Тетяна Ситник, GfK: Яка частка “сірого” імпорту на ринку техніки України, та які товари найчастіше ввозять нелегально

Тетяна Ситник, GfK: Яка частка “сірого” імпорту на ринку техніки України, та які товари найчастіше ввозять нелегально

01.12.2021 08:30
  1207
Володимир Тиравський

При цьому частка “сірого” імпорту зменшилася на 7%. Це пов’язано здебільшого із ситуативними факторами, але є дуже сильні побоювання, що через недостатній контроль зі сторони митних органів у разі зростання попиту відбудеться збільшення частки «сірого» імпорту та повернення її на попередній рівень.

Цей матеріал також доступний російською мовою

За ініціативи Європейської бізнес-асоціації, Асоціації «Українські імпортери побутової електроніки» та GfK було проведено експертне опитування учасників ринку про частку та тенденції «сірого» імпорту побутової техніки та електроніки в Україні у період з квітня 2020 року по березень 2021 року. Анкета містила запитання щодо 14 продуктових груп, на продажі яких припадає 80% загальних продажів побутової техніки та електроніки. В експертному опитуванні взяли участь представники компаній-виробників побутової техніки й електроніки, імпортерів, дистриб’юторів та роздрібних мереж (здебільшого, це – категорійні менеджери, комерційні директори і керівники компаній).  

Тетяна Ситник, консультант GfK під час прес-конференції в інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна» на тему «Ринок електроніки в умовах COVID-19: обсяги ринку, рівень «сірості» проаналізувала підсумки цього дослідження і RAU пропонує з ними ознайомитись.

Ринок побутової техніки та електроніки України у пандемічний рік зростав: у фінансовому обсязі – на 24%, а у кількісному обсязі – на 10%.

Найбільше зростали обсяги продажу комп’ютерів та моніторів (75%), ноутбуків (50%) та планшетів (45%), а також побутової техніки – пилососів (41%), дрібної побутової техніки (34-35%).

Карантинні обмеження зумовили також зростання онлайн-продажів побутової техніки та електроніки – з 24% до 32%.

У 2020 році 56% опитаних учасників ринку відповіли, що стикались з випадками виявлення товарів «сірого» імпорту побутової техніки та електроніки, а у 2019 році таких було 94%.

Окремі категорії товарів є лідерами за частками «сірого» імпорту – це аксесуари і фототехніка.

Третину загального обсягу «сірого» імпорту становлять преміум-товари, особливо у категоріях планшетів (71%), фототехніки (57%), нотбуків (52%) і смартфонів (38%).

Важливість схеми «піджаків» тимчасово знизилась через обмеження пересування товарів через кордон. Набуває сили схема ввезення «сірого» з недостовірним декларуванням. Зростає також частота згадувань збуту товарів «сірого» імпорту через фізичні роздрібні точки.

Продаж через фізичних осіб-підприємців (ФОП) на спрощеній системі оподаткування є головним каналом збуту товарів «сірого» імпорту. Значна частка опитаних учасників ринку не виключає ймовірності збуту товарів «сірого» імпорту з видачею фіскального чеку.

Головними причинами «сірого імпорту» називають – корупцію в митних органах, можливість безризикового збуту таких товарів всередині країни, а отже можливість для нелегального імпортера уникнути податків і отримати вищу маржу.

Опитаних учасників ринку найбільше турбують такі наслідки «сірого» імпорту як нерівні умови конкуренції «білих» і «сірих» гравців, втрати надходжень до бюджету, процвітання корупції та ризики для споживачів.

Актуальність ризиків для споживачів (відмова у сервісному обслуговуванні) посилилась, адже 70% опитаних компаній, які надають сервісне обслуговування, відмовляють клієнту в обслуговуванні по гарантії у разі звернення з товаром «сірого» імпорту.

Тим не менш, через ринкову ситуацію та обмеження руху через кордон, частка «сірого» імпорту побутової техніки та електроніки в Україні по досліджуваних категоріях знизилась з 23% у 2019 році до 16% у 2021 році, а фінансові обсяги зменшення «сірого» імпорту становили 12% (з 20,4 млрд грн до 17,9 млрд грн).

Зменшення частки «сірого» імпорту пов’язано здебільшого із ситуативними факторами, зокрема – це обмеження пересувань через коронавірус (33% опитаних), дефіцит товарів (26%), дії з боку виробників (25%), зменшення попиту та контроль митниці.

Також в умовах невизначеності у легальних гравців ринку був більший запас міцності. Нелегали ж мусили пристосовуватися до нової ситуації.

Проте, є дуже сильні побоювання в учасників ринку, що через недостатній контроль зі сторони митних органів у разі зростання попиту відбудеться зростання частки «сірого» імпорту та повернення її на рівень, наприклад, 2019 року.

Читайте також –

Технічна еволюція: як змінювалися формати магазинів побутової техніки та електроніки


До останніх новин До популярних новин Підписатись на TG канал

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку