Гінекологічні операції: загальні рекомендації з підготовки
Як і будь-які інші, гінекологічні операції потребують підготовки. У це поняття входить і розширена передопераційна діагностика, й заходи, що вживаються безпосередньо перед операцією. Оскільки будь-яке інвазивне втручання в організм пов’язане з ризиками, головна мета підготовки — звести їх до можливого мінімуму.
Передопераційне обстеження
Всі медичні центри готують своїх пацієнток до планових операцій. Без підготовки, а точніше, з мінімальною підготовкою обходяться лише в екстрених випадках, але це вимушений захід.
Діагностична підготовка — це обов’язкові дослідження, а у разі потреби й поглиблена діагностика, залежно від супутніх захворювань, віку тощо.
Лабораторна діагностика:
- клінічний аналіз крові;
- визначення групи крові та резус-фактора;
- коагулограма (аналіз на згортання крові);
- аналіз крові на ВІЛ, сифіліс, гепатити В і С;
- біохімічний аналіз крові;
- клінічний аналіз сечі;
- аналіз на вагінальну мікрофлору;
- ПАП-тест (мазок на цитологію).
Апаратна діагностика:
- УЗД органів малого таза;
- кольпоскопія;
- рентгенографія органів грудної клітини;
- ЕКГ (електрокардіограма).
Якщо пацієнтка вже проходила дослідження зі списку раніше, повторне їх проходження може не знадобитися — це залежить від встановленого для кожного аналізу терміну. Наприклад, біохімічний аналіз крові, клінічні аналізи крові й сечі дійсні протягом 1 місяця, аналіз крові на ВІЛ, сифіліс та гепатити — протягом 3 місяців, ПАП-тест є дійсним 1 рік.
Підготовка до операції
Обов’язковий етап передопераційної підготовки — консультація з лікарем. Лікар має надати детальну інформацію стосовно того, що слід зробити перед операцією, а чого робити не потрібно. Пацієнтка має отримати відповіді на будь-які запитання, пов’язані з самою операцією, підготовкою, післяопераційним періодом, знеболенням тощо. Оскільки на консультації легко забути про всі важливі питання, рекомендовано заздалегідь скласти перелік і взяти його з собою на консультацію. Також пацієнтка може взяти з собою когось із близьких, щоб краще запам’ятати відповіді лікаря.
Залежно від індивідуальних показань, виду та обсягу операції підготовка може відрізнятися, але загальні рекомендації такі:
- За 1–2 доби до призначеної дати відмовитися від продуктів, що викликають підвищене газоутворення (бобові, капуста, квас та інші газовані напої).
- Останнє прийняття їжі — не пізніше, ніж 18:00 напередодні ввечері, це має бути досить ситна, але легка вечеря. Голодувати не потрібно, оскільки це може погіршити післяопераційний період через обмінні порушення.
- Очистити кишківник клізмою або прийняттям проносного (відповідно до рекомендацій лікаря).
- Прийняти душ, збрити волосся на лобку.
- В день операції відмовитися від їжі та пиття.
Приблизно за півгодини до операції пацієнтці дають седативний препарат, призначений анестезіологом.
У медичному центрі «Мати та дитина» завжди можна отримати детальну консультацію з приводу передопераційної підготовки, довідатися про актуальні ціни на гінекологічні операції, пройди сучасну діагностику та передове лікування будь-яких захворювань жіночої репродуктивної системи.