Дітям до 14-ти: Закон щодо заборони продажу лікарських засобів дітям має зменшити кількість суїцидів серед молоді

Дітям до 14-ти: Закон щодо заборони продажу лікарських засобів дітям має зменшити кількість суїцидів серед молоді

27.07.2021 07:30
  684
Дарія Осіїк

15 липня 2021 року Верховна Рада прийняла Закон №5122 “Про внесення змін до статті 21 Закону України “Про лікарські засоби” щодо заборони продажу лікарських засобів дітям”, який забороняє продаж та доставку лікарських засобів неповнолітнім особам до 14 років.

На думку розробників, цей закон дозволить врегулювати на державному рівні ситуацію з неконтрольованим зловживанням лікарських засобів неповнолітніми та сприятиме зменшенню кількості випадків суїциду серед дітей та підлітків. Це вкрай важливо, оскільки у дитячому віці ще немає повного усвідомлення наявних ризиків від неправильного вживання того чи іншого лікарського препарату.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) випадки самогубства з використанням лікарських засобів займають друге місце у світі, а 60% з них вчиняють саме неповнолітні особи.

Крім того, медичні фахівці відзначають, що раніше дитячі отруєння медикаментами частіше траплялися через несвідоме вживання. Але останні місяці серед молоді розвинулася тривожна тенденція до свідомого самогубства за допомогою лікарських засобів. Яскравим доказом цього є нещодавнє отруєння двох школярок у Боярці препаратом Дротаверін та два випадки у Києві та Черкаській області.

На думку законодавців, закон №5122 має змінити ситуацію на краще. Його норми зобов’язують провізорів та фармацевтів вимагати пред’явити паспорт громадянина України або інший документ, що підтверджує вік. У разі відмови надати такий документ реалізація лікарських засобів цій особі забороняється. Продаж та доставка ліків дітям тягне за собою накладення штрафу від 6800 до 13 600 гривень. А повторне порушення закону протягом року – від 13 600 до 23 800 гривень. Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Опитані RAU аптечні мережі підтримують заборону продажу ліків дітям. Так, аптека АНЦ повідомила, що стурбована випадком, який був передумовою прийняття законопроекту, та вважає доцільним ухвалу закону №5122. “Всі провізори повідомленні про заборону продажу лікарських засобів дітям та отримали відповідні інструкції, – говорить генеральний директор АНЦ Микола Щербина. – Як тільки Верховна Рада ухвалила закон №5122, що передбачає заборону продажу лікарських засобів особам до 14 років, усі співробітники аптек під брендом аптека АНЦ, аптека Копійка, аптека Шар@ та аптека Благодія отримали інструкції щодо втілення його в життя. Відтак у наших аптеках не продаються лікарські засоби малолітнім, а при будь-якому сумніві щодо віку покупця — провізори вимагають пред’явити паспорт або інший документ, що підтверджує його вік. Якщо ж покупець відмовляється надати такий документ, продаж ліків не здійснюється”.

“Коли закон прийнято, його потрібно виконувати. Інших варіантів немає”, – відзначила комерційний директор аптеки 3і Ніна Рубан. На її думку, висловлювати свою позицію та надавати рекомендації доцільно лише на етапі обговорення законопроекту. Наразі, співробітники мережі аптек 3І повідомленні про необхідність виконання вимог закону та будуть їх дотримуватись.

А операційний директор мережі аптек “D. S.” Сергій Лозинський загалом підтримує норми закону №5122, але відзначає, що ця соціальна проблема потребує комплексних рішень і особливої уваги до питання онлайн-торгівлі: “Як соціально відповідальна компанія, ми підтримуємо прийняті зміни до Закону  України “Про лікарські засоби” щодо заборони продажу лікарських засобів дітям до 14 років. Це сприятиме зменшенню кількості випадків суїциду серед дітей та підлітків.  Водночас, ця соціальна проблема є комплексною і неконтрольованою щодо впливу соцмереж, засобів комунікацій, якими нині користуються діти та підлітки. Також потрібно звернути увагу на те, яким чином регуляторні органи будуть контролювати вік покупця при онлайн замовленнях».

“Зі сторони Асоціації ми будемо відслідковувати проблемні питання, які виникатимуть у аптечних мереж саме під час виконання цих норм. Адже дійсно залишається відкритим питання щодо інтернет-торгівлі. Наразі ринок чекає нових змін до Ліцензійних умов. Сподіваємось, що всі спірні моменти будуть враховані”, – зазначила керівник GR напрямку RAU Наталія Петрівська.

Читайте також –

Асоціація рітейлерів провела зустріч з головою Держпродспоживслужби України Владиславою Магалецькою


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку