Підсумки workshop «Орендні відносини» – в партнерстві RAU і юридичної фірми Sayenko Kharenko

Підсумки workshop «Орендні відносини» – в партнерстві RAU і юридичної фірми Sayenko Kharenko

13.10.2021 04:30
  1137
Костянтин Симоненко

Асоціація рітейлерів України в партнерстві з юридичною фірмою Sayenko Kharenko провели спільний workshop, присвячений побудові безконфліктних орендних відносин. Як пройшов захід – в матеріалі RAU.

Цей матеріал доступний російською мовою

Семінар пройшов 12 жовтня в конференц-залі готелю Park Inn By Radisson Troitska (вул. Велика Васильківська, 55). Партнером заходу виступила юридична фірма Sayenko Kharenko – одна з найбільших юридичних фірм в Україні, яка надає повний спектр юридичних послуг у всіх основних галузях економіки. У тому числі її фахівці мають великий досвід роботи в сфері рітейлу. Галузева команда Sayenko Kharenko регулярно консультує провідні світові бренди, що працюють в секторах FMCG, моди і предметів розкоші, рітейлу і харчової промисловості з різних питань, що виникають на всіх етапах життєвого циклу продукту і бренду: від розробки до виробництва, упаковки, дистрибуції, маркетингу, реклами і роздрібної торгівлі.

Серед учасників події були представники як орендодавців, так і роздрібної торгівлі: ТРЦ Respublika, ТРЦ Retroville, ТЦ Piramida, ТРЦ Smart Plaza Oboblon, Depot Development Group, Rozetka, Lacoste, Brocard, Аптека Доброго Дня, КОЛО та інші.

Першим спікером ділової програми стала старший юрист Sayenko Kharenko Анастасія Бідах. Вона розповіла про законодавчі зміни, що стосуються нерухомості. Зокрема, юрист звернула увагу на різні редакції ст. 120 Земельного кодексу України (щодо переходу права власності на нерухомість одночасно з правом власності на землю під об’єктом), одна з яких буде діяти всього два місяці: з 28 жовтня до 31 грудня 2021 року. А також особливу увагу приділила проблематиці складання попередніх договорів оренди та укладення договорів оренди: на що звернути увагу, щоб знизити можливі ризики.

Модератором дискусії виступила партнер, керівник практики нерухомості і будівництва Sayenko Kharenko Світлана Гурєєва, яка, зокрема, пояснила на конкретних прикладах, чому українським компаніям варто уникати застосування арбітражного застереження між суб’єктами та їх власниками, які ведуть бізнес виключно на території України.

Особливий інтерес в аудиторії, природно, викликали питання, що стосуються зменшення і відстрочки орендних платежів під час локдауна, припинення роботи орендаря і т.п.

Далі юрист практики оподаткування Sayenko Kharenko Катерина Утиралова розповіла слухачам про актуальні питання в сфері оподаткування, що виникають в рамках операцій з нерухомістю. Йшлося про амортизацію таких активів, податок на доходи нерезидентів, особливості сплати податків постійними представництвами нерезидентів в Україні і реєстрації нерезидентів в податкових органах. Наприклад, про те, що іноземець, який володіє нерухомістю в Україні, може здати її в оренду тільки через українського резидента-посередника.

Перша частина завершилася виступом відразу двох спікерів: партнера Sayenko Kharenko Максима Назаренка і старшого юриста компанії Ігоря Помаза. Вони розповіли про те, що при покупці нерухомості або навіть її оренди бізнесмени часто забувають отримати дозвіл Антимонопольного комітету на так звану економічну концентрацію. Законодавство в цьому питанні трактує загальний обсяг активів (і відповідно, масштаб ринкової влади) не по конкретним юрособам, а в рамках групи всіх пов’язаних осіб.

А тому навіть оренда невеликого складу великою компанією може обернутися при певних умовах (подоланні порогових значень по обороту або вартості активів) сплатою штрафу. Наприклад, в цьому році було оштрафовано ТОВ «Радехівський цукор» на 68 млн грн, а державний Ощадбанк – на 14 млн грн.

Також юристи пояснили різницю між поняттями цілісний майновий комплекс (ЦМК) і єдиний майновий комплекс (ЄМК), і на які хитрощі не варто йти, щоб уникнути звинувачень в концентрації ринкової влади без інформування АМКУ.

Після перерви на каву гості заходу могли дізнатися від Юлії Щасливої, генерального директора ТРЦ Respublika Park, про нові проблеми орендаря і орендодавця після ковідного періоду, і відповідно, нових умовах, які з’явилися в договорах оренди. Про методи ведення переговорів і підбору орендарів, а також про різні способи формування вартості оренди для різних груп орендарів (з урахуванням сезонності продажів, виторгу і т.п.). Зрозуміло не обійшли стороною і саме відкриття ТРЦ Respublika Park, яке заплановане на 12 листопада. Незважаючи на складності, команда робить все можливе для того, щоб запустити проект в заявлені терміни. Заповнення комерційних площ об’єкта вже більше 75%.

Завершив workshop член ради директорів BGV Group, співзасновник мережі КОЛО Сергій Войцеховський, який розповів про те, як рітейлеру довелося зробити маленьку революцію на ринку оренди невеликих приміщень в столиці. Зокрема, привчаючи власників нерухомості до заключення середньо- і довгострокових нотаріальних договорів оренди (на 5-7-10 років), безготівковій оплаті і т. д. На думку Сергія Войцеховського, в партнерстві орендаря і орендодавця важливі три складові: довгостроковість, прозорість і передбачуваність. А також поділився своїм баченням перспектив розвитку сегмента convenience store. Зокрема, зазначивши, що майбутнє за продажем готової їжі, приготовленої на аутсорсі, а не в самій торгової мережі.

Читайте також –

Підсумки workshop «Сучасний рітейл-дизайн» – у партнерстві RAU та Synergy Construction


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку