Товар лицем: як виглядала торгівля на тлі інших галузей в I кварталі

Товар лицем: як виглядала торгівля на тлі інших галузей в I кварталі

03.05.2019 04:00
  123
Костянтин Симоненко

Днями Держстат виклав підсумкову статистику по різних галузях економіки за перший квартал поточного року. Портал RAU склав зведений портрет галузі рітейлу за цей період.

Цей матеріал доступний російською

Як ми вже писали раніше, в області торгівлі працює кожен десятий штатний працівник в Україні. Однак природне зменшення населення і оптимізація робочих процесів продовжують поступово скорочувати штат працівників торгівлі. Так, якщо на початку 2019 року в галузі значилося майже 787 000 чоловік, то вже через три місяці галузь «схудла» на 10 000 співробітників.

В середньому кожен працівник прилавку відпрацював по 146 годин в березні. Довше працювали тільки в сфері адміністративного обслуговування, охорони здоров’я, на наземному транспорті, в інформаційній сфері та сільському господарстві.

Поступово підвищується і зарплата. Якщо на початку року фонд оплати праці становив майже 7,77 млрд грн, то вже в березні 2019 року цей показник зріс до 8,43 млрд грн. З урахуванням скорочення штату, кількість грошей на одного працівника теж зросла.

Так, в січні на одного працівника торгівлі припадало в середньому по 9876 грн, а вже в березні – по 10 846 грн.

Згідно з даними Держстату, середня зарплата по галузі в січні була на рівні 9622 грн, в лютому 9641 грн, а в березні 10 562 грн. Тобто, в останньому місяці кварталу ставки виросли приблизно на 9,6%. Що трохи вище усереднених показників зростання оплати праці по всій економіці.

Для порівняння: середня зарплата в Україні в березні склала 10237 грн, збільшившись за місяць на 8,6%. Але тут дуже важливо, щоб ці гроші вчасно платили.

Всього станом на 1 квітня 2019 року підприємства в Україні заборгували своїм працівникам 2,46 млрд грн, з яких на підприємства торгівлі (включаючи ремонт автомототранспорту) припадає лише 42,1 млн грн. Для порівняння: в будівництві заборгованість майже вдвічі вище, а основний борг понад 1,9 млрд грн припадає на промисловість.

Цікаво, що в торгівлі заборгованість перед працівниками розділили приблизно порівну як компанії, що працюють, так і підприємства банкрути (по 44,8% і 44,1% суми боргу по галузі). Тільки 11% боргу (або 4,6 млн грн) припадає на економічно неактивні підприємства торгівлі.

Однак тривожним є той факт, що заборгованість перед трудівниками прилавку поступово зростає.

Так, за даними Держстату, за березень борги із зарплати зросли майже на 25%, з початку року на 47%, а в порівнянні з квітнем 2018 го відразу на 133%. Це одні з найвищих показників в порівнянні з іншими галузями економіки. Так, в цілому по країні за останні 12 місяців борги із зарплати майже не виросли (+ 1,7%), а з початку 2019 року навіть скоротилися на 7%.

Радує тільки те, що загальна сума боргу в 42,1 млн грн – це всього лише піввідсотка від фонду оплати праці в галузі за березень. І якщо взяти до уваги тільки працюючий бізнес, то з’ясується, що активні підприємства потихеньку скорочують свої борги (на 3,5% з початку року). При цьому 88% їх боргу – це старі зобов’язання 2018 го і більш ранніх періодів.

Читайте також –

У І кварталі роздрібний товарооборот збільшився на 7,4% рік до року


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку