Як вибрати водонагрівач: важливі параметри, на які потрібно звернути увагу

Як вибрати водонагрівач: важливі параметри, на які потрібно звернути увагу

19.05.2021 07:45
  959
rau

Перед тим як придбати водонагрівач, потрібно ознайомитися з усіма нюансами його вибору. В інтернеті є багато інформації на цю тему, але здебільшого вона суперечлива. Все це ускладнює і без того непросте завдання для покупця і розтягує процес вибору бойлера на довгі місяці.

Цей матеріал також доступний російською мовою

У вирішенні цього питання нам допомогли експерти спеціалізованого магазину Vencon. Разом з ними ми підготували грамотну інструкцію, яка допоможе розібратися, як вибрати бойлер для квартири або приватного будинку. Всі ключові критерії вказані в певній послідовності. Дотримуйтеся її, і ви зможете купити водонагрівач без особливих проблем.

Об’єм бака: як вибрати бойлер для квартири або приватного будинку?

Згідно зі статистикою продажів компанії Vencon, за останні пару років найбільш поширеними серед українців є бойлери на 80 або 100 літрів. Чому так? На те є кілька причин.

Перша — гарячої води багато не буває. Більшість з тих, хто купував водонагрівач на 50 літрів, зіткнулися з гострою її нестачею – особливо в зимовий період. Далі в роботу включається сарафанне радіо (рекомендації знайомих, відгуки в інтернеті), і, як результат, попит на такі моделі з кожним роком все менше і менше. У підсумку споживачі, які ще не вирішили, який об’єм бойлера вибрати, відразу розуміють, що 50 літрів їм буде мало і придивляються до аналогів на 80 або 100 літрів.

Друга причина полягає в тому, що водонагрівачі на 50, 80 і 100 л коштують приблизно однаково. Ціновий розкид між ними невеликий, зате різниця в обсязі гарячої води — істотна. Тому навіть при покупці бюджетного рішення українці все одно вважають за краще взяти як мінімум водонагрівач на 80 літрів. Ціновий діапазон наочно видно по наведеній нижче інфографіці:

Як правильно підібрати об’єм бака?

Оптимальний об’єм бойлера потрібно підбирати з урахуванням кількості осіб в сім’ї і кількості точок водорозбору в будинку. Експерти компанії Vencon склали зручну таблицю, по якій дуже просто зрозуміти, який об’єм водонагрівача підійде у вашому випадку:

При цьому, якщо місце монтажу пристрою дозволяє, то рекомендовано брати бойлер з максимально можливим літражем. Погодьтеся, набагато краще і зручніше, коли гарячої води буде більше необхідного, ніж постійно нагрівати її по 2-3 рази на день.

Чи буде бойлер більшого літражу споживати більше електроенергії?

Кількість споживаної енергії ніяк не пов’язана з об’ємом бойлера, хоча така думка дуже поширена в народі. Насправді водонагрівач на 100 літрів буде витрачати рівно стільки електроенергії, скільки потрібно для нагріву витраченої води. Тому і немає сенсу брати модель малого літражу заради економії.

Крім того, гріти воду найвигідніше в нічний час (при використанні електротарифа день/ніч), коли ціна електроенергії в 2 рази нижче, ніж вдень. І чим об’ємніше бак, тим більшу кількість гарячої води вдасться підготувати за ніч. У Європі, де вартість електроенергії дуже висока, місцеві жителі вже давно зрозуміли, що найвигідніше купувати бойлери з максимальним літражем, нагрівати воду в нічний час, а потім користуватися нею протягом дня.

І найголовніше: при наявності водонагрівача вартість гарячої води буде нижче, ніж у випадку з центральним водопостачанням. Це показує наступна інфографіка:

Якщо встановити двотарифний лічильник (щоб платити за світло за нічним тарифом), то влітку вартість 1 куба гарячої води буде на 30% менше, ніж при використанні центрального водопостачання. А взимку — на 15% менше (в зимовий час вода холодніше і для її підігріву потрібно більше електроенергії). Тому об’ємний водонагрівач не збільшує розмір платежів за світло, навпаки – економить сімейний бюджет за рахунок зниження вартості гарячої води.

Єдиний нюанс — це те, що бойлер великого літражу довше нагріває воду. Так, це дійсно так, адже водонагрівач на 50 літрів нагріває воду вдвічі швидше, ніж модель на 100 літрів. Але і закінчиться вона дуже швидко. А потім знову потрібно нагрівати повний бак, що не завжди зручно.

Чи варто переплачувати за об’ємний водонагрівач?

Вище вже згадувалося, що розкид в ціні між бойлерами на 50 л і 100 л — невеликий. Різкий стрибок починається від 100 л і вище. Та й на вартість більше впливає не об’єм бака, а тип нагрівального елементу і функціональні особливості моделі.

Тому перед вибором водонагрівача, треба заздалегідь подумати, де він буде встановлюватися. Якщо вільного простору достатньо для монтажу бойлера на 80 л і 100 л – найкраще брати саме його. Якщо ні — тоді придивлятися до більш компактних моделей. А якщо водонагрівач купується під мийку саме на кухню, то купуються моделі об’ємом 10-30 літрів.

Форма і габарити: як правильно підібрати водонагрівач за розмірами?

Форма і розміри бойлера безпосередньо пов’язані один з одним. Тому, щоб грамотно вибрати бойлер за параметрами, треба заздалегідь подумати, де він буде монтуватися і подивитися, скільки там є вільного місця. На основі цієї інформації і підбирається оптимальне рішення.

Залежно від форми і габаритів, у продажу запропоновані наступні види водонагрівачів:

  • циліндричні;
  • вузькі (але більш високі);
  • прямокутні;
  • плоскі (з мінімальною глибиною).

Найбільш популярними вважаються циліндричні бойлери. Це підтверджує статистика попиту:

Чому? Причина проста: такі моделі мають низьку середню вартість, а споживачі часто вважають за краще купувати більш бюджетні рішення. Вузькі ж і плоскі бойлери коштують дорого, тому попит на них з кожним роком падає. Також такій картині сприяло щорічне збільшення цін на водонагрівачі та фінансові труднощі, з якими багато українців зіткнулися під час карантину. Все це наочно підтверджує статистика продажів компанії Vencon:

Спосіб установки водонагрівача

Крім форми і габаритів треба обов’язково дивитися на спосіб монтажу бойлера. Виробники випускають водонагрівачі, які можна встановити або горизонтально, або вертикально. Є й універсальні моделі, які монтуються будь-яким способом, але модельний ряд таких — обмежений.

Що вибрати – кожен вирішує сам. Тільки враховуйте, що у бойлерів з горизонтальним монтажем патрубки води часто виходять знизу або зліва. Крім того, через свої конструктивні особливості такі моделі видають менше гарячої води, ніж вертикальні моделі такого ж об’єму. З цієї ж причини українці вважають за краще купувати в основному водонагрівачі з вертикальною установкою.

Вибираючи місце для монтажу бойлера, треба пам’ятати, що для його підключення під ним має бути мінімум 15 см вільного простору (в ідеалі – 50 см), а від верхньої частини до стелі – 5-10 см вільного простору. Це істотно спростить проведення сервісних робіт і демонтаж пристрою (якщо виникне така необхідність).

Комплектація водонагрівача: який бойлер краще і чому?

Вище були перераховані основні характеристики бойлерів, на які треба дивитися в першу чергу. Але ще є цілий ряд не менш важливих критеріїв.

Тип нагрівального елементу

Існує два види ТЕНа: мокрий, який контактує з водою, і сухий – не контактує. У цьому полягає їх головна відмінність. Як результат: сухий ТЕН вважається більш довговічним (корозія всередині бойлера утворюється повільніше), і на нього дається збільшена гарантія. Але і коштують моделі з таким нагрівальним елементом дорожче.

Який же бойлер краще купити? Згідно зі статистикою продажів компанії Vencon, покупці найчастіше вибирають водонагрівач з сухим ТЕНом:

І це незважаючи на високу вартість і той факт, що через карантин населення стало придивлятися до дешевших моделей. Вочевидь, що люди готові доплатити за надійне і довговічне рішення, з яким не буде зайвого клопоту. А їх не буде, оскільки регламентний сервіс для моделей з сухим нагрівальним елементом проводиться рідше. Хоча, як стверджують експерти Vencon, при своєчасному обслуговуванні обидва типи бойлерів (з сухим і мокрим ТЕНом) відслужать приблизно однаковий період часу.

Середній ціновий діапазон водонагрівачів в залежності від типу ТЕНа показаний на інфографіці:

Потужність нагрівального елементу

Від потужності ТЕНа безпосередньо залежить те, з якою швидкістю буде нагріватися вода. Оптимальним значенням, при якому бойлер швидко нагріває воду і не сильно навантажує мережу, вважається показник 2 кВт.

Для квартир і будинків зі старою проводкою бажано купувати водонагрівач потужністю не більше 1,5 кВт. І враховуйте, що для безпечної експлуатації бойлер рекомендується підключати на окремий автомат.

Матеріал бака

Тут на вибір пропонується два варіанти — нержавіюча сталь і сталь з емалевим покриттям. Перші моделі мають кращу корозійну стійкість, але їх слабким місцем є зварні шви. З цієї причини вони частіше виходять з ладу, ніж другі. Сталеві баки мають емалеве покриття, що захищає як сам бак, так і зварні шви, і вважаються більш довговічними.

Спосіб управління

Залежно від моделі бойлери можуть мати механічне або електронне управління. Однозначно відповісти, що краще — неможливо, оскільки тут кожен вибирає, виходячи з особистих переваг. З плюсів моделей з електронним управлінням можна виділити зручне управління і цифрове відображення обраної температури. А з переваг аналогів з механічним управлінням — надійність (на них ніяк не впливають можливі перепади струму).

Режим розумного контролю

Дана функція аналізує, в який час і в якій кількості витрачається гаряча вода, програмує роботу водонагрівача. Надалі бойлер автоматично включається до вашого приходу з роботи і не нагріває воду, коли нікого немає вдома. За рахунок цього економиться до 20% електроенергії.

Такий режим буде корисним всім. Але в першу чергу тим людям, які користуються пристроєм тільки у вечірній час. Або у вихідні, якщо бойлер встановлений на дачі.

Опція Wi-Fi

Відмінний функціонал для тих, хто вважає за краще управляти всіма приладами в будинку за допомогою смартфона. Підключившись до бойлера через Wi-Fi, можна заздалегідь включити його в дистанційному режимі – до приїзду додому з роботи. Або відрегулювати температуру нагріву води, не підходячи до самого пристрою

Гарантія на бойлер: як вибрати водонагрівач за цим параметром?

Також обов’язково треба дивитися на гарантію, яку дає виробник. Їх тут дві: на електричну частину (нагрівальний елемент, дисплей) і на внутрішній бак. Перша зазвичай становить близько 2 років, друга – 3-10 років. Але на ремонт або заміну бойлера по гарантії можна розраховувати, тільки якщо:

  • установка проведена згідно з інструкцією виробника;
  • стоїть редуктор тиску на вході холодної води (на квартиру або окремо на водонагрівач);
  • сервіс проводиться строго за регламентом.

Максимально можливу гарантію на внутрішній бак виробники дають на бойлери з сухим нагрівальним елементом. Адже такі моделі надійніші, довговічніші, а сервісне обслуговування проводиться рідше.

Отже, щоб правильно підібрати водонагрівач, треба спочатку визначитися, для яких цілей він купується і де буде встановлюватися. З урахуванням цього підбирається його об’єм і форма. Далі потрібно вибрати тип і потужність нагрівального елементу, матеріал бака, а потім пройтися за додатковими характеристиками.

Якщо ж дивитися за статистикою продажів, то найоптимальнішим варіантом буде циліндричний водонагрівач на 80 літрів з сухим ТЕНом. Саме така модель є найбільш популярною серед українців, оскільки має оптимальне співвідношення за всіма ключовими параметрами (ефективність, надійність, ціна).


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку