Нові рекорди: топ-20 найбагатших ритейлерів світу в 2024 році за версією Forbes

Нові рекорди: топ-20 найбагатших ритейлерів світу в 2024 році за версією Forbes

08.04.2024 09:00
  2885
Костянтин Симоненко

Як за рік змінилися статки найбагатших ритейлерів у світі, хто вирвався вперед, хто не зміг втримати позиції та що відбулося за цей час в їх бізнес-імперіях.

Попри війни, політичні заворушення та тривалу інфляцію, кількість багатіїв у світі продовжує стрімко зростати, і ритейлери – не виключення. Експерти американського Forbes при складенні чергового рейтингу нарахували рекордну кількість – а саме 2781 мільярдерів – що на 141 більше, ніж у 2023 році, та на 26 – порівняно із 2021 роком, коли був встановлений попередній рекорд. Їх загальні статки становлять теж рекордні $14,2 трлн, тобто на $2 трлн більше, ніж минулого року, і на $1,1 трлн більше, ніж 2021-го. Дві третини світових мільярдерів стали багатшими, ніж рік тому, лише чверть – біднішими.

Сполучені Штати, як і раніше, можуть похвалитися найбільшою кількістю мільярдерів, в тому числі в сфері ритейлу. Так, із 20 найбагатших ритейлерів світу (зі статком більше $13 млрд) половина –  це громадяни США. Але багато з них є співвласниками одного спільного бізнесу. Також другий рік поспіль список найбагатших людей світу очолює громадянин Франції – керівник групи LVMH (Christian Dior, Louis Vuitton, Tiffany & Co та інші) Бернар Арно, який ще минулого року потіснив Ілона Маска на друге місце рейтингу ультрабагатіїв.

Власники Amazon

Джефф Безос, який заснував гіганта електронної комерції Amazon у 1994 році, поки не зміг повернути собі титул найбагатшої людини світу. Нагадаємо, до 2022 року Безос протягом чотирьох років очолював рейтинг, але поступився спочатку Ілону Маску, а згодом – Бернару Арно. Проте він лишається найбагатшим ритейлером світу, значно збільшивши свої статки за останній рік: з $114 млрд до $194 млрд. Приріст у $80 млрд – це вчетверо більше, ніж додав лідер рейтингу Бернар Арно (+ $22 млрд). Наразі третя найбагатша людина світу Джефф Безос лише на $1 млрд «бідніший» за гендиректора Tesla, SpaceX та X.

У липні 2021 року він залишив посаду генерального директора Amazon і став виконавчим головою. Зараз йому належить трохи менше 10% компанії. Він також володіє The Washington Post і Blue Origin, аерокосмічною компанією, що розробляє ракети; він ненадовго полетів у космос на одному з них у липні 2021 року. У 2023 році Безос пожертвував некомерційним організаціям акції на суму понад $1,1 млрд, хоча незрозуміло, які організації отримали ці акції. Раніше він заявив, що планує роздати більшу частину своїх статків за життя.

Його колишня дружина Маккензі Скотт теж у списку найбагатших власників ритейл-бізнесу, яка піднялася з 60-го на 43 місце зі статком у $35,6 млрд. Це майже на 50% або $11,2 млрд більше, ніж у 2023 році. Після розлучення в 2019 році Джеф Безос передав колишній дружині 4% акцій Amazon – чверть своєї тодішньої частки у 16%. Наразі Маккензі Скотт позиціонує себе як філантропа та письменницю, а не підприємницю. На сайті Yield Giving Скотт ділиться подробицями про $16,6 млрд (49% її акцій Amazon), які вона пожертвувала з 2020 року майже 2000 некомерційним організаціям.

Власник Inditex

88-річний Амансіо Ортега – один із найбагатших роздрібних продавців одягу у світі і другий ритейлер, чий статок перевищив $100 млрд. За рік він став багатшим майже на $26 млрд, що допомогло йому втриматися на 13-й сходинці рейтингу.

Піонеру швидкої моди належить 60% акцій компанії Inditex, відомої своєю мережею модного одягу Zara. Компанія, яку він заснував разом із колишньою дружиною Розалією Мера у 1975 році, загалом має вісім брендів, включаючи Zara, Massimo Dutti і Pull & Bear, і 7500 магазинів по всьому світу. Щороку Ортега отримує понад $400 млн дивідендів, які він переважно інвестує у нерухомість в Іспанії, Великобританії та США. За 2023 рік його статки збільшилися на $17,7 млрд – до $77,3 млрд. Зважаючи на похилий вік засновника, він відійшов від управління й у квітні 2022 року Inditex очолила дочка мільярдера – Марта Ортега Перес.

Власники Walmart

Діти засновника Walmart Сема ВолтонаДжим, Роб та Еліс Волтон – теж за останні роки відійшли від управління компанією, проте залишаються її найбільшими акціонерами. Загалом на трьох припадає приблизно половина акцій Walmart, що забезпечує їм, відповідно, 18-19 та 21 місця в рейтингу. Найбільший статок у молодшого сина – Джима Волтона ($78,4 млрд), який очолює сімейний банк Arvest Bank, активи якого перевищують $20 млрд. Трохи менше має Роб Волтон та його сім’я – $77,4 млрд. Старший син Сема Волтона очолив бізнес після смерті батька в 1992 році і працював на цій посаді до 2015 року. Наразі Walmart керує його зять – Грег Пеннер. Еліс Волтон ($72,3 млрд) замість участі в сімейній справі одразу зосередилася на кураторстві мистецтва, в 2011 році відкрила власний музей “Кришталеві мости”. У 2021 році вона заснувала Інститут холістичного здоров’я в Бентонвіллі, який у 2022-му перейменували на Медичну школу Еліс Л. Волтон. Загалом всі троє мільярдерів збільшили свої статки в 2023 році на $55 млрд.

Так само Лукас Волтон – онук засновника Walmart Сема Уолтона – наростив свій капітал на $6,8 млрд. Він займається інвестиціями в бізнеси, які вирішують екологічні та соціальні проблеми. Підприємець успадкував статок, коли його батько Джон Уолтон загинув в авіакатастрофі 2005 року. Лукасу дісталася третина майна батька, а його матері Крісті Волтон – шоста частина майна її чоловіка. Наразі Лукас володіє частками в Walmart, First Solar і Arvest Bank, хоча не працює в цих компаніях. Крісті Волтон теж мільярдер ($13,6 млрд), але веде дуже приватне життя в Джексоні, штат Вайомінг. В результаті в топ-200 Forbes потрапило одразу п’ять представників родини Волтонів, що є своєрідним рекордом для однієї сім’ї. Та й взагалі Волтони фактично є найбагатшою сім’єю у світі – на всіх разом виходить майже $270 млрд.

Власник Uniqlo

Японський бізнесмен Тадасі Янай створив та керує імперією роздрібної торгівлі одягом Fast Retailing, яка є материнською компанією Uniqlo. Інші бренди Fast Retailing включають Theory, Helmut Lang, J Brand та GU. Лише тільки флагманський бренд Uniqlo має мережу майже 2500 магазинів у 25 країнах світу. Компанія повідомила про чистий прибуток у розмірі $2 млрд при виручці в $19 млрд за минулий фінансовий рік, що закінчився в серпні 2023 року.

За рік статки мільярдера збільшилися на $10,2 млрд, до $42,8 млрд. Виходить, що кожен додатковий мільярд забезпечив підняття на одну сходинку світового рейтингу і тепер бізнесмен знаходиться на 29 місці. 75-річний бізнесмен хоче аби його компанія стала найбільшим fashion-ритейлером у світі, а це означає, що вона повинна перевершити Inditex та H&M.

Власник Nike

Філ Найт, співзасновник взуттєвого гіганта Nike, пішов з посади голови правління у 2016 році, пропрацювавши в компанії 52 роки. Найт займався легкою атлетикою в університеті Орегона та створив взуття Nike разом зі своїм колишнім тренером Біллом Бауерманом. У 1964 році кожен із них вклав по $500 доларів у відкриття Blue Ribbon Sports. Наразі Найт і його сім’я, як і раніше, володіють 20% компанії з оборотом в $51 млрд, нині відомою як Nike. За рік їх статки поменшали на $4,2 млрд, що спричинило відкат з 25 на 30 місце в рейтингу. Водночас Найт і його дружина Пенні активно займаються благодійністю, виділивши $3,6 млрд, переважно через свій Knight Foundation. Вони входять до числа найкращих філантропів Америки. Станом на 31 травня 2023 року Nike керувала 1032 роздрібними магазинами по всьому світу, що на 14 магазинів менше, ніж у попередньому фінансовому році. Кількість магазинів Nike у Сполучених Штатах у той рік склала майже 370.

Власник Pinduoduo

Колін Хуанг – засновник PDD Holdings, китайської компанії електронної комерції, яка змінила назву з Pinduoduo у лютому 2023 року. Платформа Pinduoduo створює і об’єднує великі групи людей, які хочуть замовити один і той самий товар. Маючи оптову кількість покупців, вона замовляє товар у постачальників за ціною опту. Компанію заснували Хуа Лінь Цай і Чжен Хуан 20 квітня 2015 року. Штаб-квартира знаходиться в Шанхаї, Китай. Хуанг, який пішов з посади голови компанії в березні 2021 року, як і раніше, є основним акціонером PDD. Його статок оцінюється в $38,9 млрд, що на $8,7 млрд більше ніж торік. В результаті 44-річний серійний підприємець займає 33 позицію рейтингу.

PDD запустила сайт бюджетних покупок Temu у вересні 2022 року, щоб конкурувати з Shein, очолюваним китайським мільярдером Скаєм Сюєм. Серійний підприємець, Колін Хуанг раніше заснував компанію онлайн-ігор Xinyoudi та платформу електронної комерції Ouku.com.

Власник мереж Lidl та Kaufland

Дітер Шварц успадкував від свого батька Йозефа компанію Schwarz Group, яка нині складається з дисконтних супермаркетів Lidl та Kaufland. Дохід обох мереж складає більше $160 млрд. Цей бізнес почався в 1930 році з партнерства з компанією Suedfruechte Grosshandel Lidl & Co – оптового продавця фруктів. Дітер Шварц відкрив перший магазин Lidl у 1973 році, став генеральним директором у 1977 році, коли помер батько, і перетворив Schwarz Group на найбільшу в Європі роздрібну імперію з 500 000 співробітників. У 2017 році Lidl вийшла на американський ринок. Schwarz Group належить фонду, що технічно є товариством з обмеженою відповідальністю, проте навіть у свої 83 роки Дітер зберігає повний контроль над компанією і є фактичним власником. Цей актив забезпечив Дітеру Шварцу $38 млрд статків в 2024 році (-$4,9 млрд) та 37 місце в рейтингу. Вже другий рік поспіль вартість активів Шварца падає більш ніж на $4 млрд.

Власник Menards

Роздрібна торгівля товарами для дому в магазинах Menards Джона Менарда молодшого приносить приблизно $13 млрд від продажу у понад 300 магазинах. Його магазини, які конкурують з Home Depot та Lowe’s, зосереджені в центрі США, від Вайомінга до Огайо. Менард вперше розпочав будівельний бізнес у 1958 році, за 20 років до запуску Home Depot. Він заробив репутацію людини, яка жорстко контролює свій бізнес і вимагає, щоб навіть топ-менеджери спеціальною карткою щоранку відмічали своє прибуття на роботу. Він колишній власник гоночної команди INDYCAR та батько колишнього гонщика серії NASCAR Cup Series Пола Менарда. 84-річний бізнесмен і досі міцно тримає штурвал свого бізнесу, а його статки в 2023 році оцінюються в $25,2 млрд. Це на $7,8 млрд більше ніж роком раніше, що забезпечило «підйом» з 97 на 79 місце в рейтингу.

Власник Alibaba Group

Колишній учитель англійської мови Джек Ма у 1999 році став співзасновником китайської Alibaba Group – одного з гігантів світової електронної комерції. Через 20 років він був змушений піти з посади голови ради директорів Alibaba через непорозуміння з владою КНР. Відійти від справ його змусили китайські урядові регулятори, які звинувачують Alibaba Group у порушенні антимонопольних правил. Після приблизно року перебування за кордоном, Джек Ма повернувся до Китаю в березні 2023 року – саме тоді, коли Alibaba оприлюднила план поділу на шість бізнесів. Цей рік колишній голова компанії подорожував Японією, Таїландом та Європою. В 2024 році його статки збільшилися на мільярд і склали $24.5 млрд. Для порівняння: у 2021 році вартість активів бізнесмена оцінювалася в $48,4 млрд, тобто удвічі більше.

Власник DMart

Інвестор із Мумбаї Радхакішан Дамані став королем роздрібної торгівлі Індії після IPO його мережі супермаркетів DMart під управлінням Avenue Supermarts у березні 2017 року. Дамані почав займатися роздрібною торгівлею в 2002 році, відкривши один магазин у передмісті Мумбаї. Згодом компанія перетворилася на мережу, що продає все: від продуктів харчування до одягу та взуття. Дамані також володіє частками у низці компаній, від тютюнової компанії VST Industries до виробника цементу India Cements. У його портфоліо нерухомості входить курорт Radisson Blu Resort на 156 номерів в Алібазі, популярному місці відпочинку на березі моря недалеко від Мумбаї. Разом всі активи забезпечили бізнесмену 107 місце в рейтингу зі статками у $17,6 млрд.

Власники H&M

Стефан Перссон став найбагатшою людиною Швеції завдяки всесвітньо відомому fashion-ритейлеру недорогого та модного одягу Hennes & Mauritz. Зокрема, йому належить 36% компанії, що в 2024 році вартувало $16,6 млрд (+$0,4 млрд порівняно із 2023 роком) і забезпечило 110-е місце в рейтингу мільярдерів. Персон пішов з посади голови компанії у травні 2020 року після 22 років роботи на цій посаді. Його місце зайняв син Карл-Йохан Перссон. Таким чином до штурвалу бізнесу став онук Ерлінга Перссона, який власне і заснував H&M в 1947 році. Дві інших дитини Стефана Перссона – Шарлотта Седерстрем і Том Перссон, так само як і його сестра Лотті Тем, також мільярдери.

Власники Aldi Süd

Карл Альбрехт-молодший та його сестра Беате Гайстер успадкували активи Карла Альбрехта-старшого, який помер у 2014 році у віці 94 років. Після розділу у 1961 році мережі Aldi Карл-старший забрав собі магазини на півдні Німеччини (Aldi Süd), а також права на бренд Aldi у Великій Британії, Австралії та США. Зокрема, у США Aldi має понад 2000 магазинів у 36 штатах, що пропонують низькі ціни. Наразі Карл Альбрехт-молодший і Беате Гайстер є мільярдерами зі статком у $15,9 млрд на кожного. Порівняно із 2022 роком це в 2,3 рази менше і зараз власники Aldi Süd займають 118 місце в рейтингу, обійшовши та значно випередивши своїх родичів із Aldi Nord.

Власники Aldi Nord та Trader Joe’s

Тео Альбрехт-молодший та родичі його покійного брата Бертольда є власниками мережі магазинів-дискаунтерів Aldi у північній Німеччині та решті Європи. Цей бізнес Тео Альбрехт-молодший з сім’єю успадкував від свого батька – Тео-старшого. А також американську продуктову мережу-дискаунтера Trader Joe’s, яку Тео-старший придбав ще у 1971 році. Ці активи у 2024 році забезпечили сім’ї статок у розмірі $14 млрд і 135-е місце у списку найбагатших людей планети. Це на $2,5 млрд менше ніж у 2023-му. Нагадаємо, після Другої світової війни Тео-старший та його брат Карл-старший взяли в управління продуктовий магазин своєї сім’ї в німецькому Ессені й побудували мережу супермаркетів Aldi. У 1961 році брати розділили власність: Тео отримав магазини Aldi в північній Німеччині і решті Європи, а Карл-старший забрав магазини на півдні Німеччини, а також права на бренд Aldi у Великій Британії, Австралії та США. Власне тому Тео-старший і купив в 1971 році американського дискаунтера Trader Joe’s аби працювати в США.

Власники Hobby Lobby

Син проповідника з бідної родини, засновник Hobby Lobby Девід Грін відкрив свій перший магазин ремесел у 1970 році в Оклахома Сіті, взявши кредит у $600. Його імперія виросла з одного магазину до більш ніж 950 магазинів предметів мистецтва та ремесел, річний обсяг продажу якої оцінюється в $7,9 млрд. Що забезпечило йому 139 місце рейтингу з показником у $13,7 млрд.

Набожний християнин, він досі є генеральним директором Hobby Lobby і працює шість днів на тиждень. Він заявив, що планує віддати 90% компанії на благодійність, а 10%, що залишилися, підуть його сім’ї. Він є спонсором групи He Gets Us, компанії вартістю $100 млн із пропаганди Ісуса та християнства.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку