Звіт Deloitte: Глобальні тенденції рітейлу в 2019 році

Звіт Deloitte: Глобальні тенденції рітейлу в 2019 році

16.05.2019 08:15
  126
Костянтин Симоненко

Уповільнення зростання споживчих витрат, більш високі ціни і руйнування глобальних ланцюжків постачань – експерти Deloitte назвали глобальні тенденції рітейлу в 2019 році
Цей матеріал доступний російською мовою

Read in English

Консалтингова та аудиторська компанія Deloitte в черговому, 22-му за рахунком, щорічному звіті Global Powers of Retailing проаналізувала ключові тенденції в світовому секторі роздрібної торгівлі та дала свої прогнози на 2019 рік. RAU підготувала переклад основних висновків аналітичного огляду.

Переломний етап розвитку

До початку 2018 року світова економіка демонструвала досить значне зростання. Чому сприяла низька інфляція, недорогі позики, не надто жорстка монетарна політика на основних ринках, відновлення ринків країн, що розвиваються, і зростання цін на активи.

Однак в минулому році багато чого змінилося – зростання сповільнилося в Європі, Китаї та Японії. Інфляція, навпаки, на основних ринках прискорилася.

Держави посилили грошово-кредитну і податково-бюджетну політику, що призвело до подорожчання вартості запозичень. Світові котирування акцій і ціни на сировину впали, а основні ринки, що розвиваються зазнали значного знецінення місцевих валют. Що в кінцевому підсумку, на думку експертів, призведе до уповільнення світової економіки в найближчому майбутньому.

Як відзначають в компанії Deloitte, для рітейлерів ці зміни означатимуть більш повільне зростання споживчих витрат, більш високі споживчі ціни і руйнування глобальних ланцюжків постачань.

У звіті Global Powers of Retailing 2019 вказані 250 найбільших роздрібних продавців по всьому світу на основі загальнодоступних даних за 2017/18 фінансовий рік, а також аналізуються їх показники за географічними регіонами та секторам продукції. Мінімальний річний оборот рітейлерів, які потрапили в топ-250, склав $ 3,7 млрд.

Основні показники світової торгівлі

Сукупний дохід від роздрібної торгівлі для 250 найбільших рітейлерів світу в 2017 фінансовому році склав $4,53 трлн, при середньому розмірі доходу в $18,1 млрд на компанію. Роздрібна виручка збільшилася для 83% з 250 найбільших світових рітейлерів (208 компаній). Найбільше великих рітейлерів знаходиться в Європі – 87 компаній, що становить 34,8% від загального їх числа, а їх частка в доході 250 найбільших рітейлерів дорівнює 33,8%.

Десять провідних світових рітейлерів більш зосереджені на глобальному рівні – в середньому кожен з них працює в 13 країнах, при загальному середньому показнику в 10 країн.

Європейські рітейлери залишаються найбільш активними в глобальному масштабі, оскільки прагнуть до зростання за межами своїх внутрішніх ринків. Як і раніше торгівля споживчими товарами приносить найбільший дохід і FMCG залишається найбільшим сектором світової торгівлі.

Ключові цифри за 2017/18 фінансовий рік (з 1 жовтня 2017 року до 30 вересня 2018 року)

  • $4,53 трлн – агрегований річний дохід 250 найбільших рітейлерів світу
  • $18,1 млрд – середній розмір річного доходу в ТОП-250 рітейлерів
  • $3,7 млрд – мінімальний розмір річного доходу тих, хто потрапив до рейтингу ТОП-250 компаній
  • 5,7% – узагальнений показник зростання виручки за 12 місяців
  • 3,3% – середнє зростання виручки за останню п’ятирічку (2012-2017 фінансові роки)
  • 2,3% – узагальнений показник рентабельності по чистому прибутку (рентабельність продажів по чистому прибутку)
  • 5,0% – узагальнений показник доходу на активи (прибутковості активів)
  • 65,6% – частка ритейлерів, які здійснюють операції за кордоном своїх країн
  • 23,6% – частка іноземних продажів в загальному агрегованном доході ТОП-250 рітейлерів світу
  • 10 – середня кількість країн, де працюють світові рітейлери

Протекціонізм перешкоджає інвестиціям і торгівлі

Зміни в світовій економіці були частково викликані зміною американської політики. У 2018 році уряд США кардинально змінив свою політику, щоб скоротити торговий дефіцит. Вона полягає в перегляді існуючих торгових угод і застосуванні підвищених тарифів. США вийшли з Транс-Тихоокеанського партнерства (ТТП), встановили мито на імпорт сталі та алюмінію з Європейського союзу, Канади і Мексики, а також ввели ряд мит ​​на імпорт з Китаю. Крім того, США завершили перегляд Північноамериканської угоди про вільну торгівлю (НАФТА). Нарешті, США погрожують ввести тарифи на весь автомобільний імпорт.

До кінця 2018 року введення нових мит ще не встигло істотно вплинути на споживчі витрати. Це станеться пізніше. Поки нові тарифи на імпорт і неясність їх можливої зміни в майбутньому зменшили бажання здійснювати бізнес-інвестиції.

Крім того, нові замовлення на експорт впали, оскільки підприємства стурбовані майбутнім впливом тарифів та інших торгових обмежень. Нарешті, великі виробники споживчих товарів почали шукати нові місця для остаточного складання, щоб уникнути впливу нових мит.

Активи дешевшають, глобальна економіка гальмує

У свою чергу монетарна політика США впливає на світові ринки активів. Перегріта американська економіка породжує очікування більш високої інфляції, і Федеральна резервна система США підвищує короткострокові процентні ставки. Політика сильного долара США в 2018 році призвела до знецінення валют країн, що розвиваються, що змусило їх центральні банки також підвищити процентні ставки і викликати зниження цін на акції по всьому світу.

У 2019 очікується подальше посилення податково-бюджетної політики, що призведе до стресу на кредитних ринках і, можливо, до подальшого стресу на ринках, що розвиваються.

На відміну від США, економіки Європи і Китаю в 2018 році сповільнювалися. В Європі цьому сприяли більш високі ціни на енергоносії, зміцнення євро і загальна невизначеність в торгівлі. У Китаї надлишкові потужності виробництва знижували інтерес до інвестицій, а переоцінений юань шкодив експорту. Додатково невизначеність в торгівлі завдала шкоди обом сторонам – США і Китаю.

Однак в США економічне зростання посилився в 2018 році через зниження податків, хоча до кінця року з’явилися ознаки його уповільнення. Експерти схиляються до того, що в 2019 році зростання світової економіки продовжить сповільнюватися.

Ціни на енергоносії і сировину змінюють курс

До середини 2018 року ціни на енергоносії та інші біржові товари швидко росли через високий попит на них. Нафта також дорожчала через зусилля основних виробників щодо обмеження видобутку. Крім того, вихід США з іранської ядерної угоди викликав побоювання, що з ринку буде виведений великий обсяг нафтовидобутку.

Однак вже до кінця 2018 року ціни на енергоносії швидко падали. Серед причин – уповільнення світового попиту, очікування уповільнення темпів зростання в США, зростання видобутку нафти в США і зміцнення долара США. Ціни на інші товари знизилися з тих же причин.

Якщо в 2019 році ця тенденція збережеться, то купівельна спроможність зросте в країнах, які споживають біржові товари. Що буде пов’язане з уповільненням інфляції в цих країнах і фінансовим стресом в країнах-виробниках сировинних товарів, особливо на ринках, що розвиваються.

Читайте також –

10 головних трендів 2019 року, на які рітейлерам варто звернути увагу


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку