Людмила Бельдинська, ПУМБ: Ми активно розвиваємо факторинг для підтримки малого бізнесу

Людмила Бельдинська, ПУМБ: Ми активно розвиваємо факторинг для підтримки малого бізнесу

17.02.2021 10:45
  539
rau

Людмила Бельдинська, керівник відділу факторингу банку ПУМБ, про те, як організована співпраця фінустанови та приватних компаній малого та середнього бізнесу, чим може бути вигідний і зручний факторинг постачальникам товарів і послуг, а також про роботу з онлайн-платформою «Факторинг Хаб».

Цей матеріал також доступний російською мовою

Факторинг – фінансовий інструмент, за допомогою якого виробники та постачальники можуть уникнути касових розривів і успішно співпрацювати з великими торговельними мережами, які традиційно наполягають на значній відстрочці платежу за поставлений товар. Поки факторинг не так вже й популярний в Україні, в тому числі тому, що лише кілька банків пропонують його клієнтам. Лідер серед них за обсягом факторингового портфеля – ПУМБ, ринкова частка якого становить 50%. В інтерв’ю порталу SME Banking Club Людмила Бельдинська, керівник відділу факторингу ПУМБ, розповіла про переваги даного інструменту для компаній і його особливості в ПУМБ. RAU вибрала ключові тези інтерв’ю, які в майбутньому зможуть допомогти постачальникам вигідно поставляти товар на умовах відстрочення платежу і навіть працювати з великими державними замовниками.

На кінець 2019 року портфель факторингу в ПУМБ становив 1,7 млрд грн, а вже на кінець минулого – 1,9 млрд грн. За рік, навіть в умовах пандемії, карантинних обмежень і локдауна, він виріс на 10%, в той час, як загальний обсяг факторингу в банківському секторі скоротився.

Факторинг в Україні, на відміну від сусідніх європейських країн, на жаль, не дуже поширений фінансовий інструмент. Не більше десяти банків можуть запропонувати своїм клієнтам факторингові послуги відповідного рівня, а для представників малого бізнесу вибір ще менше.

«Зараз ми активно розвиваємо цей продукт, в першу чергу, для підтримки компаній малого бізнесу. У 2020 році ми багато уваги приділили оптимізації процесу факторингового фінансування, працювали над оновленням програмного забезпечення, щоб і надалі надавати якісний сервіс нашим клієнтам і, навіть при зростанні обсягів, зберігати високу швидкість і простоту оформлення», – зазначає Людмила Бельдинська.

У минулому році банк приєднався до онлайн-платформі “Факторинг Хаб”. Ще з осені 2019 року ПУМБ почав співпрацю з командою підтримки реформ Міністерства економіки, Офісом розвитку МСП і ProZorro по розробці платформи.

«Оскільки альтернатив серед інших банків для такого проекту не було, ми, як експерти ринку, вирішили допомогти в наданні факторингових послуг в державних закупівлях, де замовниками виступають держкомпанії. Головне завдання, яке перед нами стояло – забезпечити прийняття рішення про факторингове фінансування до моменту подачі компанією заявки на участь в тендері. Важливо, щоб у постачальника відразу була впевненість у фінансовій підтримці банку, якщо покупець наполягає на відстрочці платежу. Ми визначили, що в такому випадку необхідно реалізувати факторинг без регресу (досить ексклюзивний вид факторингу в реаліях українського ринку), інакше процес буде довгим, дорогим і нецікавим учасникам, особливо МСБ», – каже Людмила.

Факторинг без регресу означає, що зобов’язання повернути банку гроші покладаються виключно на покупця-замовника, а постачальник не відповідає ніяким чином за повноту і своєчасність оплат дебітором.

У ПУМБ відзначають, що банк не проводить детальний фінансовий аналіз постачальника, тому дуже швидко приймає рішення про умови факторингового фінансування (протягом дня). У 99% це рішення позитивне. Тобто факторинг можуть отримати навіть ті компанії, яким раніше банки могли відмовити в отриманні кредиту, або їм були висунуті додаткові вимоги про надання застави або поручительство власників бізнесу.

Важлива перевага співпраці з «Факторинг Хаб»: повністю електронний (безпаперовий) формат роботи, який особливо актуальний під час пандемії. Це означає, що компанія може отримати рішення від банку по фінансуванню навіть не виходячи з дому, при цьому заздалегідь, до проведення самого тендеру.

З моменту дії програми (липень 2020-го – прим. ред.), ПУМБ узгодив на платформі «Факторинг Хаб» заявки на фінансування на загальну суму понад 60 млн грн. А ті постачальники, хто вже переконався у зручності та ефективності даного інструменту, звертаються повторно для участі в наступних тендерах.

На даний момент постачальники товарів і послуг через платформу «Факторинг Хаб» можуть заручитися фінансовою підтримкою ПУМБ і взяти участь в тендерах таких великих державних компаній як Укрпошта, Міжнародний аеропорт «Бориспіль», а також ряду підприємств національного і стратегічного значення, що входять в концерн «Укроборонпром»:  ДП КБ «Прогрес» ім. О. Г. Івченка, Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О. О. Морозова і ДП «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря» – «Машпроект».

«Зараз перед нами стоїть нове завдання – розширити перелік дебіторів в проекті. Ми вже бачимо, як зростає попит, і на платформу надходять заявки на факторинг по тендерам тих державних компаній, які не акредитовані на ній. Тому ПУМБ активно працює над розширенням кола учасників проекту – великих замовників в державних закупівлях», – резюмує Людмила Бельдинська.

Читайте також –

Валюта в смартфоні: як рітейлерам купувати валюту в режимі онлайн


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку