Геннадій Буткевич, АТБ: За часів Януковича нас наполегливо намагалися «купити»

Геннадій Буткевич, АТБ: За часів Януковича нас наполегливо намагалися «купити»

30.07.2019 04:00
  1176
Ukrainian Retail Association

Співвласник АТБ-Маркет розповів про тиск на бізнес за часів Януковича і надії на нового президента, втрати компанії на Донбасі та підтримку української армії, а також корупцію в країні та інвестиції в енергетику.

Цей матеріал доступний російською мовою

Співвласник найбільшої в Україні мережі магазинів АТБ мільярдер Геннадій Буткевич вперше за довгий час дав обширне інтерв’ю в ЗМІ. У бесіді з журналістом порталу Цензор.нет він розповів про зміни, які відбувалися в країні після Революції Гідності, події на Донбасі та фінансові втрати компанії, а також плани щодо залучення $1 млрд інвестицій у виробництво ядерного палива в Україні та багато іншого. Портал RAU наводить ключові тези інтерв’ю з бізнесменом.

Про зміни в Україні та нового президента

Як бізнесмен я бачу серйозні перспективи в Україні, довіряю змінам в нашій політиці і в суспільстві. Коли Яценюк (прем’єр-міністр України 2014-2016 роках, – прим. ред.) Звернувся до бізнесу в 14-му році, що бюджет країни порожній, ми одними з перших пішли на податковий компроміс, і протягом тижня виплатили понад 200 млн грн в бюджет. І з того моменту я сказав: ми більше не піддамося на шантаж чиновників.

Я знав багатьох президентів в Україні. За часів Януковича нас неодноразово настійно намагалися «купити», але ми вистояли. Після революції все це зникло.

Зараз мені подобається те, що хоче зробити Володимир Зеленський для України. Мені здається, що це щиро. А я вірю в свою інтуїцію. Кажуть, що він не професіонал. Але, на мій погляд, Зеленський чесна та смілива людина. І цього досить, щоб зробити реформи і дати дорогу професіоналам.

Про втрати на Донбасі та підтримку армії

Україна за минулі п’ять років стала сильнішою і зміцнила незалежність держави, а зараз треба зміцнити незалежність бізнесу, щоб зробити нашу країну багатою. Для мене незалежність України – це не порожні слова. Війна завдала нам великі втрати. На окупованій території ми втратили все: російська агресія забрала у нас 152 магазини та розподільчий центр.

Наші фінансові втрати на Донбасі склали майже $300 млн. Але свої зобов’язання перед постачальниками ми все одно виконали в повному обсязі.

Відбирають у слабких. Держава нас як бізнес не захищала. Своє дитинство я провів у Кривому Розі, де, щоб відстояти себе, потрібно було вміти битися. У той час я навчився боксу і з тих пір не розлучаюся зі спортом. І я поставив перед собою мету: участю в бізнесі внести свій вклад в захист держави. У цій війні кожен жертвував, чим міг, і ми допомагали українському опору всім, чим могли. Ми не домовлялися з окупантами, ми відправляли фури продуктів нашим бійцям на фронт.

Війна показує, що якщо ми побудуємо легальну економіку, відкриту для інвестицій з усього світу – то зможемо домогтися незалежності.

Без інвестицій і відкритого ринку, без підвищення капіталізації нашої країни ми не переможемо. Я хочу показати Україну світовому бізнесу. Нашими лобістами на Заході повинні стати директори найбільших корпорацій і фондів.

Про ринкову вартість мережі АТБ і корупцію в Україні

На даний момент АТБ – це мережа з понад 1020 магазинів, яка створена з нуля і без будь-яких державних дотацій. У компанії майже 70 000 робочих місць, при цьому ми платимо в державний бюджет понад $1 млн податків щодня. АТБ стала найбільшою торговельною мережею в Україні, наш річний оборот понад 100 млрд грн, капіталізація всієї мережі за різними оцінками складає близько $3 млрд.

Якби у нас в країні діяли правила європейських країн, ми б коштували $4-5 млрд. І це важливий стимул для розвитку країни.

Я особисто зацікавлений в усуненні корупції та неефективної бюрократії, що підніме і зробить мій бізнес набагато дорожче, ніж якщо я буду про щось домовлятися з чиновниками. Будувати некорумповану державу для бізнесу вигідно.

Незважаючи на складності ведення бізнесу в нашій країні, нові магазини відкриваються два рази на тиждень. Але для відкриття одного магазину треба зібрати в середньому більше 80 підписів різних чиновників і дозвільних органів, тому що «кожна жаба хоче стати підводним човном». Нам це вдається, тому що ми велика компанія зі штатом відмінних юристів. У нас навіть створено спеціальний підрозділ для «ходіння по кабінетах». Близько п’ятнадцяти чоловік з вищою освітою. Хіба це розумна система для відносин держави та бізнесу? Ні. Тому потрібні реформи.

Про інвестиції в енергетичний сектор і його перспективи

Я вірю, що майбутнє України – це ядерна енергетика. Наша компанія придбала на аукціонах ліцензії на цілу низку родовищ в Україні. Це цирконій, берилій, титан, уран, графіт. Ми хочемо забезпечити повний цикл видобутку корисних копалин для ядерної енергетики. «Зелена» енергетика теж швидко розвивається, але вона завжди буде мати допоміжний характер. Майбутнє вимагає набагато більших енергетичних потужностей. І найвигідніший у виробництві та найпотужніший вид енергетики – це ядерна.

Отримали ліцензію не на видобуток, а на розвідку родовищ урану. Уже вклали понад $2 млн в геологорозвідку. Але це тільки початок.

Ми повинні продовжувати вести розвідку, щоб робити більш масштабну роботу і будувати своє виробництво палива. Саме тому ми активно ведемо роботу з американцями, ведемо переговори з департаментом енергетики.

Ведемо переговори з іноземними інвесторами та урядами, зацікавленими у розвитку енергетики. На першому етапі плануємо завести в Україну близько $1 млрд інвестицій на розвиток видобутку корисних копалин, будівництво ГЗК і так далі. Ми вибудовуємо вертикально інтегровану компанію. Є кілька стратегій, $300 млн ми можемо завести вже зараз дуже швидко, $1 млрд, думаю, заведемо протягом трьох років, $2 млрд – до п’яти років.

За матеріалами: Цензор.нет

Читайте також – 

Борис Марков, АТБ: В пріоритеті впровадження енергозберігаючих та екологічних рішень


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку