Пішли, не заплативши: мережі Пакко і Вопак закрили всі свої магазини
Пакко холдинг – один з найбільших рітейлерів Західної України – закрив усі свої торгові точки. Близько 500 постачальників подали в суд з вимогами виплатити мільйони гривень. Звільнені площі вже почали займати конкуренти.
Як пише портал НВ, на Західній Україні закрилися торгові мережі Пакко і Вопак. Про це НВ розповіли директора постачальників, що працювали з цими мережами. Сайти рітейлерів вже не оновлюються, а контактні телефони Пакко холдинг – не відповідають. Постачальники масово подають до суду на компанії з вимогами повернути гроші. Ймовірно, торговельні мережі не витримали зростання конкуренції без додаткових інвестицій.
Невелика передісторія
Волинська мережа Пакко Холдинг була заснована в 1996 році. Спочатку компанія фасувала крупи під торговою маркою «Хочу ще» і була дистриб’ютором своїх товарів і продукції таких виробників як Славутич, Світоч, Чумак та інші. На початку 2000-х в Рівному з’явилися перші оптові магазини Пакко. Трохи пізніше в Луцьку відкрилися супермаркети Вопак.
Магазини з відділами кулінарії, власними пекарнею і кондитерської були дуже популярні. У кращі роки Пакко Холдинг керував більше ніж 80-ю магазинами в дев’яти областях України. Але з часом бурхливий розвиток пішов на спад. У 2019 мережу Вопак входило 56 магазинів, а в Пакко – всього 10. Деякі з них працювали по франчайзингу. Зараз в Луцьку ще працює п’ять магазинів Вопак, які незабаром після ребрендингу перетворяться в супермаркети Spar. Інші ж площі почали займати конкуренти: в Рівному на місці Вопак вже працює Сільпо.
Хто буде сплачувати рахунки?
З деяких джерел НВ стало відомо, що останні кілька років магазини мережі працювали на самоокупності без додаткових інвестицій на розвиток. В цей же час в регіоні почала зростати конкуренція – сюди зайшли АТБ і Сільпо. Зараз західний регіон – один з найперспективніших для розвитку торгівлі.
Офіційно мережами володіє кіпрський офшор Сі Бі Рітейл Інвестментс Паблік Лімітед. Але інвестиційні банкіри, рітейлери і постачальники пов’язують Пакко з засновником аграрного холдингу Ukrlandfarming Олегом Бахматюком, яким вже давно цікавляться правоохоронні органи. Хоча сам Бахматюк заперечував факт володіння компанією.
У жовтні 2014 року VAB Банк, який належав Бахматюку і вважався проблемним, попросив в НБУ стабілізаційний кредит під заставу нерухомого майна. Нацбанк України видав VAB Банк кредит в розмірі 1,2 млрд грн, через 40 днів VAB Банк був визнаний неплатоспроможним, але стабкредит не повернув. У 2016 році НАБУ проводило розслідування по цій справі. Виявилося, що VAB Банк отримав кредит, не надавши весь перелік необхідних документів. А вартість нерухомості, яку передали НБУ як заставу, була завищена в 25 разів за допомогою підроблених звітів про оцінку. Олега Бахматюка оголосили в розшук, а Офіс генпрокурора заявив про готовність направити до Австрії клопотання про екстрадицію бізнесмена. У листопаді минулого року НАБУ повідомило про підозру в заволодінні стабкредитом більше 10 особам, серед яких фігурувало й ім’я Бахматюка.
У реєстрі судових рішень вже знаходіться близько 500 позовів від постачальників до компанії Гіппо (мережі Пакко і Вопак) на сотні мільйонів гривень. Так, Глобинському м’ясному комбінату мережі винні близько 3,6 млн грн, імпортеру алкогольних напоїв Дісна – 617 000 долл, а компанії Галичина – 4,7 млн грн.
Як показує практика, більшість українських мереж, які закриваються, не розплачуються з постачальниками. а їхнього майна недостатньо для сплати всіх боргів.
Читайте також –