Сергій Козолуп, Cleaning Pro Group: Ринок клінінгу – падіння в Україні vs зростання у світі

Сергій Козолуп, Cleaning Pro Group: Ринок клінінгу – падіння в Україні vs зростання у світі

06.07.2023 08:40
  892
rau

Засновник та СЕО Cleaning Pro Group Сергій Козолуп в авторській колонці для CP розповів про те, як змінився ринок клінінгу після пандемії в Україні та світі. Розповідаємо з неї ключове.

Загалом у світі за останні три роки ринок клінінгу (зокрема й клінінг приватних помешкань) зріс на 14%. Особливо цьому сприяло постпандемічне відновлення в бізнесі. Водночас через інфляційні процеси та подорожчання енергоносіїв вартість утримання домогосподарств зросла на 10%, що зі свого боку призведе до зменшення періодичності замовлень клінінгових послуг додому. Хоча у США ситуація та прогнози набагато оптимістичніші.

Ось кілька фактів про цей ринок:

  • З 2016 до 2021 року він зростав щорічно на 5,7%.
  • 2021 в США налічувався понад 1 млн підприємств, які надавали послуги з прибирання.
  • У 2022 загальна ємність цього ринку клінінгу досягла $74 млрд (для порівняння: у Великій Британії – $30 млрд), з них 55% припадає на сектор комерційного прибирання (для порівняння: 80% – у Західній Європі).

Український ринок клінінгу також міг рухатися шляхом поступового зростання після пандемії. Однак ця сфера, як і вся економіка країни, суттєво змінилася через воєнні дії. І хоча значна частина території вже звільнена, за моїми оцінками, відбулось зменшення на 60% на ринку комерційного клінінгу та на 70-80% на ринку клінінгу житлової нерухомості.

Зокрема, падіння в комерційному секторі спричинене втратами бізнесу на величезних територіях, у таких містах, як Херсон, Маріуполь, Мелітополь та інших. Лише в Маріуполі на металургійних заводах були одні з найбільших клінінгових контрактів в Україні (приблизно 20 млн грн/місяць). Серед причин також скорочення замовлень від наявних клієнтів, зменшення самої кількості клієнтів, релокація бізнесів, зменшення кількості орендарів в офісних центрах (у деяких БЦ вакантність перевищує 60%), знищення чи значне пошкодження ТРЦ (як-от київський Retroville, харківський Nikolsky, одеська Riviera тощо).

Все це призвело до того, що частина компаній зникла, частина максимально зменшилась, щоб пережити війну. Проте деякі гравці клінінгового ринку України трішки виросли. Нині можна стверджувати, що цей сектор стабілізувався.

Наша група компаній втратила близько 25%, порівнюючи січень 2022 до січня 2023 року. Проте в нас з’явився й новий ринок. З початком війни частина команди евакуювалась, і ми вирішили відкрити представництво в Польщі. До початку 2023 року було дуже складно: дрібні замовлення, величезні витрати на утримання офісу, зарплати, незнайомий висококонкурентний ринок. Але у січні ситуація змінилась, і можна сказати, що ми дуже повільно, але входимо в комерційний клінінг у Польщі. Маємо вже серед клієнтів і бізнес-центри, і супермаркети.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку