Рік роздробу: як в 2018-му торгували рітейлери України по областям (інфографіка)

Рік роздробу: як в 2018-му торгували рітейлери України по областям (інфографіка)

24.01.2019 08:05
  602
Іван Зайцев

У всіх областях оборот підприємств торгівлі за минулий рік виріс. Десь – символічно – на 2%, а подекуди зростання вимірюється двозначними числами.

Цей матеріал також доступний російською мовою

Державна служба статистики опублікувала дані про товарообіг підприємств оптової та роздрібної торгівлі за 2018 рік. В цілому оптові компанії за минулий рік реалізували товарів на 2 трлн 195,7 млрд грн – на 3,3% більше, ніж в 2017-му. Роздрібні торговці (як фізичні, так і юридичні особи), за даними Держстату, завершили рік з виручкою 928,6 млрд грн (+ 6,1%), з них на частку підприємств довелося 667,3 млрд грн. Зростання обороту рік до року склало 5,6%.

Якщо порівнювати з 2017-м, то темпи зростання товарообігу рітейлерів знизилися на третину: з 8,6% до 5,6%. Але при цьому зростання роздрібної торгівлі зберігається третій рік поспіль. Є й друга хороша новина: якщо в 2017 році в трьох областях (Волинській, Луганській і Тернопільській) доходи рітейлерів знижувалися, то в минулому – усі регіони продемонстрували зростання. Щоправда, неоднорідне.

Так, найбільше виручка підприємств роздрібної торгівлі зросла в Луганській області – відразу на 22,9%. Але тут зіграла свою роль низька база порівняння: з огляду на окупацію частини регіону проросійськими бойовиками і найнижчий оборот серед всіх українських областей (всього 4,4 млрд грн), навіть невеликі позитивні зміни призводять до значного поліпшення статпоказників. Також приблизно в два рази швидше за ринок зростав оборот ще в декількох областях: Івано-Франківській (11,9%), Київській (10,4%), Житомирській (10%).

Для збільшення зображення натисніть на нього

У той же час, області, що є в лідерах по чистому виторгу, різко пригальмували. Так, оборот рітейлерів Києва, який поодинці забезпечує більше 20% всього роздрібного товарообігу України, зріс лише на 2,7% і склав 152,8 млрд грн. У Харківській області – 2,1% (51,6 млрд), Одеській – 3,9% (53 млрд грн). Приємними винятками стали Дніпропетровська область (+8%, оборот 65,9 млрд грн), і Львів – (+8,1%, 42,7 млрд грн).

В аутсайдерах за сумарним товарообігом рітейлерів, крім Луганщини, західні регіони країни. Наприклад, в далекій від лінії фронту Тернопільській області, юрособи наторгували всього на 7,1 млрд грн. Ненабагато краще показники і у Чернівецькій – 8 млрд грн. Швидше за все, це пов’язано з тим, що в західних областях значна частина роздрібної торгівлі залишається за нецивілізованим рітейлом, і в звітах Держстату не фігурує.

З огляду на те, що 2019-й для України – рік двох виборів, які незмінно супроводжує інфляція, можна очікувати подальшого зростання товарообігу в гривневому обчисленні. А ось чи збережеться зростання в порівнянних цінах – велике питання, як правило, політична нестабільність і можливі різкі зміни стимулюють українців економити і відкладати гроші «на чорний день». З іншого боку, побоювання з приводу інфляції та курсових коливань можуть стимулювати миттєвий попит, що відразу ж приведе до зростання доходів рітейлерів.

Читайте також –

Рік реформатів: підсумки 2018 го для найбільших українських продуктових мереж


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку