Топ-15 найбагатших ритейлерів світу в 2023 році – версія Forbes
Як за рік змінилися статки найбагатших ритейлерів у світі, та що відбулося за цей час в їх бізнес-імперіях.
Майже половина всіх мільярдерів світу стали біднішими у минулому році порівняно із 2022-м. Експерти американського Forbes при складенні чергового рейтингу нарахували 2640 мільярдерів, чиї загальні статки оцінюються в $12,2 трлн, що на $500 млрд менше, ніж у березні 2022 року. Також змінився лідер рейтингу. Цього разу вперше очолив список найбагатших людей світу громадянин Франції – керівник групи LVMH (Christian Dior, Louis Vuitton, Moet, Hennesy та інші) Бернар Арно, який потіснив очільника попереднього рейтингу Ілона Маска.
Сполучені Штати, як і раніше, можуть похвалитися найбільшою кількістю мільярдерів, в тому числі в сфері ритейлу. Так, із 15 найбагатших ритейлерів світу (зі статком більше $15 млрд) семеро – це громадяни США. Але багато з них є співвласниками одного спільного бізнесу.
Власники Amazon
Джефф Безос, який заснував гіганта електронної комерції Amazon у 1994 році, вже другий раз поспіль не є найбагатшою людиною світу, поступившись спочатку Ілону Маску, а тепер – Бернару Арно. За рік його статки скоротилися на $57 млрд: зі $171 млрд до $114 млрд. Падіння вартості акцій його дітища почалося після того, як у липні 2021 року він залишив посаду генерального директора Amazon і став виконавчим головою. Зараз йому належить трохи менше 10% компанії. Проте він, схоже, де дуже переймається цим фактом. Навпаки, у 2022-му Безос пожертвував неприбутковим організаціям акції на суму понад $400 млн і заявив, що планує роздати більшу частину своїх статків за життя.
Його колишня дружина Маккензі Скотт теж у списку найбагатших власників ритейл-бізнесу – на 60-й позиції зі статком у $24,4 млрд. Це майже наполовину (на $19,2 млрд) менше ніж у 2022 році. У травні 2019 року, невдовзі після того, як вона оголосила про умови розлучення в Twitter, жінка підписала «Клятву дарування», пообіцявши віддати щонайменше половину свого статку протягом життя. Наразі вона позиціонує себе як філантропа та письменницю, а не підприємницю. На сайті Yield Giving Скотт ділиться подробицями про $14,4 млрд, які вона пожертвувала з 2020 року майже 1600 некомерційним організаціям.
Власник Inditex
Амансіо Ортега з Іспанії – один із найбагатших продавців одягу у світі – займає нині 13-ту позицію в рейтингу мільярдерів. Піонеру швидкої моди належить 60% акцій компанії Inditex, відомої своєю мережею модного одягу Zara. Компанія, яку він заснував разом із колишньою дружиною Розалією Мера у 1975 році, загалом має вісім брендів, включаючи Zara, Massimo Dutti і Pull & Bear, і 7500 магазинів по всьому світу. Щороку Ортега отримує понад $400 млн дивідендів, які він переважно інвестує у нерухомість в Іспанії, Великобританії та США. За 2023 рік його статки збільшилися на $17,7 млрд – до $77,3 млрд. Зважаючи на похилий вік засновника, він відійшов від управління й у квітні 2022 року Inditex очолила дочка мільярдера – Марта Ортега Перес.
Власники Walmart
Діти засновника Walmart Сема Волтона – Джим, Роб та Еліс Волтон теж за останні роки відійшли від управління компанією, проте залишаються її найбільшими акціонерами. Загалом на трьох припадає приблизно половина акцій Walmart, що забезпечує їм, відповідно, 19-21 місця в рейтингу. Найбільший статок у молодшого сина – Джима Волтона ($58,8 млрд), який очолює сімейний банк Arvest Bank, активи якого перевищують $20 млрд. Трохи менше має Роб Волтон та його сім’я – $57,6 млрд. Старший син Сема Волтона очолив бізнес після смерті батька в 1992 році і працював на цій посаді до 2015 року. Наразі Walmart керує його зять – Грег Пеннер. Еліс Волтон ($56,7 млрд) замість участі в сімейній справі одразу зосередилася на кураторстві мистецтва, в 2011 році відкрила власний музей “Кришталеві мости”. У 2021 році вона заснувала Інститут холістичного здоров’я в Бентонвіллі, який у 2022-му перейменували на Медичну школу Еліс Л. Волтон. Загалом всі троє мільярдерів зменшили свої статки в 2023 році на $23,4 млрд.
На відміну від них Лукас Уолтон – онук засновника Walmart Сема Уолтона – наростив свій капітал на $4,7 млрд. Він займається інвестиціями у бізнеси, які вирішують екологічні та соціальні проблеми. Підприємець успадкував статок, коли його батько Джон Уолтон загинув в авіакатастрофі 2005 року. Наразі він володіє частками в Walmart, First Solar і Arvest Bank, хоча не працює в цих компаніях. В результаті в топ-100 Forbes потрапило одразу чотири представника родини Уолтонів, що є своєрідним рекордом для однієї сім’ї.
Власник мереж Lidl та Kaufland
Дітер Шварц успадкував від свого батька Йозефа компанію Schwarz Group, яка нині складається з дисконтних супермаркетів Lidl та Kaufland. Дохід обох мереж складає більше $140 млрд. Цей бізнес почався в 1930 році з партнерства з компанією Suedfruechte Grosshandel Lidl & Co – оптового продавця фруктів. Дітер Шварц відкрив перший магазин Lidl у 1973 році, став генеральним директором у 1977 році, коли помер батько, і перетворив Schwarz Group на найбільшу в Європі роздрібну імперію з 500 000 співробітників. У 2017 році Lidl вийшла на американський ринок. Schwarz Group належить фонду, що технічно є товариством з обмеженою відповідальністю, проте навіть у свої 83 роки Дітер зберігає повний контроль над компанією і є фактичним власником. Цей актив забезпечив Дітеру Шварцу $42,9 млрд статків в 2023 році (-$4,2 млрд) та 27 місце в рейтингу.
Власник Uniqlo
Японський бізнесмен Тадасі Янай створив та керує імперією роздрібної торгівлі одягом Fast Retailing, яка є материнською компанією Uniqlo. Інші бренди Fast Retailing включають Theory, Helmut Lang, J Brand та GU. Лише тільки флагманський бренд Uniqlo має мережу з понад 2400 магазинів у 25 країнах світу. В 2023 році статки мільярдера збільшилися на $6,5 млрд, до $32,6 млрд. Це забезпечило перебування на 39 сходинці світового рейтингу. 74-річний бізнесмен хоче аби його компанія стала найбільшим fashion-ритейлером у світі, а це означає, що вона повинна перевершити Inditex та H&M.
Власник Alibaba Group
Колишній учитель англійської мови Джек Ма у 1999 році став співзасновником китайської Alibaba Group – одного з гігантів світової електронної комерції. Через 20 років він був змушений піти з посади голови ради директорів Alibaba через непорозуміння з владою КНР. Відійти від справ його змусили китайські урядові регулятори, які звинувачують Alibaba Group у порушенні антимонопольних правил. Після приблизно року перебування за кордоном, Джек Ма повернувся до Китаю в березні 2023 року – саме тоді, коли Alibaba оприлюднила план поділу на шість бізнесів. Цей рік колишній голова компанії подорожував Японією, Таїландом та Європою. В 2023 році його статки склали $23.5 млрд, що лише на $0,8 млрд більше ніж у 2022-му. Для порівняння: у 2021 році вартість активів бізнесмена оцінювалася в $48,4 млрд, тобто удвічі більше.
Власник Menards
Роздрібна торгівля товарами для дому в магазинах Menards Джона Менарда молодшого приносить приблизно $13 млрд від продажу у понад 300 магазинах. Його магазини, які конкурують з Home Depot та Lowe’s, зосереджені в центрі США, від Вайомінга до Огайо. Менард вперше розпочав будівельний бізнес у 1958 році, за 20 років до запуску Home Depot. Він заробив репутацію людини, яка жорстко контролює свій бізнес і вимагає, щоб навіть топ-менеджери спеціальною карткою щоранку відмічали своє прибуття на роботу. Він колишній власник гоночної команди INDYCAR та батько колишнього гонщика серії NASCAR Cup Series Пола Менарда. 83-річний бізнесмен і досі міцно тримає штурвал свого бізнесу, а його статки в 2023 році оцінюються в $17,4 млрд. Це на 800 млн більше ніж роком раніше.
Власники Aldi Nord та Trader Joe’s
Тео Альбрехт-молодший та родичі його покійного брата Бертольда є власниками мережі магазинів-дискаунтерів Aldi у північній Німеччині та решті Європи. Цей бізнес Тео Альбрехт-молодший з сім’єю успадкував від свого батька – Тео-старшого. А також американську продуктову мережу-дискаунтера Trader Joe’s, яку Тео-старший придбав ще у 1971 році. Ці активи у 2023 році забезпечили сім’ї статок у розмірі $16,5 млрд і 101-е місце у списку найбагатших людей планети. Нагадаємо, після Другої світової війни Тео-старший та його брат Карл-старший взяли в управління продуктовий магазин своєї сім’ї в німецькому Ессені й побудували мережу супермаркетів Aldi. У 1961 році брати розділили власність: Тео отримав магазини Aldi в північній Німеччині і решті Європи, а Карл-старший забрав магазини на півдні Німеччини, а також права на бренд Aldi у Великій Британії, Австралії та США. Власне тому Тео-старший і купив американський бренд Trader Joe’s аби працювати в США.
Власники Aldi Süd
Карл Альбрехт-молодший та його сестра Беате Гайстер успадкували активи Карла Альбрехта-старшого, який помер у 2014 році у віці 94 років. Після розділу у 1961 році мережі Aldi Карл-старший забрав собі магазини на півдні Німеччини (Aldi Süd), а також права на бренд Aldi у Великій Британії, Австралії та США. Зокрема, у США Aldi має понад 2000 магазинів у 36 штатах, що пропонують низькі ціни. Наразі Карл Альбрехт-молодший і Беате Гайстер є мільярдерами зі статком у $15,8 млрд на кожного. Порівняно із 2022 роком це в 2,3 рази менше і зараз власники Aldi Süd займають 108 місце в рейтингу.
Власники H&M
Стефан Перссон став найбагатшою людиною Швеції завдяки всесвітньо відомому fashion-ритейлеру недорогого та модного одягу Hennes & Mauritz. Зокрема, йому належить 36% компанії, що в 2023 році вартувало $16,2 млрд (-$1,4 млрд порівняно із 2022 роком) і забезпечило 104-е місце в рейтингу мільярдерів. Персон пішов з посади голови компанії у травні 2020 року після 22 років роботи на цій посаді. Його місце зайняв син Карл-Йохан Перссон. Таким чином до штурвалу бізнесу став онук Ерлінга Перссона, який власне і заснував H&M в 1947 році. Дві інших дитини Стефана Перссона – Шарлотта Седерстрем і Том Перссон, так само як і його сестра Лотті Тем, також мільярдери.