Руслан Дубас, юридичний директор Ашан Україна: Ми були впевнені у своїй правоті, поки не програли першу справу

Руслан Дубас, юридичний директор Ашан Україна: Ми були впевнені у своїй правоті, поки не програли першу справу

25.10.2021 02:00
  1320
Костянтин Симоненко

У свій колонці юридичний директор Ашан розповідає, як компанія понад два роки повертає свої землі під Одесою, та коли стало зрозуміло, що лише хорошої правової позиції недостатньо.

Цей матеріал доступний російською мовою

Нещодавно Ашан отримав фінальне рішення у першій справі у так званому “одеському кейсі”. Ще у 2013 році компанії Ашан Рітейл та CEETRUS Ukraine набули права власності на три ділянки неподалік Одеси під будівництво торгово-розважального комплексу. На етапі здійснення підготовчих робіт і підведення комунікацій усі ділянки у березні 2019 року були арештовані в рамках кримінальної справи 2016 року, до якої Ашан не має жодного відношення. Незабаром, ділянки були передані на збереження в якості речового доказу до Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА). З численними порушеннями та у рекордно короткі строки Агентство продає ці ділянки без згоди власників за менш як 5% їх ринкової вартості. З цього моменту розпочалися понад два роки боротьби компаній за свої активи. Про деталі та набутий досвід з RAU ділиться юридичний директор Ашан Україна, Руслан Дубас.

Компанії дізналися про втрату своїх активів не одразу, а лише після їх продажу і укладення договорів з новим «власником». Незважаючи на всю абсурдність і очевидність ситуації, її виправлення зайняло більше двох років і процес ще повністю не завершений. Як видно з нашого прикладу, хороша правова позиція не гарантує, що суд відразу визнає вашу правоту.

Насамперед слід визначитися із зовнішніми радниками

Залучення хорошої юридичної фірми дає певні переваги перед корпоративними юристами. Вони можуть залучати значні людські ресурси в короткий строк, мають вузьку спеціалізацію у специфічних практиках та напрацьований досвід аналогічних або подібних справ, що відображається на швидкості та ефективності рішень. Однак, як і у кожній війні, потрібно запастися значними ресурсами: людськими, часовими та фінансовими. Воювати з рейдерами – дороге задоволення.

Коли юристів недостатньо

Це стало очевидним після першого негативного для нас рішення. Такий результат підтвердив недостатність лише правових заходів. Тому ми вирішили, що до справи потрібно привертати увагу громадськості. Адже по суті, це не лише про Ашан та АРМА, це про цивілізовані правила гри для всіх іноземних інвестицій в Україну.

Насамперед слід сформувати публічну позицію і намагатися донести її до якнайширшого кола потенційних прибічників: влади, громадськості, ЗМІ та колег. Ми мали зустрічі з Офісом президента, Міністерством юстиції, народними депутатами, посольством Франції. Наша СЕО Вікторія Луценко особисто доносила нашу позицію прем’єру-міністру України. Як на мене, про “справу Ашан” знали скрізь.

Залучайте медіа

Наша активність у публічній площині зацікавила ЗМІ. Вони ще більше привернули увагу до справи і додали нових деталей до загальної картини. Завдяки цьому, ситуація стала очевидною і для громадськості. Ми навіть запускали у соцмережах флеш-моб серед колег і партнерів на підтримку Ашан, за що ми їм безмежно вдячні.

Будьте готові до чорного піару з боку опонентів

Звичайно, ми зустрічалися і з замовними матеріалами проти нас, і організованими акціям, і чорним піаром проти компанії. Завдяки швидкій та злагодженій реакції наших підрозділів та консультантів, вдалося своєчасно спростувати неправдиву інформацію, і у людей склалося правильне уявлення про стан справ. Ситуація із замовними матеріалами зійшла нанівець.

Реагуйте швидко, залучайте комунікації

Недостовірні дані необхідно відразу спростовувати та продовжувати доносити правдиву інформацію. Якщо у людей немає точних даних, вони охочіше повірять неправдивим новинам або чуткам. Тому потрібно залучати професійних – внутрішніх або зовнішніх фахівців у сфері комунікації та зв’язків з громадськістю.

Для себе ми зробили такі висновки з цієї справи

Критично важливо не забувати про превентивні заходи, які унеможливлять виникнення таких ситуацій. Вони загалом добре відомі, але буде не зайвим їх нагадати:

  • потрібно вести постійний моніторинг своїх активів у відповідних реєстрах;
  • нерухоме майно обтяжити, щоб унеможливити його незаконне відчуження;
  • у корпоративних документах передбачити додаткові вимоги до відчуження ключових активів;
  • проводити попередній аналіз своїх потенційних клієнтів та обставин відповідних угод.

Якщо ж ситуація вийшла з під контролю, діяти потрібно комплексно, не боятися нестандартних рішень та підходів. Але хочу застерегти компанії від неправомірних кроків. Оскільки вихід за правові рамки робить вас вразливішими, і опоненти неодмінно цим скористаються.

Як видно на нашому прикладі, швидких рішень у таких ситуаціях не буває. Так, лише у Верховному суді за понад рік розгляду у нашій справі було призначено сім засідань. Тому терпіння і витривалість це ще один елемент яким потрібно запастися вдосталь.

Незважаючи на рішення Великої Палати Верховного суду, у нас попереду ще тривалий процес відновлення status quo: потрібно завершити судові розгляди щодо двох інших ділянок, зняти з них арешти, а також поставити крапку у численних кримінальних справах, пов’язаних з незаконним відчуженням активів Ашан та CEETRUS Ukraine.

Автор: юридичний директор Ашан Україна Руслан Дубас

Читайте також –

Ашан відстояв у суді свої землі в Одесі


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку