Як оговтується рітейл після 100 днів вторгнення рф: втрати галузі та нові рішення

Як оговтується рітейл після 100 днів вторгнення рф: втрати галузі та нові рішення

13.06.2022 08:30
  1833
Дарія Осіїк

Попри війну, кризу, фінансові та майнові втрати, українська роздрібна торгівля намагається триматися на плаву й потроху відновлює своб роботу. Не всі сегменти змогли відновитися хоча б на 50%, але з кожним місяцем шок минає, і торговельні точки мереж і торговельно-розважальні центри починають повертати втрачені позиції.

За даними опитування RAU на 20 травня 2022 року було закрито з тих чи інших причин 18% магазинів. Це на 5% менше, ніж аналогічний показник місяць тому, коли почався тренд на відновлення.

Компанії зіштовхнулись з 10 найбільш поширеними проблемами:

  • закриття 30% торгових об’єктів (магазини, аптеки, заправки, ТРЦ) через військові дії;
  • знищення торгових об’єктів через військові удари;
  • збій логістики, доставки продуктів, забезпечення пальним;
  • дефіцит товарів у виробників для постачання в мережі;
  • створення карт опорних магазинів;
  • дефіцит працівників — через вимушені міграції, запис в тероборону;
  • мобілізація працівників критичної інфраструктури;
  • складна процедура оформлення імпорту харчових продуктів
  • відсутність пільгового фінансування з боку держави (або складність оформленя);
  • товари критичного імпорту.

Рітейл відвойовує позиції

Після 20 травня або 86-й день активних бойових дій, загальна картина виглядала наступним чином: із 15 263 торгових об’єктів всієї галузі вже працює 12 523.

Відсоток діючих об’єктів складає вже 82%, а закритих – 18%. У секторі FMCG кількість закритих супермаркетів, гіпермаркетів збільшилася у квітні до березня з 978 до 1117 точок. Це пояснювалося оптимізацією роботи мереж: компанії залишали в роботі лише точки, де можна сформувати повноцінний асортимент, організувати своєчасне поповнення запасів і мати споживацький попит.

У травні кількість працюючих магазинів зросла до 3795 магазинів проти 3463 у квітні, збільшивши їхню частку до 83% з 76% відповідно.

Зараз в Україні не працює 795 продуктових торгових точок. Рітейлери, які знаходяться переважно у західних та центральних регіонах країни, почувають себе краще за інших та мають змогу не тільки зберігати мережу, але й поступово її розширювати. Наприклад, львівська мережа Рукавичка з березня 2022 року збільшила кількість магазинів з 185 до 190 (+3%  довоєнного рівня). Також мережа біля дому Файно маркет у Кіровоградській та Черкаській областях зросла на 7 торгових точок і нараховує 137 магазинів (+5%).

В той же час мультиформатна мережа Таврія В, локації якої розташовані в південних областях, працює лише на 43% від довоєнної «потужності»: наразі відкриті 51 зі 119 магазинів.

Друга за часткою закритих магазинів – столична мережа КОЛО. Але рітейлеру вдалося за останній місяць змінити ситуацію. У квітні в мережі працювало всього 40% магазинів, а 60% було зачинено чи втрачено, тепер навпаки — вже 60% торгових точок в строю.

Серед великих гравців показник закритих магазинів коливається від 12% до 19%. Найбільше закритих магазинів у АТБ – 235, втім, мережа швидко відновлює позиції і нещодавно знову перетнула відмітку у 1000 відкритих точок.

Найближчий конкурент Fozzy Group (мережі Сільпо, Фора та інші) зміг більш ніж удвічі скоротити кількість зачинених магазинів: з 270 до 128. Що відповідно зменшило їх частку з 34% до 16%.

Так само ЕКО маркет має вже не 12%, а тільки 6% непрацюючих точок завдяки відновленню роботи ще 8 магазинів. Водночас мережа Ашан змушена була припинити роботу ще двох супермаркетів, внаслідок чого кількість закритих магазинів досягла 8 (18% мережі із 45 точок).

Як справляються мережі з дефіцитом та логістикою. Приклад Novus та Fozzy Group

Як розповів у коментарі директор юрдепартаменту мережі Novus Максим Бугаєв, за три місяці повномасштабної воєнної агресії рф компанія зіткнулася з усіма системними проблемами, що й усі великі учасники ринку. Зокрема, були зруйновані звичні логістичні ланцюги с постачання товарів, чимало виробників скоротили або припинили діяльність, критично впала купівельна спроможність населення та виросли ціни на більшість товарних груп. Значно подорожчали послуги з перевезення вартість яких майже повністю лягла на мережу. Внаслідок ракетних атак вщент зруйновано новий офіс компанії та знищені товарні запаси на десятки мільйонів в логістичних центрах, в Бучі та Ірпіні розбиті та пограбовані загарбниками магазини.

Після знищення логістичного центру  у компанії змінили підхід до зберігання товару, намагаючись диверсифікувати його розташування та унеможливити втрату одночасно великої кількості товарних запасів.

«Однією з невирішених проблем є неможливість оплати товарів, що не включені до переліку критичного імпорту, як наслідок, неможливість забезпечити покупців звичним для них асортиментом та продуктами, інколи навіть першої необхідності. Більшість позицій по асортименту вдається закрити. На даний час є нестача по борщовому набору (капуста, буряк, картопля), фруктах та молодих овочах», — пояснив представник Novus.

За попередніми підрахунками Fozzy Group, загальні загальні компанії перевищують 2,4 млрд грн. Це і зруйновані магазини, і знищений чи розграбований товар, пошкоджені склади і нанесені збитки виробництву, розповіли у компанії.

На початок війни у мережі працювало 736 магазинів, зараз працює понад 620 об’єктів, 67 частково або повністю зруйновані, 27 у зоні бойових дій або на тимчасово окупованих територіях. Компанія розробила спеціальні алгоритми для фіксації збитків.

Non-food рітейл (ліки, паливо та побут)

В інших секторах рітейлу фіксується поступове відновлення роботи більшості мереж. Найшвидше відновили роботу рітейлери у товарах, в яких відчувається найбільша потреба. У травні кількість відкритих аптек збільшилася на 1%, з 3440 до 3502. Тобто зачинено всього 8% від загальної кількості аптек (3796).

У травні також ще на 3% зменшилася кількість зачинених магазинів сегменту drogerie, товарів для дому, хімія, косметика. Не працює 424 точки із 2652.

Магазини електроніки, техніки та будматеріалів відновлюються повільніше. За два останні місяці торгівля ПТіЕ зменшила частку закритих точок на 14%, тобто по 7% на місяць. Зараз із 894 магазинів не працює третина.

Найповільніше йде відновлення в торгівлі сектору jewelry, який і постраждав від війни найбільше – тільки 12% приросту відритих точок. Тут працює 786 точок із 1313 (60%).

Найкращі показники у бренду Срібний Вік, який зменшив долю непрацюючих магазинів з 95% в березні до 11% у травні. Але цього місяця з’явився новий лідер по темпах відновлення – бренд Срібна Країна, який зменшив долю непрацюючих магазинів з 67% до 26%.

Водночас ситуація постійно міняється. Напередодні мережа гіпермаркетів Епіцентр повідомила, що втратила контроль над приміщенням ТЦ та гіпермаркету Нова лінія у Херсоні. Через бойові дії вщент знищені ТЦ компанії у Чернігові, Маріуполі та Бучі.

Також внаслідок ракетного удару компанія втратили п’ять магазинів у столичному ТРЦ Retroville (Intersport, 4F, TAF, E.Pic та Галереї Деко). Артилерійськими обстрілами були пошкоджені торговельні центри компанії у Харкові. Ще частина ТЦ мережі припинила роботу внаслідок окупації частини українських територій на сході та півдні країни.

Джерело: – The page

Читайте також –

Спецпроект: які галузі рітейлу та які компанії найбільше втратили з початку вторгення рф (інфографіка)


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку