Директор з розвитку Top Secret: Висока оренда – основний стримуючий фактор розвитку
Євген Винник, директор з розвитку українського підрозділу польського бренду Top Secret, про ситуацію на українському ринку, історії розвитку компанії, труднощі під час кризи і планах на майбутнє.
Історія бренду Top Secret почалася в Польщі в 1996 році. У 2005-му вже успішна, велика мережа магазинів одягу вийшла на український ринок. У 2010 році почав роботу інтернет-магазин марки Top Secret, який успішно працює по всій Україні.
У 2012 році мережа пройшла ребрендинг. Крім зміни зовнішнього вигляду логотипу та оформлення магазинів, компанія виділила для себе нову місію: Best Fashion World to Express Yourself (Найкраще в світі моди, що б висловити себе). Про те, завдяки чому компанія досягла успіху на польському та українському ринках, на кого розрахований бренд і скільки коштує відкрити магазин Top Secret на умовах франчайзингу, RAU розповів директор з розвитку Top Secret в Україні Євген Вінник.
– Як розвивається мережа Top Secret в Україні: з якого року представлена, скільки магазинів нараховувала на піку розвитку і скільки магазинів зараз?
– Top Secret представлена в Україні з 2005 року. На піку розвитку в 2014-му налічувала 46 магазинів по всій території України. Але на даний момент працює 26 магазинів, частина торгових точок з різних причин довелося закрити.
– Магазини якої площі відкриває компанія? Працює тільки в ТРЦ, або розглядаєте також стріт-рітейл?
– Середня площа, необхідна для відкриття магазину 140-170 кв. м, і ми не зациклюємось тільки на ТРЦ. Не відмовляємося і від розміщення окремо розташованих магазинів. У них є свої переваги перед ТРЦ.
– Хто ваша цільова аудиторія, товари якого цінового сегмента продаєте та де розташовані виробничі потужності?
– Ціновий сегмент «середній +». Цільова аудиторія бренди – чоловіки і жінки від 25 до 45 років, але згідно з нашими дослідженнями, так само маємо стабільний сегмент клієнтів у віці 35 – 50 років. Це жителі міст, що не завзяті модники, які прагнуть отримати хороший якісний одяг за розумною ціною.
Дизайн моделей і лекала створюються в Польщі, командою штатних дизайнерів компанії. Отшив моделей як у більшості світових торгових марок, проводиться в азіатських країнах: Китай, Індія, Пакистан, Бангладеш, Туреччина. Зараз ведемо переговори з фабриками для часткового пошиття в Україні.
– Скільки в мережі власних, а скільки франчайзингових магазинів? На яких умовах співпрацюєте з франчайзі?
– На даний момет в мережі 6 власних магазинів і 20 магазинів партнерів на умовах франчайзингу. Основні умови співпраці: колекція одягу для магазину формується постачальником; не проданий товар підлягає поверненню в кінці сезону; партнер повинен внести гарантійну оплату рівну 25% вартості від стандартного заповнення магазину; колекції поставляються на умовах комісії. Винагорода для франчайзі – 30% від обороту.
Необхідні інвестиції – близько $30 000 для точки площею 120 кв. м, середня окупність 18-24 місяців.
– Як часто оновлюєте колекції?
– Кожні два тижні магазин отримує поставку нової колекції товару.
– Поділіться результатами роботи мережі в 2017 році.
– Рік був непростим для компанії, мережа скоротилася на десять магазинів, але так само були відкриті чотири нові торгові точки. На порівнюваних магазинах, приріст обороту за перші 7 місяців поточного року до такого ж періоду 2017 року склав в середньому 14%.
– Які плани щодо розвитку на 2018 рік? Чи плануєте нарощувати мережу в найближчі роки і з якими темпами?
– Плануємо відкрити один власний магазин, і 2-3 франчайзингових. Дуже обережно підходимо до розвитку, одягом ми зможемо заповнити і 10 нових магазинів, але високі орендні ставки в Україні – не дозволяють нам це зробити.
– Які чинники більшою мірою стримують розвиток мережі магазинів і компанії в цілому? Що очікуєте від ринку в найближчі роки?
– Висока оренда – основний стримуючий фактор розвитку. У нас був невеликий дефіцит кадрів з березня по травень 2018, на даний момент невелика плинність є, але так було завжди. Купівельна спроможність поступово зростає, ми бачимо зростання кількості товарів в чеку рік до року, що призводить до зростання середнього чека. До кінця сезону, як правило, залишається близько 10-12% попередньої колекції, що не так вже й погано, а залишки непогано реалізовуємо через наш інтернет-магазин і два стокові магазини.
– Які стратегічні цілі стоять перед компанією на найближчі три-п’ять років? Які аспекти роботи хотіли б поліпшити?
– В реаліях України, довгострокове планування є вкрай неперспективним заняттям. Рейдерські захоплення ТРЦ, неконтрольована зміна орендної плати, нові поправки до податкового законодавства та інші подібні реалії ведення бізнесу в Україні дуже ускладнюють реалізацію планів. Важко поставити здійсненні мети на такий довгий термін. Термін планування, який ми вважаємо оптимальним – рік. У наступному році нам хотілося б відновити істотне зростання мережі.
– Як розвивається онлайн-напрям компанії? Чи вважаєте перспективним цей напрям?
– Продаж через інтернет – дуже перспективний напрямок, ми вже шість років розвиваємо його в Україні. Рік до року 2017/18 зростання обороту незначне, але змінилася структура продажів, в цьому році, на відміну від минулого, ми продаємо більше актуальною нової колекції, тоді як в 2017-м продавалося більше стоку.
– Як змінюється поведінка покупців в останні роки? Які тенденції на ринку могли б відзначити?
– В цілому, вона стабільна. Хтось за ці роки збіднів, і відмовився від покупки брендового одягу, а хтось з більш дорогих перейшов на більш дешеві марки, при цьому чиїсь доходи виросли разом з цінами, і він не міняв своїх купівельних звичок. Тенденції ринку помінялися. Частина гравців пішла з ринку, але також зайшли нові ТМ.
Стандартно, покупці прагнуть дочекатися періоду розпродажів, щоб закупитися з максимальними знижками. Але показники продажів нової колекції говорять про те, що для частини споживачів ціна не є головним чинником у прийнятті рішення про покупку, навіть в періоди розпродажів.
Так само, стандартно, покупець хоче бачити в мережі акції, мати привілеї постійного покупця.
Читайте також –