Багатства і борги Eldorado: як і за чий рахунок компанія планує вийти з фінансової кризи

Багатства і борги Eldorado: як і за чий рахунок компанія планує вийти з фінансової кризи

30.10.2023 08:30
  1459
Костянтин Симоненко

Згідно з планом санаціі, який мережа магазинів техніки та електроніки представила кредиторам, кількість торгових точок має зменшитися майже вдвічі, а 40% боргів повернуть лише після стягнення збитків з росії.

Як раніше стало відомо, Господарський суд Києва 15 листопада розгляне план санації мережі магазинів Eldorado.ua (ТОВ “Дієса”). Видання Forbes.ua повідомило подробиці плану реструктуризації боргу перед кредиторами у розмірі 2,5 млрд грн. RAU представляє основні тези цієї публікації.

На шляху до банкрутства

Eldorado.ua — рітейлер побутової техніки та електроніки в Україні, що працює з 1999 року. Має мережу магазинів, інтернет-магазин та мобільний додаток із різними варіантами доставки. Якщо у лютому 2022 року в Eldorado було 106 торгових точок, то у серпні цього року – лише 62. Виторг рітейлера за шість місяців 2023 року впав на 86% – до 1 млрд грн порівняно з 2022-м. Фактично мережа опинилася на межі банкрутства.

Свої фінансові проблеми та борги на суму 2,48 млрд грн перед 298 кредиторами, серед яких є закордонні бренди та українські дистрибʼютори (Bosch, Kärcher, Sony, Whirlpool, DeLonghi, Electrolux, Ariston) в компанії Eldorado пояснюють повномасштабним вторгненням рф до України. Зокрема, внаслідок двох обстрілів у березні 2022 року було знищено склад компанії під Броварами. Мережа втратила 11 магазинів, які знищені або залишаються на окупованій території, ще шість – пошкоджені.

Але про погіршення фінансового стану Eldorado було відомо й раніше. Так, 2020 рік рітейлер закінчив зі збитками в 343 млн грн, а в 2021 рік – у 31 млн грн. Повномасштабне російське вторгнення лише заглибило проблеми Eldorado: за даними фінзвітності у плані санації збитки воєнного 2022 року сягнули 605,9 млн грн.

План санації

Щоб зберегти бізнес та уникнути процедури банкрутства, ТОВ «Дієса» (юрособа Eldorado) у вересні 2023 року запропонувало кредиторам план досудової санації. Один з головних пунктів плану Eldorado – реструктуризація боргу. Компанія пропонує виплатити кредиторам 30% боргів протягом 60 місяців, ще 40% – після стягнення збитків з росії, а третину взагалі списати. Нагадаємо, Eldorado.ua повідомляла, що збирається вимагати від росії відшкодування збитків на суму понад 1 млрд грн, а у вересні подала позов проти неї до суду в Києві на суму $3,9 млн (майже 145 млн грн).

Окрім цього, за планом санації, мережа Eldorado має зменшитися на 40%, до 20-30 магазинів, бо витрати на їх обслуговування «критично впливають на фінансовий результат». Загалом заплановано зменшити орендні площі на 50% та відтермінувати сплату оренди для решти. Персонал теж скоротять наполовину – до 1000 працівників. Аби розрахуватися зі співробітниками (при середній зарплаті 20 576 грн), до кінця 2024 року Eldorado має намір продати частину майна на 24 млн грн.

Під час зустрічі з боржником 22 вересня понад 50% присутніх кредиторів схвалили цей план. Що дозволило Eldorado подати до Господарського суду Києва заяву про результати голосування. Але запланований на 4 жовтня розгляд плану так і не відбувся через те, що напередодні частина кредиторів, незгодних із планом санації, почали вимагати від рітейлера саме процедури банкрутства. Формальна причина – порушення процедури зборів: порушення строків скликання, відсутність вибору кредиторами голови та секретаря зборів тощо. Вони ж подали заяву про відвід судді на засіданні 4 жовтня, яке спостерігав присутній у залі суду репортер Forbes. Тому наступне засідання відбудеться 15 листопада.

Кому потрібне банкрутство

У зверненні пʼяти кредиторів (компанії Юг-Контракт, Комел, Makkon, Техніка для бізнесу, DeLonghi) йдеться про те, що не всі зможуть отримати свої гроші від боржника. Досудовий план санації частина кредиторів називає «несправедливим і дискримінаційним», заявляючи, що у план були посвячені «свої» кредитори, які й склали ключову частину тих, хто його погодив.

Натомість банкрутство (або судова санація) дає можливість поставити перед судом питання про відповідальність топ-менеджерів та власника компанії. Зокрема дослідити питання доведення компанії до банкрутства та виведення коштів на афілійованих осіб. При банкрутстві кредитори отримають доступ до фінзвітності та документації та зможуть зрозуміти, які борги реальні, а які – ні.

Юристи визнають, що процедура банкрутства – це дуже дорого, дуже довго, контроль за бізнесом переходить арбітражному керуючому, є загроза відповідальності власним майном і репутаційні втрати. Тому більша частина кредиторів зацікавлена нехай у поступовій, але все ж таки виплаті боргу.

Підстави для сумнівів

У списку кредиторів, які погодилися на досудову санацію, увагу привертають кілька компаній. Наприклад, борг у 269,9 млн грн від ТОВ «Три О», яке є офіційним власником ТРЦ Gulliver. Як і Eldorado, цю компанію Forbes повʼязував з Віктором Поліщуком. І хоча сам він визнавав себе власником ТРЦ Gulliver та повідомляв про це НБУ, з юридичної точки зору його прізвища серед бенефіціарів немає. Як і в Eldorado, де кінцевим бенефіціарним власником в українському реєстрі записаний громадянин Кіпру Крісталла Александроу Папа.

Найцікавішим кредитором є фінкомпанія Фактор Плюс, яка володіє боргом на понад 1 млрд грн. Вона спеціалізується на скупці проблемних кредитів і придбала два борги Eldorado перед Євробетон та Техенерготрейд (обидві належать Поліщуку) на порталі «Прозоро. Продажі» 1 вересня 2023 року. Тобто вже після того як у серпні український офіс виробника техніки DeLonghi, якому рітейлер заборгував 46,3 млн грн, звернувся до суду з заявою про відкриття справи про банкрутство Eldorado. Фактор Плюс придбала борг за 4,7 млн грн, або приблизно за 0,5% від номінальної вартості. Троє кредиторів, з якими спілкувався Forbes, вважають, що цей продаж є фіктивним і проведений для того, щоб план санації точно був ухвалений.

Деякі юристи також звертають увагу, що з паперів санації не зрозуміло, чому дебіторська заборгованість Eldorado за минулий рік зменшилися майже на 2 млрд грн і кому були перераховані ці кошти.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку