Українці в рази збільшили закупки енергообладнання, готуючись до другої важкої зими

Українці в рази збільшили закупки енергообладнання, готуючись до другої важкої зими

04.09.2023 08:45
  1231
Костянтин Симоненко

Як свідчать дані компаній Епіцентр, Rozetka, Фокстрот та інших рітейлерів, продажі генераторів, павербанків і зарядних станцій вже збільшилися в три-вісім разів, ціни також зростають.

Збільшення попиту на всі категорії обладнання

Опитування профільних рітейлерів, проведене Forbes.ua, показало, що продажі генераторів і зарядних станцій збільшились у два-три рази вже у серпні 2023 року. І можуть вирости ще по мірі наближення до зими, яка за попередженнями уряду України може бути складною. Так, за перші два тижні серпня продажі бензинових генераторів в Епіцентр зросли більш ніж у 2,5 рази порівняно з аналогічним періодом 2022 року. «Запити на генератори вже перевищують весняні показники», – підтверджує тенденцію на ринку керівник відділу аналітики омніканального роздрібу Алло Сергій Чорний. Із середини липня продажі павербанків зросли втричі, а зарядних станцій – у вісім разів. Серед лідерів продажу, зокрема, павербанки великої ємності – 30 000 mAh.

Проте суттєвого дефіциту енергогенеруючих товарів (зарядних станцій, генераторів, павербанків) очікувати не слід, говорить директор центрів техніки ЦеТе в мережі Епіцентр Олександр Величко. По-перше, значна частина українців придбали їх ще минулого року, по-друге, тоді багато компаній завезли в Україну великі партії енерготоварів, які так і не були розпродані.

В Rozetka очікують дефіциту окремих моделей, але також запевняють, що загалом по категорії дефіциту не буде. Тут також спостерігають зростання попиту на енергогенеруючі та енергозберігаючі товари у два-три рази відносно попиту місяць тому, але не беруться спрогнозувати попит, який може бути восени.

У мережі Фокстрот проаналізували моделі зарядних станцій, які найкраще продавалися в 2022 році, і вирішили сфокусуватися саме на них – Ecoflow, Bluetti, Gelius, Хо, Ancer. Рітейлери намагаються замовляти якісне обладнання, зокрема європейського виробництва, оскільки техніка з Туреччини або Китаю у роботі під час блекаутів показала себе неефективною.

Ціни ростуть слідом за попитом

Якщо у червні 2023 року станція ємністю 1,2 кВт коштувала 14 000 грн, то тепер її вартість зросла до 20 000 грн, підраховує комерційний директор мережі Фокстрот В’ячеслав Склонний. Він вважає, що восени ціна підвищиться ще на 10%. Основними причинами є повернення ПДВ, збільшення вартості закупівлі виробниками і зростання вартості логістики. Цього року ринок зарядних станцій, акумуляторів і генераторів буде меншим на 10–20% порівняно з аналогічним періодом 2022-го. Вартість двох популярних інверторних бензинових генераторів Konner і Nowa, за даними сервісу Hotline, зросла з травня до серпня на 10% і 3,6% відповідно. Як розповів керівник сервісного центру Квітка Максим Царьов, інверторні бензинові генератори беруть для квартир, оскільки вони тихіші, ніж дизельні чи бензинові. Вони стабільно тримають напругу і підходять для приватних будинків, де встановлені теплові котли.

Передумов для суттєвого зростання цін на енергогенеруючі товари в Україні зараз немає, вважає Олександр Величко з мережі Епіцентр. Україна закриває свої потреби у генераторах поставками з Китаю, Туреччини та ЄС. Навесні в Україну почали надходити прямі поставки з Китаю, і ринок наситився товаром, ціни також суттєво впали і залишаються стабільними навіть зараз. Водночас, як зауважують в Rozetka, все буде залежати від курсу гривні, за якою ціною будуть відвантажувати товар постачальники,


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку