Харчова алергія у дітей: яка буває і як з нею боротися
Алергія — це часта проблема у дитячому віці. Її поява пов’язана з недосконалістю імунної системи, яка бурхливо реагує на будь-який подразник.
Найчастіше зустрічаються пилкова та харчова алергії, тому що основна кількість алергенів потрапляє в організм саме з їжею та під час дихання. При цьому якщо в дихальні шляхи потрапляє пилок, що з’являється сезонно, то небезпечна їжа може зберігатися в раціоні дитини цілорічно.
Лікарі виділяють два типи харчової алергії: IgE-залежну та незалежну. У першому випадку реакція має класичний алергічний характер, оскільки організм реагує на конкретний продукт, у другому — виробляються запальні імуноглобуліни у відповідь на потрапляння одного з білків продукту. Це створює додаткові труднощі під час постановки діагнозу, оскільки рівень IgE залишається нормальним. Тому за появи ознак алергічних реакцій лікарі рекомендують проходити комплексні обстеження. Так, діагностика алергії ALEX передбачає визначення алергенів на молекулярному рівні, що дозволяє точно побачити, на який антиген імунна система реагує. При цьому визначається повна панель алергенів. Такий формат діагностики практично виключає помилки, а пройти її можна у приватних лабораторіях. Для цього необхідно прийти до лабораторії Ескулаб і здати натще венозну кров. За кілька днів результат буде готовий.
На які продукти може бути алергія
Алергічна реакція може виникати на будь-який продукт (особливо той, що містить білки, барвники та ароматизатори). Проте лікарі виділяють кілька найбільш характерних харчових алергій, які зустрічаються у дитячому віці:
- На коров’яче молоко. Найчастіше вона виникає у дитячому віці, тому що білки коров’ячого молока — найсильніший алерген для організму малюка. Спроба перевести його з грудного вигодовування на неадаптовану суміш або незбиране молоко призводить до виникнення симптоматики непереносимості.
- На морські продукти. Найчастіше реакція виникає через вживання риби, але причиною можуть стати й інші страви — мідії, креветки, раки. Іноді поява симптомів пов’язана з конкретним сортом риби.
- На яйця. Найпростіше повністю виключити їх із раціону, але найчастіше причиною стає саме білок. Алергії на жовток майже не буває.
- На злаки. Найбільш небезпечні злакові продукти — пшеничне та житнє борошно.
- На цитрусові та інші фрукти. Багато малюків страждають на виражені шкірні прояви. Цей вид харчової алергії можна зарахувати до відносно сезонних.
- На мед. Мед вважається одним із найсильніших алергенів.
Як уникнути алергії
У разі харчових алергенів часто рішенням стає виключення їх з раціону. Якщо цей спосіб не реалізується, рекомендується:
- прийняти антигістамінні препарати для зменшення симптомів;
- з’ясувати точні алергени шляхом діагностики;
- пройти специфічну терапію.
Тоді дитина зможе спокійно вживати усі продукти через зниження рівня реагування імунітету. Тож вчасно здати аналіз на мультикомпонентний алерготест ALEX-2 буде ключовим кроком у визначенні конкретних алергенів.