Обережно, двері відчиняються: як рітейл виходить з карантину в різних регіонах України
З 11 травня уряд послабив карантинні обмеження, дозволивши працювати магазинах, які торгують непродовольчими товарами і ресторанам на літніх майданчиках. Місцева влада може вводити ці послаблення на свій розсуд.
Цей матеріал доступний російською мовою
У працюючих закладах повинні дотримуватися обмежувальні заходи, наприклад, масковий режим, дистанція 1,5 м, регулярна дезінфекція тощо. У той же час місцева влада може сама вирішувати, які послаблення впроваджувати. Так, наприклад, в Києві ТРЦ, музеї, спорт-майданчики і прибережні зони відпочинку на першому етапі послаблень не відкрили через позицію КМДА. RAU зібрала основну інформацію про те, як в різних регіонах країни поступово виходять з карантину.
Львівська область
Як повідомив міський голова Львова Андрій Садовий, в місті дозволена робота всіх магазинів, крім тих, що продають одяг і взуття. Їм заборонено працювати до 15 травня. Так вирішила обласна комісія з надзвичайних ситуацій, і місто прийняло її рішення. Місцеві чиновники пояснюють свої дії рекомендаціями вірусологів та імунологів, які вважають, що при торгівлі одягом і взуттям неможливо дотримання дистанції між покупцями і персоналом.
За словами глави Української ради торгових центрів (УРТЦ), операційного директора Budhouse Group Максима Гаврюшина, відкрилися магазини в торгових центрах всіх регіонів, за винятком Львова, Києва та Чернівецької області. Тому, наприклад, в ТЦ Forum Lviv працює зараз 32% площ. Також багато магазинів змінили свій графік роботи. А на багаторівневої парковці ТПК Південний з 13 травня почне працювати автокінотеатр.
Міськвиконком з 13 травня дозволив відновити роботу перукарнях і салонах краси, а також приватної стоматології. Стоматології повинні працювати відповідно до рекомендацій головного державного санітарного лікаря. Літні майданчики кафе працюють з 11 травня.
Свої рішення комісії з НС змінять тоді, коли захворюваність піде на спад. У самій Львівській області карантин без пом’якшувальних заходів продовжили до 15 травня саме через зростання числа хворих. “Послаблення, які планувалося ввести з 11 травня, нашим рішенням ми вводимо з 15 травня”, – заявив заступник голови Львівської ОДА Тарас Грень. За його словами, рішення комісії є обов’язковим до виконання і його дотримання буде контролюватися Національною поліцією.
Наприклад, у Львові, за словами Андрія Садового, закрили літній майданчик закладу “Золотий колос” через виявлених порушень. Мер уточнив, що поки відкрилися близько 10% закладів.
Це фото як доказ факту порушення опублікував на своїй сторінці в Фейсбук Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку. “Так, це саме той момент – коли ти два тижні разом з рестораторами виписуєш, узгоджувати, тестіруешь, а потім стверджуєш правила. Частина кафе і ресторанів, щоб відкритися по новому протоколу безпеки вклали мало не останні свої кошти, частина навіть не змогла відкритися в перший день, тому що не встигають забезпечити всі заходи безпеки. А ввечері натрапляєш на таке фото “, – написав чиновник.
Але не всі задоволені жорстким порядком. Близько сотні підприємців Львова, переважно фізичні особи-підприємці, які орендують приміщення на ринках під магазини одягу або взуття, протестували 12 травня біля міської ради. Вони заявили про “подвійні стандарти” (коли одним дозволили працювати, а іншим ні) і передали своє звернення з вимогою скликати засідання штабу і прийняти рішення про відновлення роботи малого бізнесу. Підприємці відзначили, що готові дотримуватися карантинних правил. Деякі навіть заявили, що не бояться адмінпротоколів та 13 травня відкриють магазини.
Харківська область
На Харківщині на 12 травня було зафіксовано 623 випадки зараження COVID-19. В рамках послаблення карантину почали роботу ТРЦ, стріт-рітейл і літні майданчики кафе і ресторанів, але все ще закриті кінотеатри та розважальні зони. Салони краси ще минулого тижня почали обдзвонювати клієнтів, повідомляючи про відкриття з 12 травня. У парку Горького атракціони ще не працювали, проте були відкриті сервіси по прокату велосипедів, самокатів, роликів і мотузковий парк.
“Найважливіша зміна в тому, що ми ввели більш щільний графік прибирання і дезінфекції всіх місць загального користування в зонах загального користування: миття підлог, ліфтів, перил на ескалаторах і іншого тепер проводимо частіше, ніж до карантину, – перераховує директор компанії Аксіома, яка володіє ТРЦ Французький бульвар, Ігор Сбітнєв.
Разом з Французьким бульваром в Харкові відкрилися ТРЦ Дафі, Караван, Магеллан і інші. У Дафі оголосили, що вже з 11 травня продовжує роботу, причому “в більш потужному режимі”: до вже працюючих магазинах додатково відкриються магазини непродовольчої групи і сервісні служби. Однак кухні фуд-кортів продовжать доставляти замовлення за допомогою кур’єрських служб доставки. Дитячий розважальний центр Super Park і кінотеатр Multiplex поки також залишаються закритими.
Відновив свою роботу також ТРЦ Караван. “Нашими спільними зусиллями складна ситуація взята під контроль, тому ТРЦ Караван 11 травня 2020 року з величезним задоволенням відкриває свої двері відвідувачам! Починаємо сезон безпечного і розумного шопінгу: в звичайному режимі, але дотримуючись всіх санітарно-епідеміологічних вимог, запрацюють торгові галереї; ресторани зони фуд-корти будуть здійснювати тільки доставку, а розважальні зони поки залишаться закритими “, – написано на сайті об’єкта.
Відвідувачів закликали дотримуватися правил безпечного шопінгу: обов’язково користуватися захисною маскою і рукавичками, підтримувати дистанцію 1,5 метра з іншими покупцями, відвідувати магазини, виконуючи норми одночасного перебування людей в приміщенні, які будуть розміщені на вході в нього.
А ось ТЦ Барабашово відновив роботу лише 12 травня. За даними прес-служби ринку, 11 травня була проведена генеральна дезінфекція торговельних майданчиків і приміщень магазинів. “У ході генеральної дезінфекції співробітники адміністрації провели обробку торгових рядів, адміністративних, технічних приміщень, туалетів, а також роздали засоби індивідуального захисту підприємцям. Підприємці провели обробку торгових об’єктів. Хід робіт по дезінфекції контролював санітарний лікар торгового центру”, – відзначили в прес-службі .
В інтерв’ю інтернет-виданню «Страна» Харківський міський голова Геннадій Кернес заявив про те, що є бажання відкрити метрополітен з початком ослаблення карантину. Але при цьому він звернув увагу що це може статися лише на третьому етапі виходу з карантину або ж за окремим рішенням уряду.
Нагадаємо, що коли 11 березня Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила про початок пандемії коронавіруса і Кабмін ухвалив з наступного дня ввести в Україні тритижневий карантин, мер Харкова Геннадій Кернес відмовився закривати дитячі садочки та школи, аргументуючи це тим, що останнім часом в школах знизився рівень захворювань на ГРВІ, а для батьків карантин “стає важким випробуванням”. При цьому пообіцяв, що перед заняттями діти будуть проходити медичний огляд, а школи – додатково дезінфікувати. На наступний день прокуратура Харківської області порушила проти чиновників міськради кримінальне провадження за фактом порушення правил боротьби з епідеміями (ч.1 ст. 325 КК України). Міська влада змушена була здатися і з 13 березня перевела школярів на дистанційний режим навчання.
Пізніше мер Харкова відмовився закривати метрополітен. “Я проти закриття метро і закривати його не збираюся! – підкреслив Кернес. – Метро користуються всі категорії пільговиків. Вважаю абсолютно необгрунтованим таке рішення для міста, де не зафіксовано жодного випадку захворювання. Люди повинні якось їздити на роботу і пересуватися”. Однак на наступний день Кернес все ж прийняв рішення закрити метро з 20:00 18 березня.
Чернівецька область
Незважаючи на те, що з 11 травня в деяких регіонах країни карантин дозволили послабити, це не стосується Буковини через велику кількості заражень і летальних випадків. Жорсткий карантин буде збережений до 22 травня. Тому тут не відкриються непродовольчі магазини, перукарні і літні майданчики кафе. Про це повідомив голова Чернівецької ОДА Сергій Осачук.
“Оскільки епідеміологічна ситуація в Чернівецькій області критична, обласна комісія ТЕБ та НС вирішила поки не послаблювати карантин на Буковині. 11 травня, в Чернівецькій області ще 72 буковинця заразилися COVID-19. Таким чином, на Буковині вже зафіксовано 2396 випадків захворювання коронавірусів. Також за минулу добу померло ще троє буковинців, госпіталізовано 22 осіб “, – заявив чиновник.
Нагадаємо, для областей з високим показником захворюваності коронавірусом Кабінет міністрів запропонував впровадження адаптивної моделі обмежень. Тому заборонено перебувати в громадських місцях без масок, проводити масові заходи, відвідувати дитячі та спортивні майданчики, а також надавати стоматологічні послуги.
Також продовжено обмеження щодо руху приміських автобусних рейсів і громадського транспорту в Чернівцях. Особливий режим в’їзду і виїзду в Чернівецькій області продовжує діяти з 3 квітня до моменту прийняття окремого рішення про зняття обмежень.
Дозволено відновити роботу кафе, ресторанів та інших закладів громадського харчування тільки в режимі доставки або на винос. А також можуть починати свою роботу адвокати, нотаріуси, аудитори, психологи і працівники музеїв.
Дніпропетровська область
У Дніпрі теж послабили карантин, але, як повідомляють міські ЗМІ, людей на вулицях, зупинках і різних громадських місцях, як і раніше практично немає. З 11 травня відкрилися ТЦ МОСТ-Сіті, Караван, Дафі, Appolo, а з 12-го – ТЦ Пасаж, ЦУМ і Європа.
На вході в ТРЦ Дафі співробітники вимірюють температуру тіла кожного відвідувача безконтактним термометром. Також на кожному вході в торгово-розважальний центр організували місця для обробки рук антисептиками. Допуск відвідувачів і перебування в закладі дозволяється тільки в засобах індивідуального захисту, зокрема респіраторі або захисній масці, і не більше однієї людини на 10 кв. м.
Обмеження контакту між працівниками і відвідувачами здійснюється шляхом організації обслуговування з дотриманням принципу соціального дистанціювання. Переміщатися в ліфті можна не більше двох осіб. А щоб спуститися або піднятися, відвідувачам доведеться скористатися різними ліфтами.
Відзначимо, що в торгових центрах міста відкрилися магазини торгівлі непродовольчими товарами, але зони розваги та харчування залишаються закритими. Людей в ТРЦ і магазинах дуже мало, багато поверхів закладу порожні.
У ТК Правда оператори зони фуд-корти почали роботу тільки в форматі «take away», дитячий центр Pravda Park і контактний зоопарк Зверополіс, відповідно, не працюють.
Аптеки та банківські установи Дніпра продовжують працювати в обмеженому режимі і в приміщення пускають певну кількість людей і тільки в засобах захисту.
У Дніпрі станом на 8:00 12 травня офіційно зафіксовано 258 випадків зараження COVID-19.
Тернопільська область
13 травня в Тернополі запрацювали два продуктових ринки: Тернопільський центральний і «Овочевий ринок» на Шептицького. Пускати туди будуть всіх, хто пройде температурний скринінг. Крім цього, температуру будуть міряти підприємцям, які привозять товар. Для цього КПП з в’їздів до Тернополя перенесли до в’їзду на продуктові ринки. При цьому сполучення з районами залишається закритим через спалах захворюваності за межами міста. До сих пір Тернопіль демонстрував порівняно невисокі показники захворюваності, якщо порівнювати з районами і сусідніми областями.
Для проведення роз’яснювальної роботи з власниками магазинів і підприємців, які відновили роботу після карантину, в Тернополі створили спільну робочу групу в складі фахівців управління торгівлі, побуту та захисту прав споживачів, муніципальної інспекції, патрульної поліції і Держпроспоживслужби.
З 13 травня найбільший торговий об’єкт в місті – торгова галерея ТРЦ Подоляни відкриває свої двері для відвідувачів. Про це повідомила адміністрація закладу на сторінці в Фейсбук. “Дорогі відвідувачі, зверніть увагу, що розважальні заклади і харчування поки залишаться закритими”, – йдеться в повідомленні. Відвідувачів просять не забувати про карантинні заходи обережності і дотримуватися правил для безпечних покупок.
У той же час прес-секретар ГУ Госпродпотребслужби в Тернопільській області Наталя Гресько повідомила на своїй сторінці в соцмережі про черги біля магазину секонд-хенду по вулиці Богдана Хмельницького. За її словами, з 7 ранку під вікнами лайка і розборки, хто першим зайняв чергу, а маски всі наділи тільки після приїзду поліції.
У Шумському районі та кількох інших районах Тернопільської області карантин продовжили. Про це сказав у відеозверненні глава Шумської РДА Віталій Кудлак 10 травня. Так як тут спостерігається щоденний приріст осіб з діагнозом Covid-19.
Зате в Кременці 9 травня запрацював новий продуктовий ринок, хоча цей район лідирує за кількістю інфікованих в області. Представники Кременецького районного управління Держпродспоживслужби перевірили готовність Нового ринку до роботи в умовах карантину. За словами начальника місцевої служби Андрія Зайця, торгові місця обладнані захисними бар’єрами, адміністрація закупила безконтактні термометри і засоби для дезінфекції. З підприємцями провели роз’яснювальну роботу.
Закарпатська область
Влада Закарпаття не стала коригувати рішення уряду щодо послаблення заходів карантину і просто опублікувала на своєму сайті інфографіку КМУ.
Як тільки в Ужгороді та Закарпатській області дозволили роботу салонів краси, нотаріусів, стоматологій, а головне – літніх терас, в обласному центрі люди масово вийшли на вулиці, щоб випити чашечку кави і подихати свіжим повітрям.
Крім того, з 12 травня почав працювати Мукачівський музей, куди можна потрапити тільки в масці і ходити на відстані 1,5 метра один від одного, а в приміщенні каси може бути тільки одна людина. У Національному природному парку «Синевир» можна переміщатися групою не більше трьох осіб з дотриманням тих же вимог безпеки.
Коли вся країна виходить з карантину, місцева влада намагається покарати тих, хто зробив це раніше встановленого терміну.
Так, новий голова Закарпатської ОДА Олексій Петров звернувся до правоохоронців з приводу рішення Мукачівської міськради, яка дозволила ще з 4 травня роботу речового ринку і торгових центрів. Прокуратура зареєструвала кримінальне провадження, а 6 травня ОДА подала позов до суду про скасування рішень спецкомісії Мукачево. А з продавцями поліцейські провели профілактичні бесіди. Втім, як стверджують в самій Закарпатської ОДА, багато підприємців речового ринку і торгово-розважального центру в Мукачево самі відмовилися починати роботу, поки в країні триває карантин.
У свою чергу, міський голова Мукачева Андрій Балога пропонує уряду переходити на ризик-орієнтовану модель карантину, за прикладом деяких країн Європи та Азії. Тобто впроваджувати жорсткі обмеження тільки там, де є спалах захворювання.
Запорізька область
У зв’язку з пом’якшенням карантину в Запоріжжі починають відкриватися речові ринки і магазини в торгових центрах. Якщо продуктова частина Критого ринку почала роботу ще 1 травня, то продаж одягу відновився 12-го. Правда, поки що відкриті далеко не всі торгові павільйони. Пускають тільки покупців в захисних масках, а руки обробляють антисептиком. Також пропонують перевірити температуру, але це за бажанням.
“У Запоріжжі працюють мобільні групи, які контролюють дотримання карантину суб’єктами підприємницької діяльності. Ці групи будуть перевіряти заклади, які відкрилися з 11 травня”, – зазначив помічник міського голови Андрій П’ятницький.
Також про відкриття заявили і в ТРК City Mall. Там стверджують, що до питання дезінфекції підходять дуже ретельно і роблять все для безпеки відвідувачів.
Незважаючи на пом’якшення карантину, третина запорізьких підприємців вважає, що вони не зможуть відновити свій бізнес після того, як карантин закінчиться. Про це йдеться в результатах регіонального дослідження компанії Independent Researching Group. Більше 30% опитаних підприємців кажуть, що планують розширюватися, але при цьому 25% – готуються до скорочень.
Полтавська область
Станом на ранок 13 травня на Полтавщині підтвердили 257 випадків захворювання коронавірусом, дев’ять з них — за останню добу. У центрі Полтави деякі кафе і ресторани відкрили літні майданчики. Також можна взяти їжу з собою.
Полтавські ТРЦ Київ та Екватор розпочали роботу 11 травня, але фуд-корти та розважальні зони поки не працюватимуть. Така ж ситуація в ТРЦ Конкорд. “З 11 травня магазини в ТРЦ знову працюватимуть за звичайним графіком. Четвертий поверх – кінотеатр Wizoria і зона фуд-корту відкриються пізніше”, — повідомляють в торгово-розважальному центрі.
За словами однієї зі співробітниць ТРЦ Київ, на кожному поверсі об’єкта є санітайзери. “Кожна людина може проходити повз і зробити цю процедуру. Працюють всі магазини, крім п’ятого поверху – де розташований розважальний центр Крейзіленд. І не працюють кафе і ресторани», — розповіла вона.
Куди більше обмежень виявилося у ринків. У Кременчуці, наприклад, виділено час роботи для них тільки з 10 до 15 годин. Але ці заходи введені лише для частини ринків, і то – тимчасово.
Івано-Франківська область
Так само, як і в Чернівецькій області, тут збиралися залишити більш жорсткі правила карантину через велику кількысть хворих. Але в підсумку з 12 травня дозволили працювати літнім терасам кафе і ресторанів, а також запустили громадський транспорт (правда тільки за спецперепустками і тільки в години, коли люди їдуть на роботу і додому з 6:30 до 10:00 і з 16: 00 до 22:00).
У мерії Івано-Франківська нагадали, що дистанція між столами повинна бути не менше двох метрів, а сидіти можна тільки по двоє. Крісла потрібно замінити на ті, які можна дезінфікувати. Видача замовлень – тільки в одноразовому посуді. Багаторазовий посуд можна використовувати тільки при наявності посудомийної машини і спеціальних засобів. Також дозволена робота «на винос» за попереднім замовленням. Втім, придбати вуличну їжу або напої можна було і раніше, а от дозволу на роботу літніх терас отримали не всі, хто хотів.
Раніше мер Івано-Франківська Руслан Марцінків закликав Кабмін і президента переглянути карантин і дозволити працювати малому і середньому бізнесу. З усього списку послаблень, затвердженого урядом, пом’якшення карантину на Прикарпатті поки не торкнулися роботи стоматологів. Обласна комісія з надзвичайних ситуацій вирішила відкласти відкриття стоматкабінетів на тиждень. Для них розроблять алгоритм роботи.
Установи побутового обслуговування населення можуть працювати, але черги – тільки зовні, а в перукарнях можуть обслуговувати клієнтів тільки за попереднім записом (інтервал між клієнтами мінімум 15 хвилин), після кожного клієнта повинні дезінфікувати робоче місце майстра. Про це в Івано-Франківську на брифінгу заявив голова облдержадміністрації Віталій Федорів.
Відкрилися і торгові центри, зокрема, ТРЦ Велес в Івано-Франківську зазиває покупців знижками на товари і можливістю згадати про шопінг по-справжньому. Тут, як і по всій країні, не працюють фуд-корти і зона розваг. З 11 травня в ТРЦ Велес відновили роботи всі магазини одягу та взуття. Їх графік роботи з 10:00 до 20:00.
Волинська область
У Луцьку ще на початку квітня зняли частину введених раніше обмежень. Так, з 8 квітня в обласному центрі дозволили працювати під час карантину магазинах оптики, побутової хімії, а також з продажу насіння, саджанців і агрохімікатів, деталями і приладдям для транспортних засобів і сільгосптехніки. Дозволили роботу майстерням з виготовлення ключів, ремонту велосипедів і взуття.
Як повідомив заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Луцької міської ради Костянтин Петрочук, таке рішення було прийнято після аналізу ситуації з захворюваністю в місті і області. «Але це послаблення можливе тільки при дотриманням всіх норм безпеки: соціальна дистанція, маски, рукавички та інше», – сказав він. Відкрили навіть зоопарк, прирівнявши його до паркових зон.
З 11 травня пройшов черговий етап пом’якшення карантину. Начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Юрій Кирилюк розповів, що з 11 травня в місті можуть почати роботу всі інші магазини непродовольчих товарів, в тому числі в ТРЦ, В іншому всы послаблення відповідають рішенням Кабміну.
Наприклад, так виглядає відкритий після довгої перерви ТРЦ ПортCity, де не працює зона фуд-корту і розваг.
Коли 30 квітня депутати міськради прийняли рішення відкрити сім локацій, де будуть розміщені сільськогосподарські ярмарки під відкритим небом, то власники контейнерів і точок на ринках міста почали виходити на протести і вимагати дати працювати ще й їм, обіцяючи дотримуватися всіх заходів безпеки.
У підсумку після протестів і проходження контролю Держпродспоживслужби 6 травня в місті дозволили відкрити п’ять з шести ринків, що вважаються агропродовольчими. Торгувати дозволили при наявності захисної плівки між продавцем і покупцем і дезінфекції місць торгівлі кожні три години.
Але вже 12 травня виконуючий обов’язки міського голови Григорій Пустовіт змушений був давати пояснення підприємцям промислових ринків, які прийшли на мітинг під стіни міськради. Вони вимагали повноцінного відкриття ринків в Луцьку і дозволити торгівлю на тих же принципах, що і підприємцям в ТРЦ міста. Крім того, підприємці просили зменшити ставки єдиного податку. Позиція чиновників така: “Міськрада не приймає рішення відкривати промислові ринки, або не відкривати. Вона виконує рішення: або відкривати, або не відкривати”. За його словами, щоб відкрити промислові ринки, треба постанова уряду.
Сумська область
За даними Центру громадського здоров’я, у Сумській області зареєстровано 157 випадків захворювання на Covid-19. Причому 5 травня в Сумах відразу у п’яти співробітників одного з супермаркетів підтвердили коронавірус. Магазин закрили, співробітників відправили на ізоляцію.
З карантину область також почала виходити в штатному режимі. Наприклад, ТРЦ Євробазар роботу почав, але не весь. “Не працюють кафе і дитячі зони”, – написали на офіційних ресурсах об’єкта і підкреслили, що потрібно носити маску або респіратор, дотримуватися дистанції, а на вході обов’язковий температурний скринінг. З подібною заявою виступили також в ТРЦ Мануфактура, правда без обов’язкової перевірки температури. “Всі лавочки прибрані, щоб не допускати скупчення людей”, – написано в заяві торгово-розважального центру.
У ТРЦ Київ ще 8 травня пообіцяли детальну інформацію на своїх сторінках з приводу забезпечення безпеки відвідувачів. Відтоді – тиша.
А ось ринки в Сумах відкриють пізніше. Про це заявив мер міста Олександр Лисенко. “Виконком готовий розглянути питання надання дозволу на торгівлю непродовольчими групами товарів на ринках, але з обов’язковим дотриманням протиепідемічних карантинних заходів”, – сказав він. Зараз робота над забезпеченням торгових місць захисними бар’єрами тільки йде.
Як зазначив очільник міста, ринки в Сумах запрацюють виключно за умови повної готовності до роботи в умовах карантину та відповідної наявності дозволів.
Чернігівська область
Наприкінці квітня у Чернігові підприємці провели автопробіг з вимогою дозволити працювати малому бізнесу. І ось через два тижні, можна сказати, їх вимоги виконали. Щоправда, непродовольчі ринки запустили лише з середи, 13 травня. “Вважаємо, що коли відкриті торгові центри, магазини і продовольчі агроринки, заборона працювати непродовольчим ринкам є несправедливою і більше виглядає, як технічна помилка, ніж продумане рішення уряду. Через цю “помилку” багато хто не зміг почати працювати”, – написав у Facebook заступник Чернігівського міського голови Олександр Ломако.
Чернігівський ТРЦ Голлівуд зустрів послаблення карантину з гумором. “ТРЦ настільки продезінфікований, що можна навіть трішки охмеліти від запаху спиртових антисептиків”, – написали в Facebook торгово-розважального центру і стали постити фоточки з покупцями в костюмах.
“Щоб потрапити в ТРЦ, не забудьте надіти маску. На санітарній станції при вході у вас перевірять температуру тіла і, при бажанні, ви зможете продезінфікувати руки і взяти рукавички”, – написали вони і попросили поставитися з розумінням і повагою до здоров’я інших гостей ТРЦ і співробітників.
А ось чернігівські ресторатори не стали поспішати відкривати літні майданчики просто неба. Наприклад, Чебуречна “Джентльмени удачі”, за повідомленнями місцевих ЗМІ, як і раніше, обслуговує клієнтів “на виніс”. Невеликий літній майданчик у них знаходиться за колючим дротом, але він поки не працює. Ресторани Mafia і Georgia біля Чернігівського ЦУМ, тимчасово не працюють, літні майданчики тут приводяться в належний порядок, а їжу можна замовити з доставкою додому. Біля бар-клубу Orange йде активне будівництво літнього майданчика. Мережа ресторанів Food Family (Сенатор, Маркони, Lovka) працює тільки під замовлення з собою.
Рівненська область
На спільному брифінгу 13 травня перший заступник голови Рівненської ОДА Сергій Подолін та начальник обласного управління охорони здоров’я Олег Вівсянник повідомили, що не будуть пом’якшувати карантин в Рокитнівському районі та окремих селах, де відзначається зростання кылькості хворих. Обмеження продовжать як мінімум на тиждень, до 22 травня.
Що стосується відновлення роботи громадського транспорту, то все буде залежати від динаміки захворюваності. Попередньо, Міністерство інфраструктури розробило план відновлення регулярного міжміського сполучення в три етапи. Керівництво області чекає офіційного рішення Кабміну. Міський транспорт в Рівне і далі буде працювати в режимі спецперевезень, але на годину довше. Додасться ще кілька автобусних маршрутів.
З 11 травня в обласному центрі дозволили все те, що не заборонено Кабміном. У тому числі і роботу тютюнових, газетних кіосків, кава на винос і автокафе.
Так, в Рівному вже відкрився ТРЦ Злата плаза, але працювати він буде за зміненим графіком з 10.00 до 20.00. Як повідомляється на його офіційній сторінці, відвідувачам гарантують повну чистоту і безпеку. У ТРЦ також почав роботу з 11 травня McDonald’s, поки тільки на винос через вікно видачі з 08:00 до 22:00.
«Торгові центри відкриваються за винятком розважальних зон. Зоопарк буде працювати з 11 травня (крім тераріуму, тому що він знаходиться в закритому приміщенні). Зокрема, можуть працювати і непродовольчі ринки, але з обов’язковим дотриманням усіх санітарних норм, які дійсні для продовольчих ринків “, – прокоментував рішення комісії міський голова Рівного Володимир Хомко.
За його словами, ярмаркам і вуличній торгівлі поки працювати не можна. Дозволено відкривати стоматологічні кабінети, непродовольчі ринки. Залишається під забороною робота кіосків і лотків з морозивом, квас теж поки не можна продавати з бочок.
Хмельницька область
Тут, як і в багатьох регіонах, з 11 травня відкрилося все, що тільки можна. Незважаючи на тривожне зростання числа хворих в останні дні в Дунаєвецькому і Кам’янець-Подільському районах і в місті Нетішин. Про що повідомив на брифінгу перший заступник голови Хмельницької ОДА Роман Примуш.
Зокрема, почав працювати ТРЦ Оазис в Хмельницькому. Як повідомляється на його сторінці Фейсбук, графік роботи як і всюди змінений: з 10.00 до 20.00. Поки не будуть працювати ФЦ “Джміль”, Burger pizza loft, кінотеатр Multiplex і дитяча кімната “Забава”. Також кафе “Кондитерська” і “М’ята” працюють тільки на видачу, а в ресторані Melrose, крім видачі, працює ще і на доставку.
Крім того, в місті почали потихеньку відновлювати роботу найбільшого речового ринку Хмельницької області. Починаючи з 12 травня відкриються не всі торгові місця, а скупчення людей на ринку не очікують за відсутності міжміського та міжрайонного сполучення.
“Всім підприємцям, які здійснюють торгівлю на території ринку розіслані чіткі вимоги, яких слід дотримуватися”, – повідомив виконавчий директор ГО “Асоціація хмельницьких ринків” Олександр Сниховський.
Також з 12 травня, запустили перевезення громадським транспортом в режимі спецперевозок. А вже на наступний день на головній площі Хмельницького представники транспортних підприємств та ФОП просили у влади відновити пасажирські автобусні перевезення для всіх. Більше сотні представників перевізників області обіцяли дотримуватися всіх правил санітарних вимог. Один з їхніх аргументів: зростання нелегальних перевезень в силу підвищення попиту на ці послуги після ослаблення карантину.
Голова облдержадміністрації Дмитро Габінет пообіцяв не тільки передати ці вимоги столичним чиновникам, а й разом з перевізниками працювати над механізмом відновлення руху по всіх маршрутах в області. Обидві сторони сподіваються, що перші кроки такої співпраці вже стануть відчутними після 22 травня, коли очікується чергове послаблення карантину.
Житомирська область
Після тимчасового посилення карантинних заходів на період 9-12 травня влада Житомирщини скасувала всі обмеження в рамках рішення уряду. Тепер громадяни можуть безперешкодно пересуватися по обласному центру. Громадський транспорт з 10.00 до 16.00 в робочі дні і без часових обмежень по вихідним перевозить всіх бажаючих без спецперепусток з 12 травня. Раніше в обласному центрі вирішили не зупиняти на час карантину громадський транспорт, а тимчасово скасували пільговий проїзд і ввели спецперепустки затвердженої міськрадою форми і завірені роботодавцями.
З понеділка в Житомирі відкрилися торгові центри, але міська влада ввела певні правила для магазинів одягу та взуття – покупці обов’язково повинні використовувати одноразовими рукавичками. Що стосується літніх терас кафе, ресторанів, а також відкриття салонів краси та перукарень, то тут вони почали роботу одними з перших. Зрозуміло, з дотриманням всіх запобіжних заходів.
Агропродовольчі ринки в Житомирі почали роботу ще 1 травня, але за скороченим графіком, до 15.00. Підприємці можуть працювати на дві години довше. Як повідомляють місцеві ЗМІ, підприємцям зробили знижку по оренді на 20-50%.
За даними ГУ Держпродспоживслужби, в Житомирській області із 42-х офіційно зареєстрованих агропродовольчих ринків, почали роботу в умовах карантину 9. З них чотири в Житомирі (ринок «Житній», ринок «Хмільник», ринок «Тетерів» і ринок «Привокзальний»), а також кооперативний ринок в Коростишеві, «Тандем» в Новоград-Волинському та інші. З 12 травня до них додалися ще три.