Скупий лицар. Чому засновник Amazon Безос не поспішає витрачати на благодійність

Скупий лицар. Чому засновник Amazon Безос не поспішає витрачати на благодійність

03.03.2018 08:10
  789
rau

Засновника Amazon і найбагатшу людину в світі Джеффа Безоса видатним філантропом не назвеш. Newsweek і Business Insider розібралися, чому, всупереч американської традиції, він не поспішає робити пожертвування

Засновник Amazon Джефф Безос може стати першим доларовим трильйонером в історії: на початку лютого 2018 року його статки оцінювалися в $116 млрд, і вони щодня зростають. Якщо темпи капіталізації Amazon збережуться, через чотири роки Безос стане володіти $1 трлн, обігнавши за багатством таких історичних персонажів, як Джон Рокфеллер з його $336 млрд і Ендрю Карнегі, який мав $310 млрд.

З величезним багатством приходить і відповідальність перед суспільством. Наприклад, Білл Гейтс, який ще недавно був найбагатшою людиною світу, віддає гігантські суми на благодійність: через фонд Білла і Мелінди Гейтс пожертвував більше $50 млрд. Безос поки не уславився філантропом, і на те є причини.

Довгострокова перспектива

У січні 2018 го Джефф Безос пожертвував $33 млн некомерційної організації, яка фінансує стипендії для нелегальних студентів-іммігрантів. Хоч ця сума може видатися фантастичною, вона становить лише 0,03% від стану Безоса, а від зароблених ним за останній рік $43 млрд – всього лише 0,08%. Newsweek підрахував, що, якщо співвіднести розмір пожертвування найбагатшої людини світу з тим, скільки він заробив за рік, і порівняти з річною середньостатистичною зарплатою американців в $31 000, вийде, що він витратив на благодійність еквівалент жалюгідних $24. «Мені подобається довгостроковий підхід в філантропії, – пояснює мільярдер. – Але я хочу, щоб більша частина моєї благодійної діяльності допомагала людям тут і зараз».

На думку експертів, насправді підприємець дотримується іншої стратегії: він працює на довгострокову перспективу, намагаючись змінити світ на краще. «Думаю, що Безос розглядає деякі свої бізнес-проекти як можливість для соціальних змін», – розповідає Business Insider генеральний директор Глобального форуму філантропії Джейн Вельс.

Наприклад, в 2013 році він викупив The Washington Post і перетворив його в цифровий журналістський центр – то, що іншим виданням насилу вдавалося. А покупка Безос компанії Whole Foods в 2017 році може свідчити про його бажання змінити харчову індустрію, пише Business Insider. Не варто забувати і про приватну аерокосмічної компанії Blue Origin, яка належить Безос і дихає в спину компанії Ілона Маска SpaceX. Конкуренція може здешевити технологію польотів в космос, що дозволить колонізувати Марс, витративши на це набагато менше грошей.

Ще не час

Багато мільярдерів ставлять перед собою конкретні цілі. Наприклад, Білл і Мелінда Гейтс намагаються раз і назавжди перемогти поліомієліт, Марк Цукерберг і Прісцилла Чан хочуть поліпшити освіту. Але Джефф Безос є новачком у світі філантропії, відзначає Business Insider, а люди, які недавно взялися до благодійності, зазвичай витрачають не один рік на визначення пріоритетів та формулювання стратегії. Судячи по вчинках мільярдера, його філантропічний стиль може включати в себе приватні інвестиції в стартапи, які займаються соціальними проектами.

Однак в співтоваристві філантропів далеко не всі дивляться на ініціативи Безоса з симпатією. Ларрі Діамант, виконуючий обов’язки голови Фонду глобальних загроз Сколла, критикує його за неефективний підхід до використання ресурсів: «Більшість ідей Безоса нежиттєздатні». У недавньому відкритому листі до Безос, опублікованому в журналі Forbes, радник з благодійності Джейк Хейман підкреслював, що засновнику Amazon слід вже зараз зосередитися на короткострокових цілях, які згодом переростуть в довгострокові, відзначає Business Insider.

Також не всі можуть зрозуміти, чому Безос не бере участі в кампанії «Клятва дарування», розпочатої в червні 2010 року Вореном Бафеттом і Біллом Гейтсом. До ініціативи приєдналися 158 мільярдерів, які пообіцяли пожертвувати як мінімум половину свого стану. Однак гендиректор Глобального форуму філантропії Джейн Вельс не схильна звинувачувати Безоса в жадібності, вважаючи, що він ще не готовий зосередитися на благодійності. «Він молодий, його кар’єра в самому розпалі», – пояснює вона. У той же час Безос постійно подає сигнали про те, що потрібно вирішувати актуальні проблеми, головним спонсорам благодійних фондів – багатіям з Кремнієвої долини.

Джерело: Фокус

За матеріалами: Newsweek, Business Insider

Переклад Данила Непочатова

Читайте також –

Джефф Безос: як стати найбагатшою людиною в історії


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку