Фасіліті менеджмент. Минуле. Сьогодення. Майбутнє.

Фасіліті менеджмент. Минуле. Сьогодення. Майбутнє.

16.05.2018 10:59
  432
rau

16 травня під всьому світі фахівці галузі святкують Всесвітній День Фасіліті Менеджменту.

Щорічне свято проводиться вже 10 років і покликане відзначити найважливішу роль ФМ для бізнесу та популяризацію послуг. Тема цього року звучить як “Надання позитивного досвіду” і відображає ключову роль Фасіліті менеджмент в управлінні нерухомості: створення позитивного досвіду для споживачів, клієнтів і працівників.

Кілька слів про історію Фасіліті менеджмент

Окремі фасіліті послуги, такі як клінінг, охорона, технічне обслуговування існували давно, але всерйоз про вплив будівель і приміщень на продуктивність задумалися тільки в 70-х роках минулого століття. Поштовхом для розвитку професії стала Міжнародна Асоціація Фасіліті Менеджменту (IFMA) заснована в 1980 році в Х’юстоні, США. У цей період Фасіліті менеджмент визначали як пов’язані послуги з обслуговування будинків, розділивши сервіси на хард і софт. У другій половині 80-х з’являється і спеціальність Фасіліті менеджмент в декількох освітніх установах США.

90-ті ознаменувалися поширенням професії по всьому світу і переходом до інтеграції послуг.

Розвиток комп’ютерних технологій і подорожчання енергоносіїв внесли значні зміни в галузь Фасіліті менеджмент. У 2000-х енергоменеджмент стає найважливішою складовою розвитку ФМ ринку. В цей же період активно розвиваються перші технологічні рішення CAFM (системи управління інфраструктурою будівлі), що робить фасіліті-бізнес більш прозорим і контрольованим для клієнта.

Сучасний етап розвитку галузі характеризується такими трендами:

  • Зсув в сторону інтегрованого Фасіліті менеджмент, тобто управлінням всіх процесів всередині будівлі;
  • Найважливішими технологіями стають інтернет речей, штучний інтелект, Big Data і автоматизація всіх можливих процесів. Ці рішення дозволяють значно оптимізувати витрати і збільшити ефективність усіх процесів, пов’язаних з об’єктом нерухомості;
  • Використання інноваційних рішення для надання позитивного досвіду для клієнта і кінцевого споживача продукції і послуг;
  • Довгостроковість контрактів. Останні дослідження показують, що компанії в розвинених країнах все частіше укладають контракти з фасилити компаніями на 3-5 років, замість поновлення щорічних контрактів;

Поговоримо про цифри

За оцінками різних експертів ринок Фасіліті менеджмент становить від $1,1 до 1,3 трлн. Залежно від країн в галузі задіяно до 10% працездатного населення. У розвинених країнах, 1-2% від ВВП припадає саме на ФМ. Ці цифри говорять про важливість цього ринку для економіки будь-якої країни.

За даними експертів, ця цифра буде рости, адже тільки інтегрований Фасіліті менеджмент через 5 років становитиме вже 14% ринку.

Розвиток технологій тягне за собою необхідність залучення великої кількості висококваліфікованих фахівців для впровадження інтернету речей, машинного навчання і правильного аналізу великого масиву даних пов’язаних з об’єктом нерухомості. Тому вигоди від залучення професійних ФМ компаній стають все більш очевидними.

Реалії та перспективи Фасіліті менеджмент в Україні

Український ринок фасіліті знаходиться на етапі становлення. Необізнаність компаній про переваги ФМ, економії, підвищення продуктивності, оптимізації витрат є важливим фактором, що стримує розвиток галузі.

«Розвиток сфери фасіліті в Україні відбудеться разом з підвищенням конкуренції. Власники нерухомості почнуть розуміти, що більш вигідно віддавати об’єкти на управління професіоналам, отримуючи при цьому не тільки якісний сервіс, а й інтеграцію всіх бізнес процесів в єдину систему, досвід та інноваційні рішення від фасилити-компаній. Одна з наших завдань – на прикладі реалізованих проектів розвивати національний ринок ФМ »- зазначив в інтерв’ю власник і CEO компанії SHEN Сергій Шульга.

Поки що в Україні послугами фасіліті користуються тільки 3% компаній.

Низька конкуренція, відсутність прописаних правил гри, слабка законодавча база, відсутність підготовки фахівців на рівні університетів, низька культура використання технологій, недовіра до аутсорсинговим компаніям значно впливають на формування довгострокових партнерських відносин з ФМ компаніями.

З позитивних тенденцій варто відзначити, що в 2016 році в Україні було створено Асоціацію Фасіліті Менеджменту, з метою підтримки чесних гравців ринку, розробки єдиних стандартів роботи і таким чином підвищення якості послуг, що надаються.

Також, на базі компанії SHEN не перший рік успішно працює Академія Фасіліті, навчаючи співробітників. На даний момент Академія вивчає і впроваджує міжнародний освітній досвід і тестує робочі програми для навчання на національному рівні

Важливим кроком розвитку ринку стає впровадження галузевого IT-рішення для прозорого управління бізнесом.

Автоматизація процесів, пов’язаних з управлінням нерухомістю, вирішує цілий комплекс завдань: з плануванням, контролем, збором даних, побудовою ланцюжків, веденням звітності, прозорою і зрозумілою роботою з підрядниками. Крім того, клієнт має можливість в режимі реального часу отримувати всю необхідну інформацію про стан свого об’єкта і роботи в ньому. Без таких технологічних помічників зараз не обходиться жодна ФМ компанія в розвинених країнах.

Читайте також –

Сергій Шульга, SHEN: SMART рішення в обслуговуванні та управлінні нерухомістю


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку