Джерело енергії: як ритейлери можуть розробити та профінансувати енергетичні проєкти

Джерело енергії: як ритейлери можуть розробити та профінансувати енергетичні проєкти

Сьогодні
  61
Костянтин Симоненко

В рамках своєї презентації під час RAU Summit 2024 партнер LCF Law Group, керівник практики Energy&Projects Іван Бондарчук та заступниця голови правління Sense Bank Олена Зубченко розповіли про особливості вибору ефективної бізнес-моделі та можливості фінансування на всіх етапах розробки та впровадження енергетичних проєктів.

На вимогу воєнного часу

Значення інвестицій для покращення стійкості економіки України під час війни важко переоцінити. Для стійкості ж бізнесу вкрай важливо бути енергонезалежним, бо це відіграє значну роль у його ефективності та конкурентоспроможності. І це особливо актуально для такої волатильної індустрії, як ритейл. Тому наразі спостерігаємо зміну парадигми: від забезпечення автономності до повноцінної участі та підтримки енергетичного ринку.

Чи варто бізнесу ставати енергонезалежним – це вже питання вчорашнього дня. Питання сьогоднішнього – як розробити ефективну бізнес-модель і отримати фінансування, а питання завтрашнього – як обрати надійних партнерів. Адже час – це гроші, а партнери – це ресурс.

За практично три роки повномасштабної війни компанії продемонстрували дивовижну стійкість та продовжують розширювати кордони своїх можливостей вже як повноцінні учасники енергетичного ринку. Зокрема серед нових гравців на енергетичних ринках з’явилися такі компанії як Епіцентр, ОККО, UPG, BGV Group Management, Нова пошта.     

Зимові виклики

Як відомо, внаслідок ударів російських ракет та дронів в 2024 році було знищено чи суттєво пошкоджено більше 9 ГВт генеруючих потужностей. Враховуючи, що минулої зими на піку споживання йшлося про 18 ГВт, маємо втрату 50%. І це є значним викликом для країни та бізнесу.

До того ж у червні було схвалено Національний план з енергетики та клімату (НПЕК) на період до 2030 року, спрямованого на імплементацію політик ЄС. Зокрема, як одна із цілей там зазначено досягнення 27% частки відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) у загальному кінцевому енергоспоживанні.

За оцінкою НЕК Укренерго, найближчими роками, поміж іншого, енергосистемі будуть необхідні додаткові 3,8 ГВт сонячних (СЕС) та 4,5 ГВт вітрових (ВЕС) електростанцій, котрі вимагатимуть інвестицій близько $8 млрд. Але потреба є не тільки у відновлювальних джерелах. За рахунок сучасних газопоршневих та газотурбинних установок може бути додатково згенеровано 1,4 ГВт, а ТЕС на біопаливі – ще 1,1 ГВт. Побудова сховищ електроенергії (Power storage) разом із ГАЕС додасть іще 2,8 ГВт.

Відтак, бізнес має можливість не тільки долучитися до відновлення енергетики, а й бути в загальносвітовому тренді – переході до відновлюваних джерел енергії. Провідні світові компанії вже впроваджують політики та стратегії розвитку, засновані на соціальній відповідальності та засадах збереження навколишнього природного середовища.

Фінансова підтримка

Держава і банки готові підтримати бізнес в його зусиллях з покращення енергонезалежності та енергоефективності. Зокрема Sense Bank допомагає бізнесу реалізувати проєкти в енергетиці в рамках державної ініціативи «Доступні кредити 5-7-9%», а також по власній програмі кредитування «Джерело енергії». Станом на грудень 2024 року Sense Bank вже видав бізнесу 23 кредити на суму 726 млн грн.

В рамках програми «Джерело енергії» можна отримати кредит на товари та послуги, пов’язані з енергоживленням, як для фізичних осіб, територіальних громад, ОСББ, так і юридичних осіб.

Так, бізнес може отримати разовий кредит для підвищення рівня енергонезалежності та зменшення споживання енергії на суму до 100% вартості обладнання або до 70% від загальної вартості проєкту (включаючи будівельні, проектно-монтажні роботи, послуги доставки обладнання тощо). Таке фінансування підійде для різних установок по виробництву тепла та/або електроенергії, модернізацію обладнання, освітлення, теплоізоляції тощо.

Окрім кредитів існують й інші додаткові можливості для бізнесу залучити необхідні кошти. Наприклад, компенсація 15% вартості енергетичної техніки вітчизняного виробництва. Завдяки активній співпраці фінансистів із місцевими адміністраціями стала можливою компенсація витрат за кредитами від міських та обласних адміністрацій. Так само діє компенсація процентної ставки/комісії партнерами банку, зокрема у рамках «5-7-9%». Окремо варто зазначити гранти від Фонду розвитку підприємництва.

Освітній проєкт «Джерело енергії»

Важливою новацією став спільний всеукраїнський освітній проєкт з аналогічною назвою «Джерело енергії» від Sense Bank, Міністерства економіки України, Фонду енергоефективності та Фонду розвитку підприємництва. Його головною особливістю є можливість надати не тільки фінансові рішення для реалізації енергетичних проєктів, але й надавати експертну підтримку та консультувати клієнтів. Цей окремий проєкт допомагає підвищувати обізнаність про державні програми підтримки енергетичних проєктів та реалізувати практичні кейси із залучення пільгового фінансування.

Це відповідні практичні поради та рекомендації, постійний діалог з бізнесом. В рамках освітньої програми зустрічі вже відбулись у Черкасах, Житомирі та Вінниці.

У пошуку зважених рішень

Але перш ніж братися до справи, варто оцінити свої можливості та знайти найбільш ефективне рішення. Зокрема, це залежить від технічних можливостей, фінансових ресурсів, юридичних умов, а також від організаційних та кадрових ресурсів.

Наразі основні можливості для бізнесу зосереджені в трьох напрямках:

  • Енергетична безпека, передбачає як імпорт електроенергії так і генерацію електроенергії для власного споживання, а також системи накопичення електроенергії;
  • Зменшення витрат – генерація електроенергії для власного споживання; Corporate PPA (Power Purchase Agreement —довгострокові договори купівлі-продажу електричної енергії.), покращення енергоефективності;
  • Інвестиції в генерацію за допомогою газопоршневих електростанціїй, комбіноване виробництво електроенергії і тепла; вітрові електростанції, Power storage та вкладення в енергоефективність.

І на кожному з напрямків існують свої ризики, які можна представити у вигляді матриці разом із можливістю їх мінімізації.

Це основні ризики проєктів, що впливають на можливість їх реалізації та окупність. Аби зменшити ці ризики, на багатьох етапах бажано мати супровід кваліфікованих юристів, аби убезпечитися від зайвих втрат грошей, часу та ресурсів. План створення великого проєкту зазвичай містить десятки пунктів.

Час це гроші, партнери – це ресурс

Юридичний та технічний радники – готують алгоритм проєкту, координують його виконання, забезпечують технічний та регуляторний комплаєнс.

Окрім юридичної підтримки, компанії, що планує проєкт у сфері енергетики, може знадобитися допомога й інших партнерів, які можуть прискорити виконання завдання. Так, девелопер – прискорить та зменшить час доведення проєкту до стадії ready-to-build. Громада – надає доступ до місцевої інфраструктури, зменшує ризики оскаржень та затримок будівництва. Відповідно EPC контрактор – зменшує час запуску проєкту та гарантує вихід на проєктну потужність, а незалежний виробник енергії – побудує behind-the-meter генерацію та продасть електроенергію з дисконтом від ринку. Своєю чергою трейдер може зменшити ризики продажу електроенергії на конкурентному ринку.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку