![CDP eSputnik інтегрується з WooCommerce: автоматизація та збільшення прибутків з першого дня](https://rau.ua/wp-content/uploads/2025/02/image2-1-400x210.png)
CDP eSputnik інтегрується з WooCommerce: автоматизація та збільшення прибутків з першого дня
![time icon](https://rau.ua/wp-content/themes/rau-theme/assets/clock1.png)
![](https://rau.ua/wp-content/themes/rau-theme/assets/eye.png)
Відділ Government Relations Асоціації ритейлерів України підготував стислу довідку: який порядок бронювання працівників, кого торговельні мережі можуть забронювати від мобілізації та які документи для цього потрібно підготувати.
1. Що таке бронювання працівників і для чого воно потрібне?
Бронювання працівників — це надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації для забезпечення безперервної роботи критично важливих підприємств, установ та організацій.
2. Які підприємства мають право на бронювання своїх працівників?
Право на бронювання мають підприємства, які:
З 1 грудня 2024 року процес бронювання працівників здійснюється через портал “Дія”. Всі бронювання, оформлені до цієї дати, діють не довше 28 лютого 2025 року.
3. Які вимоги до підприємств для отримання права на бронювання працівників?
Підприємства, які бажають забронювати своїх працівників від мобілізації, повинні відповідати певним критеріям, визначеним законодавством. Оновлені вимоги до підприємств набрали чинності з 1 грудня 2024 року згідно з постановою Кабінету міністрів України №1332 від 22 листопада 2024 року.
Основні вимоги до підприємств для бронювання працівників
4. Що відбувається, якщо підприємство втрачає статус критично важливого?
У разі втрати підприємством статусу критично важливого, його працівники автоматично позбавляються відстрочки від мобілізації та підлягають призову.
5. Як здійснюється подання заявок на бронювання?
Заявки на бронювання подаються виключно через портал “Дія”. Керівник підприємства формує список працівників, які підлягають бронюванню, із зазначенням їхніх персональних даних та інформації про підприємство. Список підписується електронним підписом керівника.
6. Які документи необхідно подати для бронювання?
Необхідно подати:
7. На який термін надається бронювання?
Відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації діють протягом строку, на який їх надали (зазвичай, у межах терміну дії статусу критичності – 1 рік), але для підприємств, які не підтвердили статус критично важливого для економіки після 1 грудня 2024 року – не довше ніж до 28 лютого 2025 року.
8. Чи потрібно щоквартально подавати звіти про заброньованих працівників?
Так, підприємства повинні щоквартально подавати звіти про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані, станом на 1 число місяця, що настає за звітним кварталом.
9. Хто підлягає мобілізації?
Мобілізації підлягають усі військовозобов’язані та резервісти, які придатні до військової служби за станом здоров’я і не мають права на відстрочку від призову за законодавством України.
10. Чи можуть бути мобілізовані працівники ритейлу?
Працівники ритейлу можуть бути мобілізовані, якщо їхнє підприємство не підпадає під критерії критично важливих. Однак, якщо підприємство є критично важливим для економіки або життєзабезпечення населення, його працівники можуть бути заброньовані.
11. Як відбувається призов на військову службу під час мобілізації?
Призов на військову службу відбувається за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Представники ТЦК та СП можуть вручати повістки особисто або через представників підприємств, установ та організацій.
12. Які зміни в законодавстві щодо мобілізації та бронювання відбулися останнім часом?
З 1 грудня 2024 року процес бронювання працівників здійснюється виключно через портал “Дія”. Всі бронювання, оформлені до цієї дати, діють не довше ніж до 28 лютого 2025 року. Підприємства повинні підтвердити свій статус критично важливих до 28 лютого 2025 року.
Питання бронювання військовозобов’язаних працівників в Україні регулюються низкою законів та постанов Кабінету міністрів України (КМУ), які охоплюють різні аспекти цього процесу. Ось основні закони та постанови, які регламентують питання бронювання та мобілізації після 18 травня 2024 року:
Питання бронювання військовозобов’язаних працівників регулюються низкою постанов Кабінету міністрів України (КМУ), які встановлюють порядок та умови надання відстрочки від призову під час мобілізації. Нижче наведено основні нормативно-правові акти, актуальні станом на 1 лютого 2025 року:
14.08.2008 № 402
Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. Включаючи додаток для проходження ВЛК:
Додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (пункт 1.2 глави 1 розділу II): розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві