Все буде еко: як виробник, дистриб’ютор та рітейлер налагодили співпрацю з безпечної утилізації елементів живлення

Все буде еко: як виробник, дистриб’ютор та рітейлер налагодили співпрацю з безпечної утилізації елементів живлення

27.04.2023 09:00
  1908
Костянтин Симоненко

Аварійні відключення світла через російські обстріли значно підвищили попит на альтернативні джерела енергії, в тому числі батарейки, акумулятори, тощо. Водночас це загострює проблему безпечної для довкілля утилізації елементів живлення. Тому відповідальні компанії навіть під час війни продовжують спільний проект зі збору, вивезення та переробки батарейок та відповідних за розміром акумуляторів.

Суть проблеми

Побут сучасної людини не можна уявити без величезної кількості різноманітних гаджетів та пристроїв, багато з яких мають змінні елементи живлення. Варварські обстріли української енергетичної інфраструктури лише додатково збільшили цю кількість пристроїв (ліхтариків, гірлянд і т.п). Так само і в містах збільшується кількість автономних приладів на батарейках (автономні відеокамери спостереження, різноманітні сенсори). В столиці взагалі перед самою війною – на початку лютого 2022 року – розгорнули 295 базових станцій зв’язку у всіх районах Києва як першу в Україні міську опорну мережу для впровадження технології інтернету речей. Близько 1000 укриттів під’єднали до Wi-Fi. Сенсори, які використовуються для цієї мережі, теж працюють на батарейках – хімічних джерелах струму.

На жаль, ці корисні у побуті речі несуть загрозу довкіллю, якщо потім потрапляють на звичайний смітник. Найбільш відомі і поширені «пальчикові» батарейки у своєму складі містять багато марганцю і цинку, деякі з них навіть можуть мати в складі важкі метали. Згодом весь цей небезпечний набір забруднює водойми, грунт, потрапляє завдяки рослинам у харчові ланцюги. Тому так важливо для України, яка й так зазнає значного впливу війни на довкілля, мати дієву систему збору відпрацьованих батарейок. Оскільки батарейки не знешкоджуються методами утилізації звичайного сміття і потребують спеціальної обробки.

На захисті України

Працюючи як соціально відповідальний бізнес, компанія Duracell не тільки відмовилася від виробництва сольових (Zn-Ca) елементів живлення, які більше забруднюють навколишнє середовище, але також використовує виключно зелену енергію на своєму виробництві у Бельгії. До того ж упаковка батарейок без пластику – є стандартом Duracell протягом останніх 30 років. Саме тому Duracell як бренд, що дбає про довкілля, активно інвестує в проекти, що займаються утилізацією батарейок по всьому світу.

І Україна – не виключення. В нашій країні бренд має надійних партнерів: інвесторів та соціально-відповідальні бізнеси, завдяки яким вже декілька років реалізується проект утилізації елементів живлення.

Так, Duracell разом з мережею магазинів АТБ-маркет, національним дистриб’ютором SAVSERVICE та ліцензованим виконавцем – агенцією Promo Service – стали першими в Україні, хто розробив та організував сортування батарейок за європейською практикою згідно EWC (European Waste Catalogue).

Аналогічно учасники проекту неухильно дотримуються вимог законодавства України «Про небезпечні відходи», маючи всю необхідну дозвільну документацію, зокрема:

  • Висновок з оцінки впливу на довкілля;
  • Ліцензію на право збору та зберігання небезпечних відходів: https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/ – документ на сайті Міністерства захисту навколишнього середовища;
  • Дозвіл на експорт відсортованих відпрацьованих елементів живлення в Польщу.

Також Duracell та АТБ єдині, хто не зупинив проект збору та експортував використані елементи живлення на утилізацію в 2022 році.

Європейська процедура утилізації

Мережа АТБ у співпраці з Duracell, SAVSERVICE і PromoService виготовили спеціальні контейнери для збирання елементів живлення у вигляді добре впізнаваної батарейки Duracell та встановили їх у торговельних залах магазинів найбільшої української продовольчої мережі. Далі відбувається збір заповнених батарейками боксів з торгівельних точок та відправка їх службою доставки у м. Дніпро на спеціально обладнаний сортувальний склад зі спеціально підготованим персоналом. Після сортування та пакування у спеціалізовану тару, використані батарейки згодом відправляють за кордон на переробку – цим займаються фахові підприємства. Зокрема, європейські заводи BatEko у Польщі та GreenWEEE (Румунія).

Завод приймає, ставить в чергу на переробку (це займає від одного до шести місяців), переробляє та надсилає документи про переробку. Звіти про переробку публікуються у відкритих джерелах та на сайті: https://www.promoservice.com.ua/.

Варто зазначити, що для промисловості відпрацьовані батарейки є цінною сировиною з високим вмістом кольорових металів. А публічні звіти потрібні, аби довести, що батарейки були насправді безпечно утилізовані.

Результати роботи у воєнний час

Зважаючи на те, що навіть в умовах війни у різних куточках України працюють більше тисячі магазинів АТБ, які відвідують мільйони громадян, обсяги зібраних для переробки/утилізації батарейок свідчать про свідоме споживання українців. За останніми даними, лише з початку 2022 року було вивезено близько 80 тон уживаних батарейок або чотири повних фури. Ці батарейки не отруюватимуть нашу природу, адже вантаж вже доставлений та правильно перероблений на спеціалізованих заводах Європи: 60 тон у Польщі і 20 тон в Румунії. Якщо перерахувати цей об’єм на кількість– то це майже 5 млн батарейок.

Звісно, споживача має тішити той факт, що сьогодні більшість батарейок не настільки небезпечні для навколишнього середовища, як раніше, але це ще не означає, що шкода від їх некоректної утилізації може залишитися поза нашою увагою.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку