Хто вип’є океан: п’ять можливих претендентів на покупку ТРЦ Ocean Plaza за версією Forbes
Видання Forbes опитало девелоперів та знайшло декілька кандидатів, зацікавлених у придбанні активу, який до початку великої війни приносив власникам понад 1 млрд грн на рік. RAU вибрав головне з публікації.
Нинішні власники ТРЦ Ocean Plaza
На початку 2023 року Вищий антикорупційний суд дозволив Мінюсту конфіскувати частку в ТРЦ Ocean Plaza, яку повязували з російським мільярдером Аркадієм Ротенбергом та його оточенням. Йдеться про 100% корпоративних прав компанії «Авангард Віларті». Їй належало 66,65% у фірмі «Інвестиційний союз «Либідь», яка володіє ТРЦ. Управителем цієї частки зрештою став Фонд держмайна, ще 33,35% Ocean Plaza – у Q Partners Андрія Іванова. У Фонді держмайна обіцяють швидко продати свої 66,65% в ході великої приватизації. Стартову ціну визначили на рівні 1,3 млрд грн. Про своє бажання прийняти участь у майбутніх торгах прямо заявили четверо потенційних покупців.
Об’єднувач активів
Зокрема в купівлі ТРЦ Ocean Plaza зацікавлені в компанії Mandarin Plaza, що керує обʼєктами Вагіфа Алієва. Про що прямо заявив голова правління Mandarin Plaza Олександр Черніцький. Враховуючи, що серед багатьох проектів девелопера є ТРЦ Ocean Mall, який почали будувати на сусідній ділянці як другу чергу ТРЦ Ocean Plaza у 2016-му, було би цілком раціонально об’єднати ці активи. Проте невідомо, чи вистачить фінансового ресурсу для такої покупки в компанії з незавершеним будівництвом і проблемним активом Blockbuster Mall, у перезапуск якого обіцяють інвестувати мільйони доларів.
Океан замість озера
Один із проектів, яким теж цікавився Вагіф Алієв, був ТРЦ Вирлиця. Але йому не судилося реалізувати цю ідею, оскільки Київська міська прокуратура відсудила у забудовника 19 га землі біля озера Вирлиця вартістю понад 1 млрд грн. В результаті Cascade Investment Fund Віталія Хомутинніка відмовилася від цього проекту та проявляє цікавіть до покупки ТРЦ Ocean Plaza, що підтвердив фінансовий директор компанії Костянтин Вʼюшинський.
Професійний інтерес
Якщо ці активи будуть продаватися на прозорому конкурсі, за них готовий позмагатися Томаш Фіала – власник Dragon Capital, у якого вже є кілька схожих обʼектів – ТРЦ Aladdin, Piramida і Smart Plaza Obolon у Києві, Victoria Gardens у Львові та Sky Park у Вінниці. За словами керуючого директора з прямих інвестицій Dragon Capital Володимира Тимочко, остаточне рішення буде прийнято, виходячи з інформації, яка буде відома на момент початку торгів, в тому числі стосовно наявних обтяжень, зобов’язань та юридичних ризиків на підприємстві. До повномасштабної вторгнення росіян там оцінювали Ocean Plaza у $200–220 млн, тобто мінімум вшестеро дорожче.
Колективний інвестор
Засновник інвестиційного фонду Inzhur Андрій Журжій теж хоче позмагатися за Ocean Plaza. Для цього він придумав нестандартний план, зареєструвавши фонд Inzhur Ocean, куди планується акумулювати кошти інвесторів через краудфандинг. Перший внесок в обʼєкт Inzhur готовий зробити з власних коштів. Хто саме може стати основними співінвесторами в ТРЦ Ocean Plaza, Журжій відмовився говорити. На сайті фонду є пропозиція доєднатися до купівлі Ocean Plaza усім охочим. Поріг входу – 4000 грн. «Вважаємо, ця нерухомість має стати народним набутком», – йдеться у заяві фонду. Але в Inzhur також вивчають можливі ризики, зокрема, чи не залишиться «переважне право» на придбання ТРЦ Ocean Plaza у міноритарія. Який до того ж має контроль над компанією, яка керує ТРЦ.
Тихий міноритарій
Cпіввласник ТРЦ Ocean Plaza та засновник компанії Q Partners Андрій Іванов поки відкидає можливість участі в аукціоні, пояснюючи недоцільність вкладення таких великих коштів під час війни. Купівлю своєї частки у 33,35% Ocean Plaza він завершив у Василя Хмельницького у вересні цього року. За його словами, ця угода сягнула внутрішніх лімітів з інвестиційних ризиків. А керуюча компанія ТОВ «Київ Молл Менеджмент» на чолі із Олександром Фащевським була залучена з ринку в 2018 році.