Олексій Зозуля, Фокстрот: Попри війну тіньовий ринок електроніки продовжує зростати

Олексій Зозуля, Фокстрот: Попри війну тіньовий ринок електроніки продовжує зростати

07.08.2024 09:00
  1074
rau

СЕО Фокстрот в колонці для Інтерфакс-Україна акцентував увагу на необхідності детінізації ринку електроніки і побутової техніки, який наразі стрімко занурюється в тінь.

31 липня спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер назвала ринок торгівлі електронікою в Україні серед тих, де тіньова економіка – величезне джерело прибутку для державного бюджету. А до того я був учасником круглого столу в Американській торговельній палаті в Україні, де спікери закликали державні органи розпочати реальну боротьбу з «тінню».

Необхідність детінізації  ринку електроніки

Ми у торгівельній мережі Фокстрот підтверджуємо той факт, що попри війну тіньовий ринок електроніки продовжує нарощувати позиції. Це реалізація контрабандного товару (без сплати ПДВ та ввізних мит) або товару із заниженим ПДВ. Це робота великого підприємства через мережу ФОП або й зовсім без реєстрації. Основна частина тіньового ринку – це дорогі та негабаритні товари: смартфони, ноутбуки, годинники, гарнітури, преміальна дрібна побутова техніка.

Такі «мережі» активно розвиваються, відкривають торгові об’єкти в топових локаціях українських ТРЦ, щомісяця нарощуючи присутність на ринку, інвестуючи прибуток в «тінь». Якщо у 2022 році  у трьох найбільш відомих на широкий загал продавців, що торгують сірими гаджетами, було сумарно 140 магазинів техніки, сьогодні – 177. І мережеве покриття по всій Україні. По суті, маємо умовну ще одну незаконну мережу в Україні, яка є економічним ухилянтом, мімікрує під малий бізнес, пояснює демпінг цін тим, що «ми майже нічого не заробляємо на покупцеві» і з якою «білим» продавцям неможливо конкурувати через різницю в ціні мінімум в 20%.

Та коли «сірий» ринок витісняє чесних продавців, страждає не тільки «білий» бізнес, – знекровлюється наша воююча держава, яка недоотримує податки. За даними фахівців нашої галузі, загальний річний обсяг ввезеної техніки в Україну без сплати податків або з суттєвими заниженнями, становить близько 57 млрд грн (понад 20% ринку). Це мінімум 11 млрд грн несплачених податків.

Як зазначили учасники круглого столу в Американській торговельній палаті, частка «сірого» ринку смартфонів лише одного з провідних преміальних брендів техніки у 2021 році складала 60%, у 2022 – 64%, а у 2023-му сягнула 71 %. І динаміка продовжується: тільки по одній продуктовій групі смартфонів у 2023 році було активовано в Україні більше 900 000 одиниць, а офіційно завезено і продано – 244 000. Тобто понад 600 000 смартфонів потрапили в Україну і реалізовані незаконним чином. Відповідно за 2023 рік тільки на цьому товарі держава втратила приблизно 5,5 млрд грн на несплаті ПДВ.

У той час, як свідомі бізнеси, волонтери і звичайні українці долучаються до зборів на автівки, дрони тощо, за ці 5,5 млрд гривень несплачених податків можна було б додатково забезпечити захисників:

  • понад 550 медеваками, або
  • 300 000 FPV-дронами, або
  • 3 ракетними комплексами РК-60 МЦ «Нептун», дві ракети якого потопили ворожий крейсер «Москва».

Недобросовісна конкуренція

За нашими даними, «сірі» продавці ще й вдаються до відвертих маніпуляцій. Маємо приклад, коли вони, відповідаючи на запитання клієнта, чому в умовному Фокстрот (або в іншого офіційного реселлера побутової техніки) одна з популярних моделей смартфону дорожче ніж у них, зазначають, що великі мережі ставлять ціни вище, щоб заробляти більше. «А ми маленькі, нам багато не треба!» – пояснюють продавці «сірого» товару свої лояльні до покупця ціни. Але такі продавці нелегальної техніки  насправді немаленькі – одна з найбільших сірих мереж має 95 магазинів (у порівнянні з нашими 125). І їх лояльність  до споживачів – це, по суті, обкрадання клієнта – тільки в масштабі країни.

Таким чином, відбувається порушення законодавства за такими основними напрямками:

  • «сірий» або «чорний» товар реалізують без видачі фіскального чеку;
  • порушуються права споживачів, оскільки може не надаватися належна гарантія, яка надається виробником на офіційно ввезену складну побутову й електронну техніку. Крім того, контрабандний товар не має відповідних супровідних документів, декларацій відповідності технічним регламентам, коли того вимагає закон;
  • порушення податкового і валютного законодавства (таку продукцію реалізують в тому числі за готівкову іноземну валюту та навіть криптовалюту).

Інструмент контролю ринку є: електронний фіскальний чек, який має видавати кожен продавець електроніки. Протягом більш ніж 10 років торгівельна мережа Фокстрот відстоює інтереси «білого» бізнесу, підтримуючи ініціативи держави і партнерів по детінізації ринку електроніки. І тому ми одними із перших серед ритейлерів електроніки у 2020 році перейшли на програмне РРО і видачу електронного фіскального чека – одного з успішних полегшених інструментів контролю обороту продавця будь-якого товару в багатьох розвинених країнах, а тепер і в Україні.

Саме фіскальний електронний чек, на наш погляд, наразі є єдиним інструментом, що може «обілити» наш ринок і показати споживачу та державі продавців нелегальних гаджетів. Натомість, ми знаємо, що у низці магазинів, які вже вибудували цілу мережу в тіні, фіскальні чеки не видають. В інтернеті є чимало фото так званих фіскальних чеків, які мають вигляд справжнього документу, мають назву «Фіскальний чек», але по QR-коду нікуди не ведуть. Error? 404! Ось свіжа  статистика від таємного покупця, проведеного громадською організацією захисту прав споживачів.

Що очікує «білий» бізнес від влади

Щоб припинити занурення ринку в тінь, потрібна політична воля контролюючих структур. Необхідно застосувати справедливий підхід до оподаткування для всіх платників податків, забезпечити справедливість, рівність всіх перед законом, передбачуваність та стабільність у податковому законодавстві. Проблему вже бачать представники влади та депутати ВРУ, і це вселяє оптимізм.

«Хочу звернутися до власників мереж з чітким меседжем: працювати, як раніше, ми не дозволимо. Всі працюватимуть або «в білу», або ж ніяк», – констатував нещодавно в своєму інтерв’ю голова комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

«Сірі» продавці мають працювати в рівних умовах, щоб конкурувати сервісами в легальному полі. Тому давайте пришвидшуватися, бо фронт, де точиться наразі війна за виживання нашої держави, дуже потребує тих самих 550 медеваків або 300 тисяч FPV-дронів. І поставити їх туди треба не за рахунок підвищення податків з білих підприємців чи звичайних українців, а за рахунок боротьби з «тіньовим» ринком» та ухилянтів від сплати податків і митних платежів.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку