Державний інтерес: торгівля в лідерах за кількістю скарг до Ради бізнес-омбудсмена
Серед понад 40-ка індустрій, що скаржилися до установи, представники оптової та роздрібної торгівлі посідають перше місце. За шість років бізнес-омбудсмен отримав від них більше 2200 скарг на неправомірні дії з боку держави.
Цей матеріал доступний російською мовою
Як повідомили RAU у прес-службі Ради бізнес-омбудсмена, з травня 2015 року було отримано 9000 скарг від підприємців на неправомірні дії державних органів. За майже шість років роботи до РБО від рітейлерів та дистриб’юторів надійшло 2263 звернення або 26% всіх скарг. Два з трьох (67%) розслідувань цієї індустрії РБО закрила успішно.
На що скаржилися представники торгівлі
Три з чотирьох звернень стосувалися податкових питань (1632 скарги). Дії правоохоронних органів були предметом 9% звернень. Частка митних питань склала 7% звернень у 2015-2021 роках.
Портрет скаржника
Серед тих компаній, які зверталися до РБО, 78% представляють малий та середній бізнес. Переважна більшість (87%) заявників індустрії – це українські компанії.
Географія отриманих скарг
Приклади успішно вирішених кейсів
Податкова скасувала безпрецедентний штраф Metro Cash & Carry Ukraine на суму 2,3 млрд грн
Найбільший німецький інвестор в Україні не погоджувався з висновками податкової перевірки, згідно з якими компанія повинна була сплатити штраф на суму 2,3 млрд грн. Податкова служба ж наполягала, що гіпермаркет Metro у місті Миколаїв порушив правила оприбуткування готівки на суму 485 млн грн. Однак Metro використовував такий спосіб оприбуткування вже тривалий час і його правильність була підтверджена декількома податковими перевірками.
РБО розпочала розслідування скарги та представила ДФС аргументи на користь того, що скаржник не порушував правила оприбуткування готівки. Інспектор Ради, а також бізнес-омбудсмен і його заступник декілька разів зустрічався з керівництвом податкової служби, щоб особисто надати аргументи стосовно захисту законних прав Metro. Після втручання РБО податкова задовольнила скаргу компанії та повністю скасувала штраф.
Київська митниця повернула понад 4 млн грн ТОВ «Фоззі-Фуд»
Провідний український рітейлер ТОВ «Фоззі-Фуд» звернувся до Ради з приводу повернення надміру сплачених митних платежів. Не погоджуючись з визначеною скаржником митною вартістю імпортованого товару, Київська митниця скоригувала її в більшу сторону. Відповідно, скаржник сплатив більше податків до бюджету. Для того, щоб довести правильність заявленої ним митної вартості та повернути переплату, рітейлер оскаржив в судах відповідні рішення Київської митниці.
Суди прийняли рішення на користь компанії та зобов’язали митний орган повернути переплати. Проте стосовно більшості поставок Київська митниця відмовилась повертати кошти. Тим часом сума повернення по інших поставках та судових оскарженнях поступово збільшувалася.
Рада рекомендувала податковій службі та Київській митниці виконати рішення суду. За сприяння РБО митниця швидко задовольнила кілька позовів скаржника – йому повернули 3,9 млн грн.
Вантаж Украфлора успішно перетнув кордон
Вантаж імпортера квітів ТОВ «Украфлора» затримали на митному кордоні. Підприємство скаржилося, що митники проводили численні тривалі перевірки коробок, піддонів складів, представлених для митного оформлення, чим спричинили значні фінансові витрати для підприємства.
РБО рекомендувала Волинській митниці усунути та упередити можливі порушення законних інтересів скаржника під час митного оформлення. За сприяння Ради численні тривалі огляди вантажів компанії припинилися і всі подальші поставки товарів спішно пройшли розмитнення.
Довідка. Рада бізнес-омбудсмена – була створена ЄБРР, ОЕСР, провідними українськими бізнес-асоціаціями та урядом України у 2014 році. Рада бізнес-омбудсмена фінансується з мультидонорського рахунку стабілізації та сталого розвитку України (МДР), розпорядником якого є ЄБРР. Країнами-донорами МДР є Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Нідерланди, Норвегія, Польща, Швеція, Швейцарія, Великобританія, США та Європейський Союз – найбільший донор. Рада має статус постійно діючого консультативно-дорадчого органу при Кабінеті Міністрів України, але найближчим часом її планується закріпити законодавчо Законом України «Про Установу бізнес-омбудсмена». В межах своєї діяльності Рада проводить розслідування, отримує від публічних суб’єктів необхідну для розслідувань інформацію, надає рекомендації, спрямовані на усунення допущених ними порушень законних інтересів бізнесу.
Подати скаргу до Ради можна тут.
Читайте також –
Розроблено новий Закон про перевірки суб’єктів господарювання. Що зміниться?