Чверть списку: топ-25 найбагатших рітейлерів і девелоперів України

Чверть списку: топ-25 найбагатших рітейлерів і девелоперів України

01.11.2019 08:15
  353
Іван Зайцев

Журнал НВ презентував черговий рейтинг «Топ-100 найбагатших українців», складений спільно з фахівцями інвесткомпанії Dragon Capital. З цієї сотні 25 бізнесменів пов’язані з рітейлом або торгівельною нерухомістю.

Цей матеріал також доступний російською мовою

Рахувати чужі гроші – одне з улюблених занять експертів, журналістів і читачів. Тому щорічно з’являється чимало різних рейтингів найбагатших, найвпливовіших, найуспішніших і так далі. Один з таких традиційних «топ-100» складає журнал НВ та інвесткомпанія Dragon Capital – вже не перший рік ближче до кінця жовтня вони презентують список найбагатших людей України.

Зрозуміло, мова йде не про готівку, вклади, дорогоціні метали або твори митців, якими володіють бізнесмени, політики, спортсмени або діячі культури. Йдеться, в першу чергу, про оцінку їх активів: заводів, газет, пароплавів, акцій і облігацій, брендів, нерухомості торгівельної та житлової, частки в інших компаніях тощо.

В цілому, список ста найбагатших українців досить стабільний, і нові обличчя в ньому з’являються нечасто: в основному «все ті ж на манежі», а новачки потрапляють до рейтингу тільки як виняток. Проте, топ-100 найбагатших українців зразка 2019 року приніс кілька несподіванок. RAU вибрала зі списку бізнесменів, безпосередньо пов’язаних зі сферами рітейлу або торговельної нерухомості.

Найбагатші рітейлери й девелопери України

Таких виявилося чимало – відразу 25 осіб, чверть списку, володіють власними торговими мережами або ТРЦ. Причому для переважної більшості з них – 20 з 25-ти – рітейл і девелопмент є або ключовим, або істотним джерелом доходу. Винятки є – наприклад, основний дохід групи DCH Олександра Ярославського генерують інші напрямки бізнесу, так само як і власникам Kadorr Аднану Ківану чи корпорації Alef Вадиму Єрмолаєва. Але мережа ТРЦ Караван, що належить Ярославському, залишається однією з найбільших за сумарною площею в Україні, а Kadorr і Alef – ключові гравці на ринку девелопменту Одеси та Дніпра відповідно.

При цьому рітейлерів в топ-100 помітно більше, ніж девелоперів торгової нерухомості. Найбагатшими власниками компаній сфери роздрібної торгівлі вже не перший рік залишаються Олександр і Галина Гереги. Ключовий актив групи – мережа ТЦ Епіцентр – продовжує успішно розвиватися, відкривати об’єкти в нових регіонах і переформатувати застарілі центри. Варто відзначити, що подружжя вже кілька років займається активною диверсифікацією бізнесу: вкладають в розвиток аграрного спрямування, а також інвестують у виробничі потужності. У тому числі завдяки цьому стан подружжя Герег за рік збільшився на $87 млн.

Лідером за розміром статку серед профільних девелоперів прогнозовано став Вагіф Алієв. Його активи експерти Dragon Capital оцінили у $385 млн, і за рік їх вартість зросла на 30% або на $86 млн. Бізнесмену належить ряд об’єктів комерційної нерухомості в столиці: найбільший ТРЦ країни Lavina Mall, а також Blockbuster Mall і Ocean Mall. Заявлені до реалізації ще ряд мегамоллів: Lesnaya Mall, Ippodrom Mall тощо. Щоправда, строки введення в експлуатації цих об’єктів постійно відкладаються, і навіть найкращий експерт на ринку не зможе сказати, коли хоч один із них почне роботу.

Із сегменту продуктового роздробу в топ-20 найбагатших українців, як і рік тому, увійшов власник Fozzy Group (бренди Сільпо, Фора, Fozzy C&C, Thrash!, Le Silpo) Володимир Костельман. За рік його статки зросли на $14 млн і досягли $283 млн.

Єдиний представник e-commerce в топ-100 – власник інтернет-гіпермаркету Rozetka.ua Владислав Чечоткін. У минулому році його компанія закрила операцію з інтеграції з групою EVO (маркетплейси Prom.ua, Satu.kz, Deal.by, Bigl.ua, Shafa.ua, Crafta.ua, торгівельна площадка Zakupki.Prom.ua, онлайн-сервіс замовлення послуг Kabanchik.ua, онлайн-сервіс електронного документообігу Вчасно). Активи Чечоткіна експерти оцінили в $181 млн.

Звертає увагу, що практично у всіх рітейлерів і девелоперів статок зростає, нехай і різними темпами. Так, найбільш вражаючий ривок вдався Роману Луніну, якому належить Retail Group (торгові мережі Велика Кишеня, Велмарт, ВК Експрес, мережа ТРЦ Екватор) – його активи подорожчали в два з гаком рази. Складно сказати, чим це пояснюється, швидше за все, експерти Dragon Capital переглянули оцінку власності Луніна. Також значно піднялися в рейтингу власники Нова пошта Володимир Поперешнюк і В’ячеслав Клімов (+44% стану рік до року).

В абсолютних цифрах поза конкуренцією вже згадувані подружжя Герег і Вагіф Алієв – плюс $87 млн ​​і $86 млн відповідно.

Не знаючи методик розрахунку, складно сказати, чим пояснюється провал Станіслава Роніса (Comfy) та Володимира Цоя (Intertop). Проте, на думку експертів кожен з них втратив близько $20 млн і відповідно просів в рейтингу. Втім, деякі фігуранти минулорічного списку з нього взагалі випали. Йдеться про партнера Цоя Сергія Башлакова та співвласників київського ТРЦ Dream Town Гаріка Корогодський і Олександр Меламуд.

У той же час варто відзначити, що в порівнянні з минулим роком «поріг входу» в топ-100 найбагатших українців дещо зріс – з $43 млн до $51 млн. Тому цілком можливо, що статок Гарика й Олександра (в минулому році його оцінювали в $49 млн) зберегся на колишньому рівні або навіть збыльшився, але цього не вистачило для потрапляння в першу сотню найзаможніших українців.

За матеріалами порталу НВ

Читайте также –

Топ-25: найбагатші рітейлери і девелопери України за версією журналу Фокус


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку