Економія з розумом: як рітейлери можуть збільшити свій прибуток за рахунок зменшення плати за електроенергію

Економія з розумом: як рітейлери можуть збільшити свій прибуток за рахунок зменшення плати за електроенергію

15.02.2022 08:30
  1409
Костянтин Симоненко

Різке зростання вартості енергоносіїв зробило особливо актуальною проблему скорочення витрат на енергоспоживання. Нове технічне рішення від Feigin Electric дозволяє рітейлу заощадити на рахунках за світло від 8 до 12%.

Цей матеріал доступний російською мовою

Регіональний керівник з розвитку бізнесу у Східній Європі компанії Feigin Electric Артур Сомов в інтерв’ю RAU розповів про передове технічне рішення, яке дозволяє організувати енергоспоживання магазинів, ресторанів та інших об’єктів таким чином, що навіть при використанні існуючого торгового обладнання рахунки “за світло” можуть виявитися суттєво менше. А термін роботи обладнання – довше.

– Цього опалювального сезону зростання вартості енергоносіїв змусило низку галузей просити в уряду допомоги, щоб не зупиняти виробництво. Для сфери рітейлу та ресторанного бізнесу витрати на електроенергію також становлять істотну частку операційних витрат. Які існують технічні рішення, щоб зменшити ці витрати?

– Можна виділити кілька шляхів. Наприклад, можна зробити заміну існуючого обладнання на більш енергоефективне, але такі рішення вимагають великих інвестицій, що зазвичай у рітейлерів завжди в дефіциті. Тим більше, що потрібно брати до уваги період амортизації обладнання, що вже використовується, та інші фактори. Найпростіший спосіб – це оптимізація енергоспоживання.

– Що пропонує ваша компанія і чим це технічне рішення з енергозбереження відрізняється від аналогічного обладнання?

– Наша компанія пропонує справді унікальне запатентоване та перевірене обладнання – енергооптимізатор Feigin ECOD, який дозволяє скоротити споживання електроенергії на 8-12%. Прямих аналогів Feigin ECOD у світі немає, є непрямі технології, які програють у розмірах, вазі обладнання та, найважливіше, ефективності. Справа в тому, що при розробці даного пристрою цільовою групою було обрано роздрібні та ресторанні мережі. Оскільки на ринку спостерігається дефіцит дешевих рішень щодо енергозбереження саме для цього сегменту. Усі намагаються розробити рішення для великих підприємств, торгових центрів, великих будівель. Невеликі магазини, магазини біля дому, кафе, ресторани, аптечні мережі опинялися осторонь від зони уваги. Виходячи із потреб цієї цільової групи, основні вимоги при розробці пристрою були: низька ціна, компактність та швидка окупність. Якщо говорити загалом, то проблему енергозбереження для конкретного магазину або кафе вирішить пристрій розміром не більше за офісний шредер для паперу.

– У чому полягає унікальність технології Feigin та як давно вона використовується?

– Спочатку потрібно зрозуміти, яку проблему вирішує обладнання Feigin ECOD. Якщо запитати звичайну людину, яка напруга у нього вдома або в офісі, то вона з подивом відповість, що 220 В. Але якщо виміряти напругу в розетці в будь-якому магазині або кафе, то в 90% випадків реальна напруга буде 225-230 В і вище . Власникам передавальних ліній вигідно підтримувати вищу напругу. У цьому випадку вони зазнають менших втрат і страхуються від «просідань» під час вечірніх піків споживання. Але в такому разі споживач отримує та оплачує значно більший обсяг електроенергії, ніж йому потрібно – це закон Ома, який кожен із нас вивчав у школі.

Практично будь-яке електрообладнання в кафе чи магазині має межі допуску, у яких воно має працювати однаково добре. В Україні цей допуск від 200 до 250 В. Тобто холодильник або кондиціонер однаково добре працюватиме і за 210 В і за 240 В. Різниця тільки в тому, що при напрузі в 240 В власник холодильника отримуватиме рахунок за електроенергію на 10-12 % вище. Тому найголовніша функція енергооптимізатора Feigin ECOD – це «притискати» напругу до нижньої допустимої межі та, відповідно, економити електроенергію для клієнта. Якщо не вдаватися до фундаментальної фізики, то унікальність технічного рішення знаходиться в принципово новій схемі регулювання параметрів напруги.

При цьому пристрій Feigin ECOD не є стабілізатором напруги. Ці пристрої відрізняються своїм призначенням, з одного боку, та принципом дії з іншого. Для Feigin ECOD стабілізація напруги – лише одна з функцій та приємний бонус для клієнта.

– Який середній розмір економії та на яких об’єктах найкраще проявляється цей ефект: у ресторанному бізнесі, невеликих магазинах, великих супермаркетах чи ТРЦ?

– Якщо говорити про результати, то середня економія по рахунках за електроенергію – близько 10%. Нижче 8% показники в принципі не опускаються. Потрібно так само розуміти, що в окремих магазинах або кафе значення можуть бути нижчими або вищими. Але в середньому по мережі 8–10% економії – це стандарт. Найбільш ефективно таке обладнання для магазинів та ресторанів площею до 1000 кв. м.

– Якою може бути гранична споживана потужність та чи є інші обмеження щодо впровадження?

– Немає такого обмеження. Кожен об’єкт слід розглядати окремо. Проводити аудит, оцінку тощо. Але ми здебільшого фокусуємося на об’єктах з потужністю до 400 кВт

– Чи є приклади успішної роботи такого обладнання в Україні та на яких об’єктах?

– Справа в тому, що енергооптимізатори Feigin ECOD були виведені на ринок у 2019 році. На жаль, «ковідний» 2020 рік вніс свої поправки в темпи розвитку продажів, але у 2021 році Feigin ECOD «вистрілив» на ринках Азії. Справа в тому, що головний офіс компанії знаходиться у Сінгапурі.

Пристрій виявився настільки оптимальним за ціною, розмірами та функціональністю для роздрібного та ресторанного бізнесу, що до кінця минулого року Feigin ECOD вже працював у мережах Domino’s, 7Eleven, Spar, KFC у Таїланді, Сінгапурі, Малайзії.

Після успіху на азіатському ринку виробник ухвалив рішення про вихід із початку нинішнього року на ринки Скандинавії, Східної Європи, Туреччини та ОАЕ. Вже з початку року тестові зразки встановлені у магазинах роздрібних мереж у Польщі, Швеції та Болгарії. В Україні ми зараз готуємося до підписання договорів із двома роздрібними мережами та однією ресторанною мережею. До підписання договорів поки що не можу їх називати. Але можу сказати, що тестова партія пристроїв Feigin ECOD вже готується до відправки до нашої країни.

– Часто прогресивні технічні рішення не знаходять застосування через свою дорожнечу та тривалий термін окупності. Скільки коштує установка обладнання під ключ і коли такі вкладення окупляться?

– У цьому найголовніша наша перевага – невисока ціна та підтверджена ефективність. Вартість «під ключ» пристрою Feigin ECOD для невеликого магазину чи кафе залежно від показників енергоспоживання – від 1200 євро. У будь-якому разі термін окупності не перевищує двох років при гарантії 10 років. А при зростаючій вартості електроенергії, ми вважаємо, що термін окупності буде ще коротшим.

– Як рітейлеру зрозуміти яке обладнання йому потрібне і за якими параметрами це визначається?

– Наші фахівці безкоштовно проведуть експрес-аудит та визначать необхідний набір обладнання. Це займає буквально кілька днів. Рітейлер або власник кафе в результаті отримає комерційну пропозицію за вартістю, за рівнем економії, яку ми можемо гарантувати, термінами окупності. Можу точно сказати, що ці цифри приємно вразять будь-якого власника магазину чи кафе.

– Чи є можливість комплексної оцінки потреб усіх об’єктів, наприклад, торгової мережі та розрахунок оптимального рішення?

– Звичайно, ми можемо провести комплексний аудит та оцінку, а також надати оптимальне рішення. Але, якщо чесно, для магазинів та ресторанів на ринку не так багато рішень, які були б одночасно недорогими, ефективними та швидко окупалися б.

– Нарешті, скільки часу це займає і чи потрібно припиняти роботу торгової точки чи ресторану для монтажу обладнання?

– Установка обладнання займає від години до півтори години. Так, на 15 – 20 хвилин потрібно відключити електроживлення, але ми погоджуємо час із клієнтами, і як правило, це або нічний час, або денний з мінімумом завантаженості об’єкта.

– Як ви оцінюєте перспективи розвитку даного напрямку та чи підійде таке рішення у випадку, коли на об’єкті встановлено альтернативні джерела енергопостачання, наприклад, сонячні панелі на даху супермаркету?

– Якщо магазин використовує лише автономну систему електропостачання, тоді ні. Але якщо сонячні панелі забезпечують лише частину енергопостачання, то система не суперничає, а навпаки, взаємодіє з ними. Ми зменшимо споживання в мережі на 8 – 12%, і тим самим убезпечимо роботу інвертора сонячних панелей, оскільки дуже поширені випадки тимчасового відключення інверторів через занадто високу напругу в лініях єлектромереж.

Читайте також –

Борис Марков, АТБ: В пріоритеті впровадження енергозберігаючих та екологічних рішень


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку