Перспективи галузі: презентовано «Дослідження основних трендів нерухомості»

Перспективи галузі: презентовано «Дослідження основних трендів нерухомості»

06.06.2023 08:30
  951
Дарія Осіїк

URE протягом березня-квітня 2023 року проводив опитування майже 100 представників компаній України, які продовжують працювати на ринку та ведуть бізнес під час війни.

Разом з учасниками опитування дослідники намагалися оцінити майбутнє галузі. Звичайно, негативні економічні наслідки відчули всі учасники ринку, незалежно від регіону роботи. Основний висновок – попри все ринок налаштований скоріше оптимістично та проактивно.

Адаптація ринку та прийняття поточної ситуації, розуміння, що війна, на жаль, може тривати ще рік і більше, призвело до того, що компанії та власники нерухомості повернулися до активної роботи з відновлення власного потенціалу. Навіть у невизначеності воєнного часу професіонали ринку навчилися будувати плани та проекти. На 2023 рік видно позитивну закономірність: адже проти 21% тих, хто відновив роботу над проектами у 2022 році, йдеться 39,2% таких оптимістів у 2023 році. Аналогічно зменшився відсоток тих, хто не відновив проекти у 2022 році (23%) та таких у 2023 році (13,7%).

Також про рівень адаптації та оптимізму говорять  цифри опитування про плани щодо нових проектів у 2023 році. Адже 64,7% опитуваних планують розпочати роботу над новими проектами вже у поточному році, 21,6% — частково почнуть над цим працювати, і лише 13,7% поки не мають таких планів.

Експерти вказують, що воєнний стан вимагає додаткових витрат на покриття всіх ризиків та небезпеки як на будівельних майданчиках, так і на самих об’єктах нерухомості. Мова йде в першу чергу про забезпечення укриттів, безперебійних джерел живлення, підвищення стандартів енергоефективності тощо. 

37,3% компаній скоротили бюджет та 25,5% залишили бюджет на рівні 2022 року (коли він теж був скороченим). Лише п’ята частина опитуваних запланували збільшення бюджету на 2023 рік.

Враховуючи часткову зупинку та значне зменшення обсягів ринку нерухомості та будівництва в Україні, більшість сервісних компаній та девелоперських компаній у 2022 році вивчали для себе можливість виходу на інші ринки для продовження роботи, утримання штату працівників та диверсифікації доходів. Позитивно на запитання щодо вивчення можливості ведення бізнесу за кордоном відповіли 72,5% опитуваних. Проте, лише 17,6% відкрили офіс в іншій країні за результатами 2022 року.

Серед тих, хто відповів позитивно щодо планів розвитку проектів нерухомості за кордоном, у фокусі країни Євросоюзу, особливо Польща та Німеччина, але є інтерес до таких країн, як Іспанія, Італія, Чорногорія, Туреччина, Чехія, де є потенціал розвитку житлових інвестиційних проектів. Також учасники опитування називали ОАЕ та США, як найбільш цікаві напрямки інвестицій.

Джерело – Property Times


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку