Новий сеанс: як виживають кінотеатри після року великої війни

Новий сеанс: як виживають кінотеатри після року великої війни

25.04.2023 08:30
  1009
Костянтин Симоненко

Як війна вплинула на роботу кінотеатрів, як скоротилися їхні доходи та за рахунок чого вони тримаються на плаву сьогодні.

Економічна правда проаналізувала, як війна змінила роботу кінотеатрів за останній рік та за рахунок чого вони тримаються. Про свою роботу у важкі часи розповіли в мережах кінотеатрів Multiplex, Оскар, Планета кіно та в Київкінофільм. RAU вибрала головні тези.

Про фактори впливу на  роботу кінотеатрів

Після початку великої війни кінотеатри зупинили роботу на кілька тижнів, адже сфера розваг відійшла на другий план. У квітні глядацькі зали відкрилися не лише в західних областях, а й по всій країні. Наприклад, кінотеатри мережі Multiplex працювали у Львові, Хмельницькому, Києві, Одесі, Кривому Розі та Дніпрі. Однак вони стикнулися зі зменшенням кількості відвідувачів, обмеженим контентом, перериванням роботи через повітряні тривоги та відсутність електроенергії, скасування пізніх вечірніх та нічних сеансів. Наприклад, попервах люди були не готові до “зайвих” витрат на розваги й у мережі Multiplex зали заповнювалися на 30% від довоєнного часу. Крім того, за словами CEO Multiplex Holding Романа Романчука, було обмаль контенту, бо міжнародні студії не давали його Україні.

Також через повітряні тривоги люди не хотіли ризикувати і даремно витрачати свій час. З осені почалися проблеми з електроенергією. “Коли для ТРЦ давали меншу потужність, працювала лише половина наших залів”, – каже Романчук.

Про відносини з орендодавцями

За словами CEO Multiplex Holding, з кожним ТРЦ доводилось домовлятися про спеціальні умови оренди, бо припинити роботу кінотеатри не можуть. “Якщо ТРЦ працює, то ми маємо працювати або сплачувати штрафи”, – сказав Романчук.

У Планеті кіно говорять, що більшість ТРЦ знизили вартість оренди, але це зниження індивідуальне для кожної локації. У багатьох випадках мережа перейшла на особливі умови оренди, наприклад, віддавала відсоток від продажів. Водночас відсутність нічних та пізніх сеансів через запровадження комендантської години значно вплинула на доходи кінотеатрів. «Ми втрачаємо щонайменше десять сеансів у кожному кінотеатрі щодня», – повідомили в Планета кіно. У мережі кінотеатрів Оскар кажуть, що для них краще було б втратити два-три денні сеанси, ніж один вечірній.

Як змінилися доходи

Об’єктивно оцінити, як змінилися доходи кінотеатрів за рік великої війни, важко, адже до цього сфера розваг потерпала від карантинних обмежень. У Multiplex Holding кажуть, що порівняно з лютим 2022 року відвідуваність у них впала на 70%. Правда, до 24 лютого 2022 року діяла “ковідна підтримка”, коли державну допомогу можна було витратити в кінотеатрах. У Планета кіно кажуть, що за час великої війни їх доходи впали вдвічі. Найбільше постраждав кінотеатр у Харкові, роботу якого вдалося поновити лише в січні 2023 року. Аналогічна ситуація – у комунальних київських кінотеатрах. У мережі кінотеатрів Оскар доходи впали більш ніж утричі й відновлюються дуже повільно.

Як змінилася вартість квитка

Аби збільшити потік відвідувачів у Multiplex після відновлення роботи кінотеатрів спочатку зменшили вартість квитків на 30-40% залежно від міста. Наприкінці літа повернулися до довоєнного рівня, зокрема, через збільшення вартості оренди в ТРЦ. Підвищення цін сталося вже восени, коли почали вмикати генератори. «Також підвищували ціни в пікові години, коли в прокаті був «Аватар», – розповів Романчук.

У Планета кіно вартість квитків підвищували двічі: перед Новим роком та в березні 2023 року. У мережі кінотеатрів Оскар ціни на квитки також підвищили в грудні. У мережі комунальних кінотеатрів кажуть, що вартість квитків підвищували лише в січні 2023 року.

Фільми, які дають надію

У грудні 2022 року з’явилася надія на відновлення галузі. Здебільшого це пов’язують з довгоочікуваним виходом другої частини Аватара. Ще одним приводом для оптимізму став вихід на екрани українського фільму “Мавка. Лісова пісня”. В Україні він став найкращим продуктом за касовими зборами і серед українських стрічок, і серед зарубіжних мультфільмів. Відповідно доходи кінотеатрів почали зростати лише в березні 2023 року насамперед завдяки виходу в прокат довгоочікуваного мультфільму “Мавка”. За даними Київкінофільм, лише за першу половину березня кількість глядачів вже перевищила показники січня 2023 року. Це дає надію, що кінотеатри зможуть працювати на рівні довоєнного і докарантинного прокату.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку