Їсти хочеться всім: локальні торгові мережі тіснять великих гравців
За рахунок чого локальні гравці на рівних конкурують з лідерами та що формуватиме український ринок продуктового рітейлу в майбутньому.
Інфляція вже не перший рік є “двигуном” української торгівлі, пише видання Бізнес. За попередніми оцінками компанії GT Partners Ukraine, обсяги продажів українських продуктових мереж 2017 році збільшилися, як мінімум, на 15% і перевищили 250 млрд грн.
Згідно з дослідженням компанії GfK, торік витрати на споживчий кошик (включає більше 80 товарних категорій: продукти харчування, напої, миючі засоби, побутова хімія, предмети особистої гігієни) зросли на 19% у порівнянні з показниками 2016 року. При цьому, як зауважила Марина Забарило, керівник Споживчої панелі домогосподарств компанії GfK, це зростання обумовлене подорожчанням придбаного. Тоді як реальне (кількісне) споживання практично не змінилося — збільшилось лише на 0,1%.
Роздрібний склад
З урахуванням того, що якісь компанії йдуть з ринку, якісь приходять, загальна кількість гравців продуктового рітейлу останніми роками кардинально не змінюється. Торік в країні з’явилися такі мережі, як Купава маркет (чотири магазини) в Тернополі та Щедрий маркет (чотири магазини) у Луцьку. Крім того, інвестиційна група VolWestGroup (мережа Наш Край) почала розвивати в Україні мережу SPAR. У 2017 році було заплановано відкрити 15 магазинів, а в найближчі три роки — 50 торговельних точок за рахунок власних супермаркетів. Новачки на ринку з’являються і цьогоріч. Зокрема, ЗМІ повідомляли, що ресторанна компанія L’Kafa Group в березні відкриє в Києві свій перший магазин біля дому Базар Експрес. Ресторатори планують за два-три роки створити мережу з 30-40 точок.
Помітною тенденцією 2017 року став активний розвиток локальних торговельних мереж, що охоплюють один економіко-географічний регіон. За словами Ігоря Гуглі, директора консалтингової компанії GT Partners Ukraine, торік у сегменті міні-маркетів найактивніше зростали такі мережі: Точка (47 магазинів) в Одесі, Файно Маркет (63 магазини) у Кропивницькому, а також київська мережа ЛотОК. Наприклад, Файно Маркет, за даними компанії, у 2017 році відкрив 18 нових магазинів. А мережа ЛотОК, яка налічує 87 торгових точок, лише минулого року відкрила 22 нових магазини біля дому.
Активність локальних гравців обумовлена зосередженістю в регіонах, які їм добре знайомі та зрозумілі. А також їхнім розвитком переважно в найзатребуванішому наразі форматі “магазин біля дому”.
Для таких магазинів простіше знайти підходящі приміщення. Крім того, як зазначила Анастасія Вишняк-Кулагіна, виконавчий директор мережі продуктових супермаркетів DIGMA (Харків, 32 магазини), в основі формату магазину біля дому вже “закладена” висока ступінь лояльності споживачів за рахунок локації.
Ще одна можлива причина активності регіональних гравців криється у статистиці лідерів ринку, які дещо збавили темпи розвитку. Зокрема, група компаній Fozzy Group торік сфокусувалася на розвитку мережі Фора в межах столичного регіону. Як зауважив Ігор Гугля, компанія також стала більше уваги приділяти своєму дискаунтеру Thrash!, відкриваючи ці магазини на місці найменш рентабельних Сільпо і даючи, таким чином, другий шанс торговельній локації. Дещо знизив темпи розвитку лідер вітчизняного ринку рітейлу — корпорація АТБ. Якщо 2016 році компанія відкрила 111 магазинів, то 2017-му — 78.
Також нагадаємо, що наразі компанія націлена на завоювання західного регіону країни і розширення логістичної інфраструктури мережі. Так, наприкінці 2016 року вона придбала декілька магазинів Барвінок, а торік викупила частину активів мережі Колібріс. Цього року, за словами пана Маркова, корпорація АТБ планує відкрити понад 100 нових магазинів, переважно в західному регіоні, Одеській області та Києві.
Елементи консолідації
З огляду на плани розвитку великих гравців, а також на тенденції в торгівлі, великі мережі поступово поглинатимуть дрібні та нарощуватимуть свою ринкову частку. “Поки окремі локальні мережі розвиваються, тому що не знайшли свою нішу, — вважає Олексій Дорошенко, директор Української асоціації постачальників торговельних мереж. — Вони генерують збитки, торговельна мережа окупається за наявності 50 магазинів і більше. Тому мало хто з локальних гравців витримає конкуренцію з великими рітейлерами, і регіональні мережі в перспективі підуть з ринку”. На думку експерта, незважаючи на нинішню розрізненість ринку, його консолідація неминуча. “Український ринок продуктового рітейлу наразі складно назвати висококонсолідованим. Великі гравці переважно ведуть боротьбу за локації, а не за сам бізнес. Це пов’язано з тим, що потенційні претенденти на “поглинання” не мають чіткого позиціонування, а також з дефіцитом відповідних торгових площ, — зазначила Анастасія Вишняк-Кулагіна. — Але консолідація ринку — це світовий зростаючий тренд, що дозволяє гравцям наростити частку, посилити позицію на ринку і запропонувати цікавішу ціну за рахунок економії на масштабі. І Україна — не виняток”.
Прикладом укрупнення гравців стало придбання влітку минулого року компанією Auchan дев’яти гіпермаркетів Караван.
Завдяки цій операції міжнародний рітейлер збільшив кількість торгових точок в Україні до 20, їхня сумарна площа склала 160 600 кв. м. Це дозволило компанії ввійти в нові для мережі міста — Харків, Дніпро, Житомир, Чернівці.
Слід зазначити, що не всі присутні на українському ринку міжнародні гравці так динамічно розвиваються. Судячи з усього, перспективним вважають український ринок в компанії Novus, адже, як зауважив Ігор Гугля, це чи не єдиний оператор, який останніми роками будує в країні великі магазини “з нуля”.
Компанія Billa, яка працює в Україні з 2000 року, навпаки, покинула деякі регіони присутності. Зокрема, у рітейлера були магазини в Дніпрі, Запоріжжі, Харкові, Одесі, Нікополі, Краматорську, Херсоні. Представники компанії заявляли про плани розвиватися в столиці.
Поки частка великих компаній на українському ринку продуктового рітейлу невелика. Як зауважив Ігор Гугля, якщо в європейських країнах на першу трійку-п’ятірку гравців припадає мало не половина ринку, то в Україні в 2016 році топ-10 рітейлерів утримували 32% ринку. За даними експерта, кількість мінімаркетів в Польщі, наприклад, в 15 разів вища, ніж в Україні. Тому потенціал для розвитку в Україні як дрібних, так і великих рітейлерів ще досить високий.
Формати
Різні дослідницькі компанії по-своєму структурують роздрібні канали продажів і формати магазинів. Проте аналітики сходяться на думці, що останнім часом найактивніше розвиваються магазини невеликих площ і легкої доступності.
За даними дослідження компанії GfK, якщо в 2016 році за темпами зростання в Україні лідирували дискаунтери і Cash&Carry, то минулого року — спеціалізовані магазини, гіпермаркети і магазини біля дому. За словами Марини Забарило, спеціалізовані магазини нарощували оборот за рахунок збільшення частки дорожчої продукції в асортименті, що дозволило залучити нових покупців, а гіпермаркети, навпаки, пропонуючи дорожчу продукцію, втратили частину своїх покупців, але при цьому покупці, що залишилися, стали купувати в гіпермаркетах частіше.
Також, за даними Споживчої панелі домогосподарств компанії GfK, торік вдвічі збільшилася кількість інтернет-покупок, хоча їх частка в загальній структурі реалізації товарів повсякденного попиту залишається незначною — 0,1%. “Цікаво, що середні витрати на покупку в інтернеті зменшилися, а частота і розмір покупки збільшилися, що свідчить про те, що покупці стали частіше купувати онлайн не лише парфумерію та дорогу косметику, як це було в минулі роки, а й продукти харчування”, — зауважила Марина Забарило.
Можливо, з урахуванням зростаючої популярності в країні магазинів біля дому, деякі рітейлери, які раніше не розвивали цей формат, збираються його освоювати. Зокрема, компанія Auchan, присутня в сегменті гіпермаркетів, ще на початку минулого року заявляла про плани відкривати в Україні свої точки в форматі магазинів біля дому.
Згідно з даними компанії GT Partners Ukraine, останніми роками в Україні найбільше відкривається мінімаркетів (магазинів самообслуговування площею до 200 кв. м). Як пояснив Ігор Гугля, цьому сприяє велика пропозиція вакантних приміщень для магазинів такого формату. Тоді як знайти приміщення під супермаркет набагато складніше. Крім того, в таких магазинів невеликий термін окупності (півтора-три роки) та повернення інвестицій. Та й інвестиції трохи менші — $20 000-30 000 на 100 кв. м.
Прогноз
Цього року експерти не очікують революційних змін на українському ринку продуктового рітейлу. “Ситуація кардинально не зміниться. Локальні оператори, як і раніше, будуть розвиватися в межах своїх регіонів. Національні будуть розвиватися органічно шляхом відкриття магазинів або шукатимуть можливість поглинути дрібних”, — зауважив Ігор Гугля.
На думку Олексія Дорошенка, цьогоріч ринки і далі будуть “забирати” все більше покупців, що позначатиметься на доходах окремих гравців. Крім того, аналітики впевнені, що в найближчі рік-два на український ринок продуктового рітейлу навряд чи вийдуть нові закордонні гравці. “Іноземним гравцям нецікавий український ринок продуктового рітейлу. Вони дивляться на купівельну спроможність населення. І термін окупності проектів в 7-12 років нікого не надихає”, — зауважив Олексій Дорошенко.
Ринок в цифрах
За оцінками компанії GT Partners Ukraine, в Україні близько 150 компаній, до складу яких входять торговельні мережі, якщо вважати мережею кількість магазинів від двох. У країні налічується сім національних операторів — АТБ, Fozzy Group, VolWestGroup, ЕКО Маркет, Фуршет, Таврія-В і Retail Group (Велика кишеня, Велмарт, ВК Експрес), якщо вважати національною компанію, яка присутня в чотирьох з п’яти економіко-географічних регіонах України. Локальні рітейлери, за даними GT Partners Ukraine, складають 83% загальної кількості гравців. І, як уже згадувалося, щорічно на ринок виходить два-три нових оператори.
Джерело: Бізнес
Читайте також –