Партнер Focus Estate Fund: Рітейл буде укрупнятися, сильні поглинуть слабких

Партнер Focus Estate Fund: Рітейл буде укрупнятися, сильні поглинуть слабких

18.05.2020 08:05
  343
rau

Які об’єкти торговельної нерухомості виявилися найбільш стійкими в нинішню кризу, що буде зі сферою рітейлу після закінчення карантину і що можуть зробити девелопери, щоб мінімізувати свої ризики.

Цей матеріал доступний російською мовою

Про це в колонці для НВ Бізнес розмірковував Максим Школьнік, партнер українського фонду Focus Estate Fund, серед активів якого п’ять торгових об’єктів в Чехії та Польщі. Портал публікує скорочену версію матеріалу.

Зовсім нещодавно проходила online-конференція на тему впливу lockdown на ринок рітейлу Центрально-Східної Європи. Представники таких відомих міжнародних компаній, як Cushman & Wakefield, Penta Investment, Taylor Wessing, Univercity of Economics Prague дали свої прогнози щодо відновлення споживання. Багато в чому ці прогнози стосуються й України.

Експерти констатували той факт, що в залежності від місця розташування і типу проекту в березні відбулося зниження товарообігу в рітейлі на 40-60%.

При цьому стартовий період відновлення може зайняти кілька місяців і навіть рік. Рітейл-парки будуть відновлюватися швидше, торгово-розважальні центри – довше, в тому числі через те, що відкриються вони на останньому етапі виходу з карантину.

Відбудеться укрупнення в рітейлі: виживуть найсильніші, вони ж поглинуть слабких. Поки що на деякі сегменти комерційної нерухомості інвестори дивляться як на активи з підвищеним ризиком. Зокрема, мова йде про готельну, виставкову та офісну, а також про деякі сегменти рітейлу: шопінг-моли, які постраждали найбільше. Однак, не виключено, що в річній перспективі може виникнути ажіотаж, пов’язаний, в першу чергу, з дефіцитом якісних об’єктів.

Безробіття буде тиснути на економіку і негативно відображатися на відновленні споживання. І нарешті, після відкриття магазинів нас чекає нова реальність.

За час lockdown у покупців зміняться звички, а значить, не за горами і трансформації в роздрібному секторі – нові технології, такі як безконтактний шопінг, розумні камери, дрони для доставок товарів і багато іншого.

У той же час, багато експертів вже зараз намагаються прогнозувати, чи послідує друга хвиля епідемії і, якщо так, то чи будуть уряди знову використовувати карантин і як до цього слід підготуватися бізнесу.

У відомого американського інвестора Уоррена Баффета є чудова приказка про те, що відплив покаже, хто ж плавав без плавок. Це коли різко змінюється ситуація на інвестиційному ринку, і всім стає видно, хто не був готовим до раптових змін, хто заздалегідь не подумав про ризики.

Під час карантину ми буквально під збільшувальним склом переглянули всі бізнес-процеси, оптимізували і поліпшили збір заборгованості, розібрали по полицях фінанси та аналітику.

Безумовно, ми просіли в cash-flow, однак, змогли збільшити свій WAULT (зважений середній термін оренди, що не сплив).

Ще ми зрозуміли, що фокус фонду на інвестиціях в рітейл-парки став нашим рятувальним колом, як і фінансова стратегія не брати під об’єкти великі банківські кредити, обмежившись відміткою не більше 50% LTV (Lifetime Value). Що дозволяє нам в ці важкі часи продовжувати обслуговувати кредитні лінії.

Ми ще більше стали вірити у формат рітейл-парків і так званих small convenience center. Ці класи активів показали себе як найбільш стійкі в усьому рітейлі.

Неминучий економічний шок з небувалою інфляцією і негативними банківськими ставками з високою ймовірністю будуть визначати наше найближче майбутнє, але важливо побачити і використовувати нові можливості, які з’явилися в ньому.

Автор: Максим Школьнік, партнер Focus Estate Fund

Джерело: НВ Бізнес

Читайте також – 

Все нормально, падаємо: як працює український рітейл в період карантину – дослідження Colliers


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку