"> Що потрібно знати про ККД сонячних батарей в похмуру погоду  – Асоціація ритейлерів України
Що потрібно знати про ККД сонячних батарей в похмуру погоду 

Що потрібно знати про ККД сонячних батарей в похмуру погоду 

17.09.2024 11:00
  987
rau

Є думка, що сонячні батареї працюють тільки влітку в сонячну погоду. І тому ніби краще ставити їх навесні, щоб отримати максимум енергії в сезон. Насправді СЕС працюють і восени, і взимку, і коли похмуро, тобто увесь рік.

Тільки коефіцієнт корисної дії в різних умовах трохи відрізнятиметься. Тому, щоб закривати потреби домогосподарства, потрібен комплект сонячних панелей, а не одна. Щоб визначити потрібну кількість фотомодулів, перед купівлею варто ознайомитися з їх технічними характеристиками, зокрема ККД. 

Що таке ККД сонячних панелей

Коефіцієнт корисної дії сонячної панелі – це показник, що характеризує, наскільки ефективно фотомодуль перетворює сонячне випромінювання на електричну енергію. ККД позначається у відсотках. Наприклад, якщо сонячна панель має ККД 20%, це означає, що 20% випромінювання, яке потрапляє на панель, перетворюється на електроенергію, а решта 80% втрачається у вигляді тепла або відбивається.

Від чого залежить ККД сонячних модулів 

Ефективність сонячних панелей залежить від кількох факторів:

  • типу матеріалів, з яких вироблені панелі;
  • кута нахилу та орієнтації щодо частин світу;
  • температури нагріву фотомодуля;
  • затінення та забруднення поверхні;
  • погодних умов.

Подивимось, як саме вони впливають на ефективність і чим можна зарадити для підвищення показників. 

Тип матеріалів

  • Монокристалічні панелі мають ККД від 15% до 22%. Вони виготовляються з цільних кристалів кремнію, які відрізняються високим рівнем ефективності перетворення сонячного світла на електрику.
  • Полікристалічні панелі забезпечують ККД від 13% до 18%. Вони складаються з багатьох кремнієвих кристалів, які менш ефективні, але дешевші у виробництві.
  • Тонкоплівкові панелі — ККД від 7% до 13%. Легші та гнучкі, проте плівка поки що не здатна надавати ефективність на рівні монокристалів чи полікристалів. 

Кут нахилу

В нашому регіоні краще розміщувати модулі на південній стороні будинку. Найвищу продуктивність сонячні панелі показують, коли промінь світла падає на них під кутом 90 градусів. Оскільки взимку сонце знаходиться нижче, то й кут варто зменшувати, тобто нахиляти ближче до обрію на 15-20 градусів. 

Температура нагріву

В літній день сонячні панелі можуть нагріватися до 80 градусів, і це негативно відбивається на ККД. Щоб зменшити температуру, експерти радять під час монтажу враховувати достатню відстань між панелями та поверхнею даху, щоб залишати простір для повітря. 

Затінення та забруднення

Пил, бруд, листя дерев, снігові опади зменшують рівень поверхні сонячної панелі, здатної працювати на повну потужність. Тож регулярне очищення — необхідний фактор для підвищення ККД.

Погодні умови 

У похмуру погоду сонячні панелі все ще можуть генерувати електроенергію, хоча й у меншій кількості. Промені сонця розсіюються через хмари, і лише частина їх досягає панелей. В середньому похмура погода влітку може зменшити вироблення електроенергії на 10-25 %. Вологість і туман також можуть впливати на зменшення ефективності. Взимку в похмурий день панелі можуть втрачати ефективність у 2-3 рази, проте в сонячну погоду вони працюватимуть краще, ніж влітку, оскільки менше нагріватимуться. 

Найвищі показники ККД сонячних панелей на сьогодні

Середнім вважається ККД на рівні 17 до 21 %, а високим — від 22 %. Наразі існують сонячні панелі з ККД вище 40 %, але у вільному продажу їх поки що немає. Дослідницькі центри також займаються рішеннями, які потенційно можуть досягати 90 %. Але як довго доведеться чекати, доки панелі з таким ККД з’являться на ринку та наскільки дорогими вони виявляться для наших господарств — невідомо. 

AD_4nXe0JRE5EU2BiujVDsbZWBwBuwQNSnHQvk_0vJ9TST_FgZ8EF0YToEnBF86YTvzUNajKnoTLRwZtC8-Gw9ckfGD3YB-rRgRGFA8T9sxgtBVvaUbodb6HkCns85Qzqycm1396Z2qXNQyBFr14vN-vmbEXWQ?key=kHgrf1i5BjdapZ_52w4tQA

Наразі фахівці рекомендують працювати з доступними варіантами, намагаючись максимально підвищити ефективність сонячних панелей. Важливо при цьому використовувати для монтажу надійні кріплення, що не тільки забезпечать потрібний кут нахилу, достатню відстань від поверхонь, а й будуть служити десятки років, незалежно від погодних умов. 


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку