Небеса розбрату: повна історія конфлікту навколо київського ТРЦ Sky Mall

Небеса розбрату: повна історія конфлікту навколо київського ТРЦ Sky Mall

13.10.2021 02:00
  2445
Костянтин Симоненко

Недавній скандал з інтерв’ю керівника Укрексімбанку і кредитом під заставу ТРЦ Sky Mall знову привернув увагу до столичного торгово-розважального комплексу, через який до цих пір йдуть судові тяжби.

Цей матеріал доступний російською мовою

Журналісти програми Схеми, на яких 4 жовтня 2021 року напали в ході інтерв’ю з главою Укрексімбанку Євгеном Мецгером, питали його про кредит на суму $60 млн на покупку ТРЦ Sky Mall. Про це повідомив в ході прес-конференції в агентстві Інтерфакс-Україна Сергій Єрмаков, якого наглядова рада Укрексімбанку призначила тимчасовим головою правління після відсторонення Мецгера.

За його словами, в АТ “Укрексімбанк” не виявили фактів фінансування тероризму під час видачі кредиту в $60 млн компаніям, бенефіціаром яких виступає громадянин України зі статусом внутрішньо переміщеної особи Сергій Брюховецький.

Проте, ТРЦ Sky Mall давно виникає в стрічках новин не тільки в зв’язку з відкриттям чергового флагманського магазина. Майнові спори за цей об’єкт тривають практично з моменту його повноцінного запуску. RAU вирішила нагадати основні віхи багатолітнього скандалу.

Проблемна покупка

Згідно з повідомленням т.в.о. голови правління Укексімбанк Сергія Єрмакова, в квітні 2021 року банк надав кредит у розмірі $60 млн компаніям ТОВ «Оптова мережа 2011» і ТОВ «Славіан», бенефіціаром яких виступає Сергій Брюховецький. Кредит був виданий для придбання корпоративних прав та завершення угоди з купівлі ТРЦ Sky Mall в Києві. Загальна сума покупки становить $80 млн.

Так, $39 млн кредиту направлено на рефінансування кредитних зобов’язань «Оптова мережа 2011» в двох українських і одному європейському банку. Ще $21 млн спрямовані на завершення угоди придбання ТРЦ Sky Mall. Крім того, Брюховецький вніс $20 млн за рахунок власних коштів і коштів пов’язаної компанії – ТОВ «Скай Фінанс». Реалізація договору була спрямована на покупку Брюховецьким корпоративних прав Sky Mall під заставу самого ТРЦ.

«На вимогу банку позичальник надав висновки професійних юристів, в тому числі британського, зареєстрованого в Solicitors Regulation Authority, про врегулювання корпоративного конфлікту і судових позовів. Наявність арбітражного рішення в справі естонського бізнесмена Хіллара Тедера не ставив під загрозу право власності позичальників на ТРЦ Sky Mall», – зазначив Єрмаков.

skymall

Він також підкреслив, що рух грошових коштів за кредитами здійснювався виключно між рахунками позичальників в Укрексімбанку та інших українських банків. Тому говорити про фінансування терористів не доводиться.

Історія проекту

У заяві банкіра не дарма згадується ім’я естонського бізнесмена Хіллара Тедера, який в 2005 році почав свій бізнес в Україні з будівництва в столиці ТРЦ Sky Mall. Після придбання прав на ділянку землі в 17 з гаком гектарів (оренда на 25 років) розгорнулося будівництво першої черги ТРЦ, яка була відкрита в листопаді 2007 року. До неї увійшли підземна парковка на 630 авто і перший гіпермаркет мережі О’Кей в Україні (співвласником цього рітейлера також був Хіллар Тедер). Загальна площа магазина склала 18 000 кв. м, площа торгового залу – 12 000 кв. м. Девелопером проекту виступив холдинг Панорама Груп через афільовану компанію ТОВ «Призма Бета». ТРЦ замислювався як частина багатофункціонального комплексу «Дніпровська пристань» з житловим комплексом і яхт-клубом. Загальна площа першої черги становила близько 21 000 кв. м (без урахування дворівневого паркінгу площею 38 400 кв. м). Торгова та розважальна частини планувалися до відкриття восени 2008 року. Загальна площа другої черги – 67 000 кв. м.

Однак фінансова криза 2008 року завадила довести проект до кінця, і Тедер вирішив залучити додаткових інвесторів.

Фатальне партнерство

Уже в липні 2009 року припинила роботу мережа магазинів О’кей, а навесні 2010-го була завершена реструктуризація Панорама груп. В результаті проведених змін засновниками була створена нова структура – компанія ТОВ «Астра Проперті» (входить до групи компаній Arricano), яка взяла на себе функції реалізації та управління проектами групи.

26 березня 2010 року було підписано угоду з продажу 50% +1 акції ТРЦ Sky Mall з компанією Stockman, що входить в групу OLEDO, яка належить бізнесменові Андрію Адамовському. Отримані кошти – $40 млн – повинні були піти на завершення будівництва і введення об’єкта в експлуатацію, яке призначили на ІІ квартал 2010 року. Суть угоди полягала в паритетному управлінні проектом Sky Mall, прийнятті колегіальних стратегічних і оперативних рішень. Загальний розмір інвестицій в проект станом на 2010 рік вже досяг $120 млн.

Істотною умовою угоди був так званий call-опціон, попередня домовленість щодо викупу контрольного пакета за заздалегідь узгодженою ціною в $51-56 млн в залежності від часу, але в період з листопада 2010 року по березень 2011 року.

У вересні 2010-го з’явився ще один інвестор: інвестиційний фонд Dragon Ukrainian Properties & Development Plc (DUPD; створений ІК Dragon Capital), який купив за $30 млн 35% акцій компанії Arricano (зараз частка участі 12,5%).

Однак після добудови другої черги ТРЦ восени 2010 року Адамовський відмовився назад продавати свій пакет акцій. Після низки судових позовів, розгляд яких завершився в кінці 2011 року рішенням Лондонського арбітражного суду на користь Stockman Interhold, який визнав, що Arricano допустила порушення щодо свого партнера, зокрема, в питаннях конфіденційності, акціонерний договір був розірваний. Однак між компаніями були встановлені фідуціарні відносини (відносини між партнерами, засновані на повній довірі сторін одна до одної).

У серпні 2012 року Arricano Group, що володіє 49,97% акцій в ТРЦ Sky Mall і керувала ним, заявила про захоплення її офісу представниками компанії “Призма Бета”, власником якої тепер виступав Адамовський.

Судові тяжби

Володіючи номінально контрольним пакетом акцій, компанія змінила менеджмент SkyMall і перехопила управління центром, позбавивши Arricano можливості впливати на прийняття рішень (більше подробиць можна знайти тут). Почалися довгі судові суперечки в міжнародних арбітражах. Тяганина тривала з перемінним успіхом: суди Великобританії іноді підтримували Arricano, іноді – Stockman.

Тим часом операційне управління ТРЦ Sky Mall зберігалося за компанією Адамовського, а структура власності компаній, які володіють центром, неодноразово змінювалася. Сторони взаємно звинувачували один одного в рейдерських атаках, махінаціях і незаконних діях.

Тільки в серпні 2014 року, здавалося, намітився прогрес вирішення спору: Апеляційний суд Лондона постановив, що Arricano має право викупити акції у Stockman за $51,3 млн.

Але вже через місяць право власності на ТРЦ перейшло банку Південний через непогашену заборгованість в розмірі $32 млн. Представники Arricano називали борг фіктивним і не визнавали перехід права власності до банку.

У травні 2016 року після невиконання рішення Лондонського арбітражу і програшу в апеляції, Stockman програв ще одну справу. Тепер він зобов’язаний був до 6 червня 2016 року передати Arricano акції SkyMall безкоштовно. Але цього не зробив.

Через рік керівництво банку Південний заявило про готовність продати ТРЦ сторонньому інвесторові. Сам бізнесмен Андрій Адамовський заявляв в інтерв’ю, що не має відношення до торгово-розважального центру Sky Mall в Києві з 2014 року.

Тим часом в 2018 році в SkyMall, який формально перебував у власності банку, анонсували будівництво третьої черги, загальна площа якої складе понад 70 000 кв. м, орендна – 43 000 кв. м. Введення в експлуатацію було заплановано на кінець 2020 – початок 2021 року.

Arricano Real Estate Plc заявила про неправомірність дії менеджменту київського ТРК SkyMall з будівництва третьої черги комплексу і нагадала про остаточну свою перемогу в 2018-му році у Вищому суді правосуддя в Лондоні про право власності на компанію Assofit Holdings Limited, яка раніше повністю володіла ТРЦ Sky Mall. Але для отримання контролю над управлінням і фінансовими потоками ТРЦ компанії необхідно добитися відновлення корпоративної структури активів Assofit, що існувала на момент початку арбітражних суперечок.

Державний інтерес

Нарешті влітку минулого року в ЗМІ з’явилася інформація про те, що ТРЦ у банку викупив бізнесмен Іван Фурсін. Але ніяких підтверджуючих документів щодо цього, як заявляли в компанії Arricano, немає. Цікаво, що це сталося в акурат через місяць після звернення Хіллара Тедера до нового президента України Володимира Зеленського з проханням допомогти відновити втрачене право власності. Адже після перемоги на виборах в 2019 році Зеленський особисто пообіцяв президенту Естонії вирішити цю ситуацію і проконтролювати розслідування.

Але обіцянки глави держави, як зазвичай, залишилися тільки словами. В березні 2021-го судовий арешт на майно ТРЦ, накладений по кримінальній справі, яку відкрили ще в 2016 році, був скасований на вимогу компанії “Оптова мережа 2011” (арешт протримався всього два тижні). Її новим власником в червні стало ТОВ “Славіан”, кінцевим бенефіціарним власником якого значиться Сергій Брюховецький. Відповідні зміни в державному реєстрі проводилися 23 червня 2021 року, свідчать дані Youcontrol.

Як стало відомо ЗМІ, насправді кінцевим власником ТРЦ Skymall може виявитися Володимир Галантернік, якому також належить кілька великих торгових центрів в Одесі.

Ще один цікавий збіг: за місяць до зміни власників, в травні 2021 року естонські акціонери Arricano Real Estate Plc (Кіпр) направили президенту України і Мін’юсту повідомлення про інвестиційний спір з вимогою відшкодування $750 млн через втрату столичного ТРЦ Sky Mall, де компанії належать 49,9%.

Інвестори стверджують, що українська влада експропріювала їх інвестиції, спрямовані на розвиток ТРЦ Sky Mall, на користь третіх осіб. Після повідомлення про інвестиційний спір починається шестимісячний період доарбітражного врегулювання, протягом якого сторони зможуть домовитися. Так що розв’язка може бути вже близька.

Однак тепер справа про захист власності перейшла від батька до сина. Естонський бізнсемен Хіллар Тедер, раніше мажоритарний акціонер Arricano Real Estate Plc, в березні 2020 передав свою опосередковану 55% ​​частку в компанії своєму синові Рауно Тедеру. Сукупний пакет акцій Рауно Тедера становить 70,86%.

Довідка. ТРЦ Skymall – один з найбільших торгових центрів Києва, розташований на проспекті Романа Шухевича, 2 Т. Його загальна площа 88 000 кв. м, де на чотирьох поверхах розміщується 250 магазинів (за даними схеми ТРЦ їх всього 209), серед яких H & M, Zara, Bershka, Massimo Dutti, Brocard, United Colors of Benetton, Tommy Hilfiger, Lacoste, U.S. Polo, Reserved, Mango, Colin’s, Adidas, Nike, Gap і інші.

Зона розваг представлена ​​дитячим розважальним центром Ігроленд, кінотеатром і розважальним комплексом City Entertainment, де є боулінг / караоке, нічний клуб і ресторан. На третьому поверсі ТРЦ знаходиться зона фуд-корту.

Купити продукти харчування і товари для дому відвідувачі можуть в гіпермаркеті Novus, який з’явився в ТРЦ 21 вересня 2019 року в новому флагманському форматі, і є найбільшим магазином мережі з асортиментом (більше 50 000 товарів). Дворівневий паркінг ТРЦ налічує 3600 паркомісць.

Читайте також —

Королі столиці: кому належать найбільші та найпопулярніші ТРЦ Києва

 


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку