Попит на складські площі з боку великих рітейлерів зростає – CBRE
У 2016 році відзначалося зростання попиту на складські площі з боку великих рітейлерів продовольчого сегменту, електроніки та електронної комерції.
Відновлення активності
Як відзначають аналітики українського підрозділу компанії CBRE, зростання попиту на складські площі з боку великого рітейлу в минулому році відбувався водночас із відновленням обсягів роздрібної та оптової торгівлі. Крім того, важливим трендом в 2016 році стало відновлення зростання промислового сектору України, яке склало 4,2% рік до року.
«Зазначені позитивні зміни в ключових галузях стимулювали поступове відновлення попиту на складські площі. В результаті, у 2016 році обсяг орендної активності (включно з продовженням договорів оренди) досяг приблизно 180 000 кв. м складських площ, при цьому валове поглинання склало 110 000 кв. м, що на 32,5% більше порівняно з показником минулого року», – йдеться в повідомленні CBRE Ukraine.
У компанії також звертають увагу на те, що якщо на початку 2016 року в загальній кількості транзакцій переважали невеликі угоди (2 000 – 5 000 кв. м), то в другому півріччі було укладено кілька середніх (5 001 – 10 000 кв. м) і великих (понад 10 000 кв. м) угод. Однією з найбільш великих угод по оренді 2016 року став переїзд логістичного оператора Zammler в складський комплекс Технополіс Бровари, який зайняв там 17 000 кв. м. Серед завершених транзакцій варто відзначити угоду з оренди великим національним оператором доставки Нова Пошта 11 000 кв. м в логістичному комплексі Омега 2. Крім того, логістична компанія Fiege переїхала в складський комплекс Термінал Бровари, зайнявши 7 600 кв. м, а компанія з виробництва та дистрибуції косметики Oriflame орендувала 8 900 кв. м в логістичному парку Комодор. Серед угод з продажу, проведених в 2016 році, найбільш значущою подією стало придбання складського комплексу Термінал Бровари великим українським онлайн-рітейлером Rozetka.ua.
Ставки знижуються
Враховучи відсутність нових площ для оренди і відновлення попиту, рівень вакантних площ на ринку почав скорочуватися, досягнувши 12% станом на кінець 2016 року, що на 3 в. п. менше порівняно з кінцем 2015-го. При цьому орендні ставки в кращих об’єктах знизилися приблизно на 9%, перебуваючи на рівні $4,1/кв. м/місяць на кінець грудня 2016 року. У розрізі класу об’єктів, ставки на складські площі класу А варіювалися в межах $2,8 – $4,0/кв. м/місяць, тоді як орендні ставки на приміщення класу B були на рівні $1,8-$2,8/кв. м/місяць на кінець 2016 року.
За словами керівника департаменту складської і промислової нерухомості CBRE Ukraine Ярослава Горбушко, в 2017 році компанія очікує більш стійкого відновлення попиту на складські площі, а також збільшення кількості орендарів, бажаючих розширити займану площу.
«Очікується, що великі рітейлери і логістичні оператори проявлять себе більш активно на ринку складської нерухомості протягом наступних 12-ти місяців. Проте орендна активність залежатиме від темпів відновлення зростання в основних секторах економіки та наявності вакантних площ у найбільш якісних об’єктах. Нова пропозиція становитиме 26 100 кв. м у 2017 році, включаючи третю чергу SAN Factory (4 100 кв. м) і складський комплекс Merx (22 000 кв. м). Ми прогнозуємо, що обсяг нових площ буде поглинений досить швидко через відкладени попит з боку великих орендарів, які перебували в пошуках великих лотів. Таким чином, середня ринкова вакантність наблизиться до рівноважного показником в 2017 році», – підкреслив Ярослав Горбушко.
Що ж стосується орендних ставок в 2017 році, то за прогнозами CBRE Ukraine, у гривні вони залишаться стабільними, у той час як доларові ставки будуть залежати від коливань обмінного курсу.
Читайте також –
Як розвивається ринок рітейлу та торговельної нерухомості в регіонах України – звіт CBRE Ukraine