Руслан Шостак, EVA та Varus: Хочемо вивести EVA у трійку найбільших інтернет-магазинів України

Руслан Шостак, EVA та Varus: Хочемо вивести EVA у трійку найбільших інтернет-магазинів України

23.01.2024 09:00
  3420
Костянтин Симоненко

Співвласник мереж EVA та Varus в інтерв’ю Forbes розповів про свій роздрібний бізнес і зокрема – оновлений формат EVA Beauty, а також про початок власного виробництва побутової хімії, масштабний логістичний проект та інші новації.

Руслан Шостак об’єднав 17 своїх і партнерських компаній у корпорацію Тервін. До рітейлу додались платіжні сервіси та будівництво великого логістичного проекту. RAU пропонує ознайомитися з основними тезами про те, як зміниться цей бізнес у 2024 році.

Про підготовку та її результати

Ми завжди розглядаємо кілька сценаріїв розвитку подій, тому готувалися до війни, проте не припиняли відкривати нові магазини та інвестиційну діяльність. За підсумками 2023 року очікується 30% зростання, але фінансові підсумки ще не підбивали. На кінець 2023 року по всіх бізнесах, які входять до корпорації Тервін, товарообіг складе приблизно 65 млрд грн.

Для EVA ключове – розвиток електронної комерції, відкриття нових магазинів, розвиток нових форматів та власних торгових марок (ВТМ). У 2024 році плануємо відкрити до 60 нових магазинів, інвестуючи близько 200 млн грн. Що стосується Varus – ми продовжимо регіональну експансію. Відкриватимемо магазини в нових регіонах. Минулого року вдалося вийти в Одесу. Також у Києві відкрився перший в Україні даркстор Varus. Ключовим для нас залишається розвиток інтернет-магазинів та доставки.

Про великі логістичні плани

Зараз будується склад в Одесі площею близько 50 000 кв. м. Це перша черга Одеського логістичного хабу на 200 000 кв. м на 60 га. Вже стоїть каркас, підведено комунікації. З середини 2025 року планується запуск. Це не просто складські приміщення, а ціла екосистема, включаючи стоянки, готелі, хостели, заправні та ремонтні станції та інших можливості. Аби логістичні оператори могли зосередитися на веденні свого бізнесу, а ми закриватимемо всі поточні питання. У цьому секторі займатимемо частку до 10%, гадаю.

У 2023 році в Україні пропозиція складів класу А та В не перевищувала 3 млн кв. м. Для порівняння, у Польщі вона перевищує 30 млн кв. м та демонструє приріст в 40% за останні п’ять років. В процесі підготовки до проекту ми провели дослідження та зрозуміли, що лише Київ у 2024 році потребуватиме 500 000 кв. м нових складських приміщень. Решта областей – ще 500 000 кв. м. Мережі EVA та Varus також потребують величезних логістичних площ. Зараз в управлінні (у власності або в оренді) є близько 400 000 кв. м логістичних складів і за наступні п’ять років збільшимо свою потребу до 600 000–700 000 кв. м. Ще у 2021 році почали будувати логістичний хаб в Одеській області. Але готувати глобальний логістичний проект розпочали вже під час війни. Це проект на 1 млн кв. м складських приміщень класу А у чотирьох областях: Львівській, Дніпропетровській, Одеській, Київській. Половину площ, які будуються, орендуватимуть EVA та Varus, решту – українські та західні компанії. Розраховуємо на окупність за 8-9 років.

Цей проект став частиною державної програми із залучення інвестицій – підписано меморандум з UkraineInvest. У них достатньо великий пул міжнародних звʼязків. Зараз йдуть перемовини з кількома західними компаніями.

Про управління заарештованим заводом російської компанії

Ідея розвивати власне виробництво була завжди, але до дій перейшли після початку війни, коли побачили колосальний дефіцит імпортних товарів. В Україні на ринку побутової хімії понад 70% споживчого попиту припадає саме на пральні засоби, імпорт яких становив понад 50%. Саме через дефіцит цієї продукції ми взяли участь у конкурсі АРМА на управління активами «Вінницяпобутхім». На заводі вже розпочато виробництво пральних порошків, рідких засобів для прання, засобів для миття та чищення, косметичних засобів. ТОВ «Крайтекс-Сервіс» випустило близько 100 найменувань товару, а в найближчі чотири роки планує збільшити їх у кілька разів. Подальші дії будуть реалізовані у разі прийняття державою рішень щодо продажу активів та переходу права власності.

Консолідація бізнесу і нові проекти

Корпорація Тервін є об’єднанням 17 моїх і партнерських компаній та перебуває під моїм керівництвом. Об’єднання активів дозволить посилити співпрацю між учасниками корпорації та прискорить обмін інформацією. Для мене важливо впроваджувати єдині стандарти корпоративного управління в кожен з активів. Так, наприклад, аудит EVA та Varus проводить КPMG вже понад 10 років. Прозорість економічної діяльності – пріоритет. Це філософія нашого управління, а залучення додаткових інвестицій – одна з цілей. Шукаємо можливості в різних сферах. Так, заплановано придбання логістичних і торговельних центрів у Києві та Дніпрі. Але деталі розкривати поки що зарано. У жовтні Антимонопольний комітет дозволив створення ТОВ «Євапей». Це наша спроба структурувати процеси інтернет-магазину eva.ua, зосередити увагу на процесах і сервісах, пов’язаних з оплатою. На першому етапі намірів щодо створення платіжної системи ми не маємо.

Про кур’єрську доставку EVA і Varus

Пілотний проект власної доставки у Києві показав хороші результати роботи, тому вирішили масштабувати її на інші міста, де маємо власні розподільчі центри – Дніпро та Львів. Без трансформації рітейлу в діджитальний бізнес через 20 років не зможе існувати ніхто. Хочемо вивести EVA у трійку найбільших інтернет-магазинів України цього року. Скажімо, в день Чорної п’ятниці на eva.ua надійшло більше 40 000 замовлень. Це приблизно на 250–300% більше, ніж зазвичай. Продажі цього періоду склали близько 10% від річного виторгу інтернет-магазину компанії.

Про новий формат EVA

Ми запускаємо оновлену EVA Beauty серії “плюс”. Перший магазин у тестовому форматі почав роботу на площі 700 кв. м в ТРЦ Respublika Park у грудні. Там буде ширший асортимент товарів сегменту середній плюс та більш високого сегменту, ніж у інших магазинах. Ми задіяли дуже багато ресурсів компанії до цього проекту. Цей формат будемо розвивати в наступні роки.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку