Ефективний маркетинг: 15 порад від засновника Amazon Джефа Безоса

Ефективний маркетинг: 15 порад від засновника Amazon Джефа Безоса

21.10.2022 08:30
  2863
Микола Маранчак

У вересні 2022 року вартість Amazon досягла $1 трлн. Що стоїть за успіхом компанії та які практичні поради її засновника Джефа Безоса можуть взяти собі на замітку керівники та маркетологи компаній.

Джеф Безос запустив Amazon у 1994 році як книжковий онлайн-магазин, а потім поступово додавав до нього все більше товарів, поки не перетворив у світового e-commerce-гіганта. Сьогодні Джеф Безос посідає перші місця у списку найбагатших людей світу і, зважаючи на його досвід, можна з упевненістю сказати, що маркетологи та підприємці можуть брати з нього приклад. Редактор блогу Webpromo Катерина Ліфиренко заглибилася в переконання та філософію генія, і позначила 15 принципів маркетингу, які лягли в основу управління та масштабування Amazon.

1. Цінуйте своїх клієнтів

У книзі правил Джефа Безоса клієнти знаходяться на вершині ланцюжка. Клієнти — це те, що рухає Amazon вперед. Він зациклений на покупцях і хоче пропонувати їм найкращі товари за найвигіднішими цінами, швидку доставку та максимально оперативний зворотний зв’язок. «Ми сприймаємо наших клієнтів як запрошених гостей на вечірку, а ми – господарі. Наша щоденна робота полягає в тому, щоб зробити кожен важливий аспект обслуговування клієнтів трохи кращим», – говорить бізнесмен.

Джеф Безос радить компаніям зосередитись на тому, щоб забезпечити клієнтам найкращий сервіс, який тільки можна запропонувати. Незважаючи на те, що в Amazon зараз мільйони клієнтів по всьому світу, їм, як і раніше, надають один із найкращих сервісів. Саме щастя клієнта виводить компанію на новий рівень.

2. Ставтеся до співробітників як до власників

Джеф Безос завжди стверджував, що Amazon такий, який віна є, тому що ставиться до своїх співробітників як до власників компанії. «Ми знаємо, що на наш успіх значною мірою вплинула наша здатність залучати та утримувати мотивованих співробітників, кожен із яких має мислити як власник і, отже, насправді бути ним», – вважає він.

Amazon долучає найкращих талантів з усього світу у всіх секторах: від маркетингу до інженерії.

3. Наймайте правильно

Ще одне правило, яке стосується команди, говорить про те, що культура компанії найкраще формується першими співробітниками. Швидкість та трудова етика Amazon значною мірою були сформовані Безосом у перші дні. На це сильно вплинули перші члени команди, яких він найняв. За словами Джефа, в співробітниках потрібно шукати одну спільну рису: бути правим.

«Мені потрібні люди, які мають рацію в більшості випадків. У бізнесі завжди краще бути правим, ніж розумним».

4. Знаходьте нові ринки з низькою конкуренцією

Безос вважає, що якби він міг зберігати і продавати книги в інтернеті в міру того, як він продовжував формуватися і розвиватися, то всі автори та видавці зрештою представили свої книги в його інтернет-магазині для продажу. Сьогодні в світі все ще існує безліч проблем, які можна вирішити за допомогою нового мислення та підходу. Якщо знайти новий ринок і нішу, яка тільки починає розвиватися, можна досягти більшого успіху. Але пам’ятайте, що потрібно докласти всіх зусиль, щоб створити продукт, який вирішить проблему.

5. Розповідайте історію бренду

Amazon — це велика історія великої американської мрії, яка втілилася у життя. За кожною великою компанією стоїть гарна історія. У 90-ті роки створення компанії з гаража було чудовою розповіддю. Сьогодні це вже не так привабливо, бо багато засновників пішли цим шляхом. Продумати цікаву історію — це половина справи, також важливо розробляти стратегію, щоб донести її до своєї аудиторії.

6. Будьте вперті, але гнучкі

Бачення Amazon завжди було непохитним. Попри лиха, критику акціонерів, низькі доходи та продажі. Але при цьому Джеф Безос наполягає, що ви повинні бути гнучкими в деталях. Якщо пропозиція від когось із ради директорів, команди чи клієнта допомагає реалізувати свою стратегію, будьте готові дослухатись, але не відмовляйтеся від глобального бачення. За його словами, шляхи досягнення можна обговорити, але мета має залишитися тією ж.

7. Не зациклюйтесь на конкуренції

Замість зациклюватися на тому, що роблять конкуренти, варто зосередитися на потребах своїх клієнтів. Якщо надто багато уваги приділяти конкурентам, можна забути про мету, заради якої створювалася компанію.

8. Прислухайтеся до всіх членів команди

У пошуку вирішення проблем усередині компаній керівники часто ігнорують поради чи пропозиції молодших членів команди. Безос радить прислухатися до кожного. Коли пропозиції та рішення надаються на основі фактів, розумно вислухати навіть новачка.

9. Зосередьтеся на довгостроковій перспективі

Маркетологи повинні прагнути будувати довгострокову стратегію, щоб їхня компанія могла існувати тривалий час. Бренди, які працюють дуже довго, були випробувані та протестовані в суворих умовах та пережили важкі часи.

Не намагайтеся швидко заробити, особливо якщо це ставить під загрозу цінності компанії. Бажання швидко заробити трохи грошей, щоб утримати компанію на плаву в перші дні — це зрозуміле та правильне рішення. Однак переконайтеся, що така стратегія обґрунтована і побудована на довгострокових цілях.

10. Не бійтеся зазнати невдачі

Безос пережив кілька грандіозних провалів. Телефон Amazon Fire обійшовся компанії у мільйони доларів, перш ніж вони припинили його випуск у 2015 році. Це лише приклад однієї з багатьох невдач. Безос довів, що може пережити короткострокові поразки з високопіднятою головою і зосередитися на довгостроковій меті. Маркетологи повинні розуміти, що невдачі будуть у будь-якому разі.

11. Керуйте грошима дбайливо

Сенс стартапів у тому, щоб працювати якнайдовше. Замість того, щоб наймати більше людей для збільшення фонду заробітної плати, коли це не потрібно, використовуйте фінанси для покращення продукту та збільшення продажів. Уникайте непотрібних витрат і зосередьтеся на клієнті та продукті. Максимально покращіть механізми та системи, які збільшують продажі. Замість того, щоб намагатись найняти кожного талановитого співробітника, якого тільки можна знайти.

12. Підтримуйте спосіб мислення та культуру стартапу

Секрет підтримки стартап-мислення та культури полягає в тому, щоб завжди залишатися орієнтованим на клієнта. Це пов’язано з тим, що стартапи ніколи не мають великих фінансів, щоб утриматися на плаву, якщо справи підуть погано. Все, що вони мають — клієнти, які довіряють компанії.

13. Використовуйте прості логічні рішення

Компанії можуть настільки покладатися на дані, що надто пізно приймають правильне рішення. У результаті вони можуть запровадити неправильне рішення у невідповідний час. Джеф Безос не завжди покладається на дані. Він приймає рішення, ґрунтуючись на тому, наскільки воно є логічним, навіть якщо показники суперечать цьому. Статистика ніколи не переставала бути визначальним фактором бізнесу та відіграє величезну роль, проте дані мають свої обмеження.

14. Використовуйте правило двох піц

В Amazon не вітаються великі зустрічі, оскільки вони можуть бути вкрай непродуктивними, особливо коли в команді 15 осіб. Безос розробив правило двох піц на ранніх стадіях розвитку компанії, і вони досі дотримуються цього правила: «Ми намагаємося створювати команди, в яких людей не більше, ніж їх можна було б нагодувати двома піцами. Ми називаємо це правилом команди двох піц».

Це скоротило збори до максимум семи-восьми осіб. Це зробило зустрічі коротшими та цілеспрямованішими. Компанії не повинні витрачати дорогоцінний час на безглузді зустрічі. Короткі та чіткі збори між невеликими командами покращують концентрацію, продуктивність, звітність та наступні дії.

15. Ставтеся до кожного дня як до першого

Джеф Безос вважає, що компанії, керівники яких не ставляться до кожного дня як першого, рано чи пізно приречені на провал. Тільки коли засновники та керівники визнають, що бояться, і не знають, що робити, вони можуть розробити ефективні стратегії. Визнання того, що ви боїтеся невідомого, це перший крок до розуміння того, як вижити в цьому невідомому.

Читайте також

Наступник Безоса: що відомо про нового главу Amazon Енді Яссі


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку