Митниця не допоможе: як рітейл планує боротися з контрабандою техніки

Митниця не допоможе: як рітейл планує боротися з контрабандою техніки

17.09.2019 04:00
  188
Костянтин Симоненко

Продавці техніки і електроніки вважають, що боротися з тіньовим ввезенням товарів треба не на кордоні, а всередині країни.

Цей матеріал доступний російською мовою

Згідно з останнім дослідженням незалежної аналітичної групи макроекономістів Ukraine Economic Outlook, за підсумками 2018 року товарна група “обладнання і електроніка” стала лідером в контрабандних поставках в Україну. Її частка – 21,4% загального обсягу контрабанди.

Про це повідомив на круглому столі «Контрабанда на ринку побутової техніки та електроніки – руйнівний вплив на галузь, економіку країни і кінцевого споживача» економіст незалежної аналітичної групи макроекономістів Ukraine Economic Outlook Григорій Кукуруза.

За оцінками експертів, в минулому році загальний обсяг контрабандних поставок в Україну оцінюється в $11,9 млрд. Її обсяги розраховувалися шляхом порівняння офіційних поставок виробників техніки в Україну та фактичного імпорту в нашу країну (як різниця між першим і другим показником). Середній показник за 2013-17 роки склав $ 10,8 млрд в рік.

Крім обладнання та електроніки, в топ-5 секторів контрабанди також входять: хімічна продукція (14,3%), транспорт (10,6%), текстиль та одяг (9,8%), а також аграрний сектор (в середньому по 5 % на три підгалузі с / г – тваринництво, рослинництво і продукти харчування).

Контрабанда в Україну зростає

Незважаючи на регулярні вимоги перших осіб держави зменшити, а то і зовсім припинити потік «сірого» і «чорного» імпорту, він продовжує наростати. За прогнозами Ukraine Economic Outlook, за підсумками цього року обсяги контрабанди виростуть до $13,5 млрд, а до 2021 року подолають позначку в $17,2 млрд.

У секторі споживчої техніки цьому сприяє зростання ринку, пов’язане з поліпшенням споживчих настроїв українців. Так, згідно з дослідженням GfK TEMAX Україна, у другому кварталі 2019 року ринок показав зростання на 15% і склав 21 млрд грн.

Серед основних схем ввезення, за словами Григорія Кукурудзи, 40,3% припадає на недостовірне декларування. Наприклад, коли йде заниження ваги або вартості партії, декларування за іншими кодами і відверта підміна, коли замість побутової техніки заявляється керамічна плитка. Ще 20,6% припадає на так звану «зеленку», тобто переміщення товару поза пунктами пропуску.

«В середньому на кожен $1 офіційного« білого »імпорту припадає ще 31-33 цента нелегальних поставок», – повідомив експерт.

Директор департаменту митної політики Мінфіну Олександр Москаленко підтвердив, що 30-35% загального ввезення товарів в Україну припадає на тіньові схеми. «Поки можна буде без проблем легалізувати незаконно ввезені товари, попит на незаконне ввезення буде стабільно високий. Нам потрібно ввести контроль за постачанням товарів», – зазначив чиновник.

Як зупинити тіньове ввезення

У Мінфіні бачать вихід у перегляді діяльності ФОП, які мають право не вести обліку товарів і не зобов’язані показувати, де вони взяли товар. Крім того, влада планує більш прискіпливо ставитися до перевезення товарів літаками і мікроавтобусами, а також знижувати вартість пересилань з-за кордону, які не обкладаються податком. Поки ця сума була знижена з 150 до 100 євро і, за словами чиновників, скоротила пересилання дорогих товарів, які не можна поділити на більш дрібні партії.

«Якщо буде складність з реалізацією, ввезенням товарів, якщо це зменшить прибуток і збільшить ціну для кінцевого споживача, то підприємцям простіше буде ввезти ці товари по-білому», – резюмував Москаленко.

Поки, мовляв, зупинити потік «піджаків» (люди, які переносять товар через кордон в обсягах, дозволених для особистого користування) неможливо. Так як довести факт порушення можна тільки в момент продажу таких товарів всередині країни.

У свою чергу рітейлери побутової техніки вважають, що уряду, в першу чергу, потрібно боротися не з контрабандою, а з продажем нелегально ввезеного товару всередині країни.

«Причиною контрабанди є некерована внутрішня торгівля всередині країни. Товар проданий – ніхто про це не знає …. Тому потрібно створити умови, щоб контрабанда була нікому не потрібна, коли її просто не можна буде продати», – зазначив голова наглядової ради Comfy Генадій Вербиленко.

Керівник групи компаній Фокстрот Валерій Маковецький вважає, що тільки остаточне прийняття законопроекту про «кешбек» (коли покупцеві сплачується нагорода за виявлення контрабанди в роздрібній торгівлі – проект №1073 вже прийнятий в першому читанні) допоможе в цій боротьбі.

«Закони повинні прийматися пакетом. Щоб одночасно з підвищенням штрафів за торгівлю нелегальним товаром і фіскалізацією всіх продажів ефективно міг спрацювати кешбек», – поділився з RAU гендиректор ТОВ «БСХ Побутова Техніка» (представляє ТМ Siemens і Bosch) Сергій Максимов.

Читайте також –

Зона сутінків. Хто переможе на e-commerce ринку України: легальний бізнес, або «сірий товар»?


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку