A new normal: підсумки І півріччя 2020-го в торговельній нерухомості Києва

A new normal: підсумки І півріччя 2020-го в торговельній нерухомості Києва

16.09.2020 07:30
  560
rau

Провідний експерт Colliers International (Україна) Ігор Заболоцький розповів про ситуацію на ринку торговельної нерухомості, наслідки карантину для галузі рітейлу та існуючі тенденції.

Цей матеріал доступний російською мовою

Про це експерт говорив на спеціалізованій виставці індустрії рітейлу RAU Expo 2020, експонентами якої були найкращі гравці в галузі. На його думку, порівняно з минулими кризами, ринок рітейлу поки що не демонструє драматичного падіння. Про це свідчать заяви великих гравців та основні індикатори ринку, зокрема – настрої споживачів.

За інформацією Colliers International, протягом І півріччя 2020-го в столиці було введено в експлуатацію ТРЦ Retroville (GLA 82 283 кв. м, девелопер Stolitsa Group) по пр-ту Правди, 47. Об’єкт відкрився досить успішно. Вже на сьогодні заповнюваність становить 78%, а до кінця року передбачається збільшення показника до 88%.

Таким чином загальна пропозиція якісних торговельних приміщень в Києві протягом півріччя збільшилась на 5,4% і склала 1,58 млн кв. м.

Згідно із заявами девелоперів до кінця року введення в експлуатацію інших ТРЦ не очікується. На стадії будівництва знаходяться ще 10 ТРЦ загальною площею понад 747 000 кв. м. Їх відкриття заплановано протягом 2021-23 років.

До жовтня 2019 року вакантність в ТРЦ Києва становила 4,4%. Проте відкриття ТРЦ Blockbuster Mall спровокувало зростання вакантності до 11%. Станом на перше півріччя 2020 року вакантність складає 10,7%.

Якщо не враховувати Blockbuster Mall, то вакантність становить близько 6%. В найбільш успішних ТРЦ Києва показник досі спостерігається на рівні нуля.

До кінця 2020-го – початку 2021 року можливе зростання вакантності, як наслідок оптимізації бізнесів і закриття рітейлерами неефективних локацій, але на даному етапі операторам потрібен час для оцінки збитків, обсягів реалізації та перспектив подальшого розвитку.

Відвідувачі RAU Expo 2020 на стенді Colliers International (Україна) також прийняли участь в опитуванні «Який ти рітейлер сьогодні». Більшість респондентів віддали перевагу відкриттю нових локацій в середньостроковій перспективі та розвитку онлайн-напрямку. У меншості – респонденти, які обрали позицію спостерігача, та ті, хто скорочує локації.

За даними міжнародних рітейлерів, які функціонують в тому числі й на українському ринку, за фактом зняття суворих обмежувальних заходів, рівень продажів в цілому в Україні в процентному співвідношенні (період до періоду) вище, ніж у більшості європейських країн, що вселяє оптимізм на темпи відновлення ринку.

Індекс споживчих настроїв допомагає оцінити тенденції на споживчому ринку. На базі показника можна спрогнозувати зміни споживчого попиту в майбутньому.  Значення індексів можуть змінюватися в межах від 0 до 200. Якщо показник перевищує 100 пунктів, то в суспільстві переважають позитивні оцінки та все більше споживачів готові витрачати гроші.

На початку 2014 року внаслідок кризи, індекс споживчих настроїв знизився до рівня 60 пунктів. Зниження відбувалось протягом 2014-го і 2015 року зупинившись на позначці 40 пунктів. Зростання показника почалось наприкінці 2015 року. Однак наступні три роки індекс тримався в межах 60 пунктів. Наприкінці 2018 року індекс почав суттєво зростати. У вересні 2019 року було зафіксовано 12-тирічній максимум показника – близько 97 пунктів.

Уповільнення росту доходів населення, згасання суспільного ентузіазму після виборів вплинуло на спад індексу. В лютому 2020 року, перед ситуацією з коронавірусом, індекс складав близько 80 пунктів.

Коронавірус та локдаун прискорив зниження показника. Станом на липень, індекс споживчих настроїв знаходився на рівні 66 пунктів.

Настрої населення зупинились на показнику трохи вище рівня психологічної позначки в 60, що не э драматичним падінням в порівнянні з минулими кризовими періодами.

«Якщо найближчим часом нових потрясінь не буде, то вже з початку наступного року можемо розраховувати на відновлення ринку. А чергові карантинні заходи можуть тільки погіршити ситуацію та спровокувати стагнацію», – вважає Ігор Заболоцький.

Довідка. Colliers International – світовий лідер з надання послуг у сфері нерухомості з більш ніж 18 000 співробітників, які працюють в 68-ти країнах світу. Colliers надає повний спектр послуг в області комерційної нерухомості орендарям, власникам нерухомості та інвесторам, в тому числі консалтингові та брокерські послуги при оренді та продажу офісних, торгових і складських приміщень, консалтингові послуги в області готельної нерухомості, послуги корпоративним клієнтам, послуги з оцінки об’єктів нерухомості, а також з інвестиційного консалтингу та продажу.

Читайте також –

Colliers: як коронавірус вплине на торговельну нерухомість, рітейл і логістику


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку