Ігристі вина: короткий гайд
Досвідчений сомельє скаже, будь-яке шампанське – ігристе вино, але не будь-яке ігристе – шампанське. Іскристий, наповнений дрібними пухирцями, що лопаються, напій незмінно супроводжує будь-яку урочисту подію. Ювілей, вигідна угода, романтичне побачення – далеко не повний перелік заходів, які не обходяться без шампанського. Напередодні Нового року ігристі вина користуються підвищеним попитом. За даними статистики, понад 25% усіх річних продажів шампанського (близько 6 млн гектолітрів) припадає на період між католицьким Різдвом та Новим роком.
Ігристі вина: все, що потрібно знати
Щоб не розчаруватися в ароматі та смаку ігристих вин, потрібно відповідально підходити до вибору. Шампанське виготовляють виключно у регіоні Шампань у Франції. Всі інші слабоалкогольні напої з винограду, насичені вуглекислим газом, відносяться до ігристих вин.
Справжнє шампанське виробляється у суворій відповідності до затверджених стандартів. Сировиною служить виноград лише 6 сортів, у тому числі червоні ягоди Піно Нуар та Піно Меньє. Готовий напій виходить солом’яного або золотистого відтінку, причому незалежно від кольору шкірки ягід. Технологія приготування шампанського передбачає витримку у пляшці. Французький Креман, італійська Франчкорта, іспанська Кава, німецький Зект виготовляються за такою ж технологією, як шампанське. Єдина відмінність – регіон зростання винограду, з якого роблять ігристе вино.
Особливості виробництва та види популярних ігристих вин
Одна з причин підвищеного попиту ігристих вин – доступна ціна порівняно з класичним шампанським. Зменшення вартості напою стало можливим завдяки зміні технології. На відміну від шампанського, яке витримують у пляшках, витримка ігристих вин відбувається у великих резервуарах. Тільки після завершення процесу вторинної ферментації напій розливають у пляшки. Особливості виготовлення впливають термін зберігання. Ферментація у пляшці не відбувається, тому з віком ігристе вино втрачає смакові та ароматичні властивості. Рекомендується пити його одразу після покупки. Довго зберігати для особливого випадку можна лише справжнє шампанське. Популярні види ігристих вин:
- Просекко. Сухе ігристе вино з легкими квітково-фруктовими нотками і слабо вираженим кислуватим присмаком роблять в Італії. Для приготування напою використовують переважно сорт винограду Глер, вміст якого в купажі не менше 85%.
- Ламбруско. Італійське ігристе виробляють із однойменного сорту ягід. Напій відноситься до універсальних – може гармонійно поєднуватись з будь-якими стравами, не потребує додаткового гастрономічного супроводу. Його можна пити як аперитив для порушення апетиту.
- Асті. Напій виготовляють в Італії з винограду сорту Москато Біанко. Солодке ігристе вино відрізняється зниженим вмістом етилового спирту, вираженим медово-персиковим ароматом.
Щоб отримати справжнє задоволення від ігристого вина, потрібно правильно зберігати та охолоджувати напій перед подачею. Пляшки зберігають у темному, прохолодному приміщенні. Оптимальна температура зберігання 5-15 °C. Перед подачею ігристе вино охолоджують у спеціальному відерці, наповненому льодом.