В’ячеслав Москалевський, Roshen: В АТБ ми продаємо більше, ніж в своїй мережі

В’ячеслав Москалевський, Roshen: В АТБ ми продаємо більше, ніж в своїй мережі

26.01.2018 12:15
  1424
Виктор Нагорский

Керівник корпорації Roshen про конкурентоспроможність української кондитерської промисловості, розвиток мережі магазинів та її прибутковість, російську фабрику і найближчі плани компанії.

Розвиток мережі кондитерських магазинів корпорації Roshen, яка належить президенту України Петру Порошенко, – одна з найбільш обговорюваних тем за останні три-чотири роки. Багато хто пов’язує стрімке зростання кількості торгових точок з високим постом, який займає власник концерну. Однак генеральний директор Roshen В’ячеслав Москалевський категорично заперечує будь-яку допомогу компанії з боку глави держави. Бізнесмен дав обширне інтерв’ю журналу Новое Время. Редакція RAU публікує скорочену версію матеріалу. Повну версію статті можна прочитати в журналі Новое Время №3 від 26 січня 2018 року.

– У 2017-му кондитерські вироби вийшли в країні на друге місце за обсягом продажів серед всіх видів споживчої продукції. Чому?

– Це пов’язано з тим, що українська кондитерська промисловість конкурентоспроможна. Якщо ви помітили, в магазинах кілограм м’яса коштує набагато дорожче, ніж кілограм шоколаду. Мало того, інфляція практично не торкнулася українського кондитерського ринку. Досить зайти в магазин і побачити, що шоколадка коштує відносно дешево.

– Чому в Києві ваші магазини з’являються як гриби після дощу?

– Ми орендуємо приміщення. Більш того, коли ми намагалися ставити ларьки, їх просто зносили, як трапилося на Святошино (столичний спальний район). Відразу хочу сказати: через ці невеликі магазини продається всього лише 5% нашої продукції. Вони виконують рекламну функцію. Тобто «світять» наш бренд. А відкриваються вони завдяки тому, що ціни на нашу продукцію низькі.

– Скажіть, де продається більша частина вашої продукції?

– 35% йде на експорт, решта – через дистриб’юторів і великі мережі. У мережі АТБ ми продаємо більше, ніж в своїй. Просто фірмові магазини на слуху, вони відкриваються в певних місцях, і скрізь – з вивіскою Roshen. Цього ми і добивалися – стати помітними.

В країні економічна криза, а ваш бізнес процвітає. Чому?

– Ну давайте я накладу на себе руки, перестану ремонтувати магазини, і у мене теж почнеться криза.

Ми пережили дуже складні часи. Нам непросто дався процес перебудови компанії і відхід від залежності від експорту в Росію.

Другий момент. В Україні у багатьох відсутнє розуміння того, що робити. Вони чекають, коли це (низькі заробітки) закінчиться само собою. А це не закінчиться. Потрібно готуватися до великої конкуренції. Неважливо, Польща, Румунія, Болгарія, Литва. Там люди працюють на меншій маржі, ніж в Україні. До цього треба звикати.

Ми звикли і перебудували свій бізнес. Для того, щоб бути прибутковим, потрібно контролювати свої витрати, змінювати свій асортимент, пристосовуватися. Ми все це робимо.

– Є таке уявлення серед українських споживачів, що українська продукція гірше за європейські аналоги. А як ви оціните якість того, що робите?

– Я вважаю, що ми конкурентоспроможні. Доказом є низька частка імпорту. І те, що з українською кондитерською промисловістю всюди борються, свідчить про те, що у нас висока якість. Інша справа, що в українців низька самооцінка. І це великий мінус.

– Чи працює все ще ваше російське підприємство – Липецька фабрика?

– Воно існує. Проте давно не працює. Там є якісь основні фонди. Ми потихеньку те, що нам потрібно, перетягуємо сюди, в Україну. Продати фабрику неможливо: всі будівлі і споруди знаходяться під арештом. Певні люди, наближені до російської поліції або ФСБ, чекають банкрутства, щоб за одну копійку це все забрати. А я не хочу, щоб їм все дісталося за безцінь.

Я скажу так: якщо якісь люди в Росії думають заволодіти фабрикою, то вони заволодіють просто шматком іржавого металу. Тому що все це прийде в непридатність.

Там є три-чотири людини охорони і котельня. Більше нічого нема. І витрачаються гроші на адвоката, який бере участь в судових процесах.

– Ви – найприбутковіша кондитерська компанія країни, ваш головний акціонер – президент країни. Складно утриматися, щоб не зв’язати перше і друге.

– Я завжди був прибутковим. Ми навіть кредити брали не так часто. Наша компанія завжди жила за рахунок обігових коштів. Ми вважаємо, що будь-який бізнес повинен бути прибутковим.

Наша компанія процвітала і раніше, коли Порошенко не був президентом. Всі починають забувати про це. Коли мого бізнес-партнера обрали на цю посаду, це був самий неприємний день в моєму житті.

Тому що я зрозумів: тепер мені треба виправдовуватися, чому ми заробили гроші на цукерках. Але у мене виникає зустрічне запитання: чому наші конкуренти не прибуткові? Що трапилося? Чому потрібно бути збитковим?

У нас є правило, якого ми дотримуємося: ми заробляємо гроші і вкладаємо їх в нові засоби виробництва. Зокрема, зараз будуємо в Борисполі фабрику – це наступний крок. А гроші, які туди вкладаються, – це прибуток, який ми заробили на кондитерських виробах.

– Розкажіть докладніше про цей проект.

– Там зараз добудовується будівля заводу, а потім ми будемо наповнювати його обладнанням. Ми називаємо це бісквітною фабрикою. У Радянському Союзі кондитерські фабрики були багатостаночними: вони робили і печиво, і карамель, і шоколад, це все одночасно.

Але технологія виготовлення карамелі відрізняється від технології печива і шоколаду. Наприклад, у Вінниці у нас – шоколадна фабрика, в Кременчуці – карамельна. А ось ця (в Борисполі) буде бісквітна. Вона буде займатися тільки борошняними виробами.

– А що буде з колишньою фабрикою Карла Маркса, що розташована майже в центрі Києва?

– Вона потихеньку перетворюється в пам’ятник. В цьому році ми переїжджаємо в будівлю заводу, там буде офіс нашої компанії. Крім цього, ми хочемо дати цій фабриці нове життя. Умовна назва – Рошен Плаза. Територія фабрики повинна перетворитися в суспільний простір.

– Який прибуток ви очікуєте за підсумками року?

– Я вам можу сказати, що EBITDA кондитерського бізнесу була близько 3 млрд грн.

За матеріалами: Новое Время

Читайте також – 

Лідери натхнення: рітейлери, які можуть служити зразком для наслідування


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку