Свої люди: хто керує іноземним рітейлом в Україні

Свої люди: хто керує іноземним рітейлом в Україні

20.03.2023 09:00
  2721
Костянтин Симоненко

Останнім часом все більше іноземних брендів зважуються передати управління бізнесом в Україні місцевим топ-менеджерам. Останній приклад – мережа Auchan. Хоча на початку роботи тут майже всі міжнародні компанії покладаються на досвід закордонних спеціалістів. 

В березні 2023 року компанію Auchan Україна очолила Марта Труш – перша українка, яку призначили генеральним директором в Auchan Україна, що підтверджує віру групи у потенціал України та локальних команд. Проте це далеко не єдиний випадок, коли міжнародний бізнес в Україні очолює місцевий менеджер. RAU зібрала найбільш цікаві приклади еволюції менеджменту відомих мереж, які продовжують працювати в країні або поставили бізнес на паузу через війну.

Продовольчий рітейл

Metro Cash&Carry Україна

Міжнародна торговельна оптова компанія, що спеціалізується на обслуговуванні HoReCa та приватних підприємців, у 2003 році вийшла на ринок України: гіпермаркет Metro відкрився 20 серпня 2003 року в Києві на Теремках. Першим керівником представництва міжнародного рітейлера з німецьким корінням став Аксель Лухі, якого після початку світової фінансової кризи змінив у 2009 році Ян Дунінг. Далі іноземні топ-менеджери змінювалися ледве не кожен рік. Впродовж 2010-13 років CEO Metro Cash&Carry Україна був Жако Булен, потім протягом року посаду займав Клаус Ретіг. У 2014-18 СЕО був Мартін Шумахер, а з 2018 по 2019 рік — Олів’є Лангле. Останнім у цьому довгому переліку іноземців став Тіно Цайске, який був генеральним директором впродовж 2019-21 років та прийняв пропозицію очолити Metro Cash&Carry Китай з 1 травня 2021 року.

Нарешті в 2021 році СЕО компанії стала Олена Вдовиченко, яка до того працювала на посаді директора з продажів та операційної діяльності Mеtro Cash & Carry Україна. Таким чином вперше в історії українського підрозділу сталося внутрішнє призначення на посаду генерального директора.

Олена Вдовиченко розпочала свою кар’єру в Mеtro Cash & Carry Україна у вересні 2005 року та обіймала різні посади в межах департаменту логістики, а потім пройшла всі щаблі кар’єри до комерційного директора (2018 рік), а з жовтня 2020 року стала директором з продажів та операційної діяльності.

Auchan Україна

Auchan Україна – один з небагатьох зарубіжних гравців на українському ринку FMCG-рітейлу. Український рітейлер з французьким корінням відкрив перший магазин у 2008 році в Києві. Зараз мережа налічує понад 40 магазинів – гіпермаркети, супермаркети, магазини біля дому, pick up points, а також електронну комерцію по всій країні.

Першим керівником компанії був Жерар Галле, який очолював українське представництво більше десяти років, з моменту відкриття у березні 2007 року. З початку 2018 року він перейшов на аналогічну посаду в польському підрозділі групи. Новим керівником Auchan Україна в 2018 році стала Вікторія Луценко, яка займала посаду директора напряму «Клієнти та інновації» угорського підрозділу компанії, де, власне, і зробила основну кар’єру.

Ці кадрові перестановки були пов’язані з реалізацією нової концепції групи Auchan, розрахованої до 2025 року. Зокрема, за п’ять років під керівництвом Вікторії Луценко компанія перетворилася на мультиформатну і фіджитальну – новe позиціонування марки, посилено електронну комерцію та відкрито перші Auchan Pick up point.

Як уже було відзначено вище, компанію Auchan Україна з березня 2023 року очолила Марта Труш, а Вікторія Луценко повернулася вже в якості генерального директора до Auchan Угорщина. Як відзначають в компанії, Марта Труш має глибинне знання локального ринку та підприємства, адже працює в Auchan Україна понад 10 років і має різносторонній досвід в рітейлі, зокрема в операційній діяльності магазинів, у продажах та управлінні комерцією, у трансформації та в людських ресурсах.

Novus

Ще один представник зарубіжного рітейлу – мережа супермаркетів Novus, розвитком якої займається литовська інвестиційна група BT Invest, створена колишніми акціонерами компанії Сандора Раймондасом Туменасом та нині покійним Ігорем Беззубом. Перший магазин під вивіскою Novus з’явився в 2008 році у Рівненській області, на місці магазину придбаної інвесторами мережі Райцентр. Не маючи власного досвіду в рітейлі, нові власники запросили в травні 2010 року на посаду гендиректора компанії Центр-Т (яка управляла тоді мережею продуктових магазинів Novus) колишнього виконавчого директора Сандора Ігоря Ланда. Попередній гендиректор Центр-Т Павло Шевчук зайнявся вирішенням питань стратегічного розвитку компанії як міноритарний акціонер.

У січні 2017-го Ігор Ланда залишив пост генерального директора мережі Novus, очоливши як генеральний директор компанію «БТ Інвест Україна». На його місце був призначений поляк Марк Петкевич, який з вересня 2015 року працював на посаді виконавчого директора ТОВ «Новус Україна».

Ресторанний бізнес

McDonald’s Україна

Україна стала 102-ю державою, де почала працювати мережа закладів харчування McDonald’s. Перший ресторан у країні було відкрито 24 травня 1997 року в Києві біля станції метро «Лук’янівська».

Це поки єдина велика міжнародна ресторанна мережа, яка працює напряму, а не розвивається по франшизі.

На початку компанію в Україні очолювали суто іноземці. Зокрема, у грудні 2007 року посаду генерального директора McDonald’s в Україні зайняв Іан Борден. З 2005 року Борден був віце-президентом та головним фінансовим контролером McDonald’s у Східній Європі. Через сім років роботи в Україні, у 2014-му, Іан Борден отримав підвищення до посади фінансового директора компанії в APMEA (Азіатсько-Тихоокеанський регіон, Близький Схід та Африка).

В Україні його посаду з 1 січня 2014 року зайняв Гжегож Хмелярський, який з 1991 року зробив кар’єру у польському McDonald’s, почавши з посади менеджера-стажиста й дійшовши до директора з розвитку бізнесу McDonald’s у Польщі.

У березні 2019 року Гжегож Хмелярський пішов у відставку після п’яти років роботи на цій посаді. Новим гендиректором McDonald’s Україна стала українка Юлія Бадрітдінова, яка так само почала кар’єру в українському підрозділі компанії в 2011 році на позиції менеджера з маркетингу, а з 2015 року обіймала посаду директора з маркетингу та корпоративних комунікацій.

Примітно, що тепер український топ-менеджмент починає тіснити іноземців на їхньому полі. Так, у серпні 2022 року було оголошено про розширення повноважень Юлії Бадрітдінової – вона відповідатиме за три ринки одразу – Україну, Чехію та Словаччину, які входять до одного бізнес-підрозділу, що включає 11 європейських ринків у складі McDonald’s. Юлія Бадрітдінова замінить Дена Кемпа, попереднього генерального директора Чехії та Словаччини, який перейшов на посаду старшого директора з франчайзингу в корпорації McDonald’s.

Товари для дому та краси

JYSK

Інколи буває так, що талановитий керівник просто змінює статус, продовжуючи займатися улюбленою справою. Так, виконавчий директор ТОВ “Терра-Центр” Євген Іваниця з 2006 року займався розвитком франчайзингової мережі JYSK A/S в Україні, коли тут було тільки три магазини. Нагадаємо, в Україні бренд JYSK представлений з 2004 року.

А вже в грудні 2012 року, після офіційного виходу міжнародної мережі магазинів товарів для дому JYSK на український ринок та створення компанії ТОВ “JYSK Україна”, Євген Іваниця був призначений її виконавчим директором. Компанія JYSK домовилася про викуп активів свого українського партнера – компанії “Терра-Центр” аби пришвидшити розвиток мережі.

Проте керівником української дочки спочатку був все ж таки іноземець. Нову компанію очолив Ян Бох, керуючий директор JYSK Nordic. Згодом вже country manager JYSK в Україні Євген Іваниця керував мережею з 80 магазинів плюс онлайн-магазин.

Leroy Merlin

leroy merlin

Мережа французьких DIY-гіпермаркетів Leroy Merlin прийшла в Україну в 2008 році. З того часу мережа відкрила шість торгових об’єктів. Керівником Leroy Merlin Україна з моменту відкриття й до січня 2021 року був Седрік Броссе, якого на цьому посту змінив інший іноземець Дені Шис. Також не останню роль в розвитку мережі зіграв CFO Leroy Merlin Україна Гжегож Ващькув, який займає свою посаду з моменту виходу мережі в нашу країну.

Офлайн-мережа Leroy Merlin в Україні залишилася, але після того, як материнська компанія ADEO Group відключила українську “дочку” від корпоративної комунікації – з нею відбуваються дива.

Watsons Україна

В 2006 році мережа магазинів ДЦ (перший магазин відкрито у 1993 році) стала частиною міжнародної корпорації A.S. Watson Group, а в 2011-му відбулося перейменування мережі ДЦ на Watsons та початок ребредингу магазинів і аптек. До жовтня 2021 року компанією ДЦ Україна, що розвиває мережу магазинів Watsons в країні, керував поляк Томаш Вроблевські. Він працював у компанії ДЦ ще з 2007 року, тобто фактично з моменту покупки мережі. Його наступником став Юріс Верзбіцкіз, який наразі керує мережею із 279 магазинів та 10 аптек по Україні.

Fashion-рітейл

LPP Україна

Польська компанія LРP S.A., що займається проектуванням, виробництвом і дистрибуцією одягу, була створена в 1995 році, а перший магазин (Reserved) відкрила в 2000 році. В портфелі компанії такі бренди як Reserved, Cropp, House, Mohito і Sinsay. В Україні представлена з 2003 року.

З 2012 року український підрозділ очолював Олексій Смирнов, який вирішив залишити компанію LPP в березні 2019-го. Вочевидь це було несподівано і головою українського підрозділу польського fashion-гіганта LPP тимчасово стала Зоряна Бринь, яка мала 10-річний досвід роботи в цьому бізнесі й раніше керувала юридичним департаментом компанії.

Активні зусилля з пошуку відповідного менеджера по країні дали свій результат: у вересні 2019 року український підрозділ польської компанії LPP Group очолив Ярема Івахів, який до цього часу займав посаду генерального директора турецького бренду LC Waikiki Україна. Раніше Ярема більше десяти років працював у компанії Metro Cash&Carry, займаючи різні посади у сфері оптової та роздрібної торгівлі.

LC Waikiki Україна

Торгова марка LC Waikiki, заснована в 1985 році у Франції, була придбана турецькою Taha Group в 1997-му. За цей час рітейлер став №1 в Туреччині і почав активну міжнародну експансію. Весною 2013 року LC Waikiki відкрив перший магазин в Україні в ТРЦ Ocean Plaza.

Фактично з самого початку розвитком мережі в нашій країні займалася директор LC Waikiki в Україні та Білорусі Ната Бачіашвілі. Вона пропрацювала всього два роки та покинула пост у зв’язку з переїздом в іншу країну. Тому з з 1 грудня 2016 року цю посаду зайняв Ярема Івахів, який до приходу в LC Waikiki більше десяти років працював в компанії Metro Cash & Carry, займаючи різні посади в компаніях роздрібної та оптової торгівлі.

Після переходу Яреми Івахіва на роботу в LPP, з 1 вересня 2019 року на посаду генерального директора LC Waikiki призначили Олексія Гришко. Він приєднався до команди LC Waikiki на самому початку шляху бренду в Україні – в лютому 2013 року, очоливши перший магазин рітейлера в країні. В 2014 році працював у головному офісі компанії в Стамбулі на позиції операційного супервайзера, відповідаючи за міжнародний бізнес в десятках країн. З 2014 по 2016 роки – займався запуском бренду в Білорусі, де відкрив більше десяти магазинів, займаючи посаду регіонального директора. З 2016 року – регіональний директор в Україні.

H&M

Шведська Hennes & Mauritz AB (розвиває мережу H&M) заснована в Швеції в 1947 році, одна з найбільших торгових компаній у світі. Всесвітньо відомий шведський бренд, якого давно чекали в Україні, зміг відкрити тут перший магазин тільки з третьої спроби. Це сталося 18 серпня 2018 року в київському ТРЦ Lavina Mall.

Із самого початку розвитком мережі займалася регіональний менеджер H&M в Україні та Східній Європі Домінік Фантачіно. З серпня 2021 року посаду регіонального менеджера регіону Східна Європа (до якого входить Україна) займає Мемет Арісой.

До 24 лютого 2022 року в Україні працювало дев’ять магазинів шведського бренду H&M. 24 лютого компанія повідомила клієнтів, що всі магазини мережі будуть зачинені й поки що компанія повертатися до роботи в країні не поспішає.

Inditex

Іспанська Inditex Group – один із найбільших міжнародних fashion-рітейлерів, представлена на ринку України з 2008 року. До війни в Inditex працювало в Україні 75 магазинів Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Oysho, Stradivarius та Zara Home. Наразі всі вони не працюють. Проте за торговельними точками в ТРЦ досі зберігаються площі. Розвитком іспанських брендів в Україні фактично з самого початку займається генеральний директор Inditex в Україні Сергій Дробишев

Colins

Турецький бренд Colin’s розвиває компанія Eroglu. Компанія – один з лідерів у виробництві джинсового одягу в Європі. На український ринок Colin’s вийшов в 1999 році, наразі його розвитком в Україні займається ТОВ “Дельта Текс”, засноване в 2010 році. Тепер його очолює Олена Васьківська

На початку ж роботи і протягом восьми років розвитком мережі займався Арда Торман який у лютому 2017 року пішов з Colin’s Україна, аби розвивати власний бізнес. Він придбав франшизу міжнародної брокерської компанії RE/MAX.

Директором з продажів Colin’s Украина працював Волкан Пекер, якого в лютому 2021 року замінив Джем Караджа. Він, зокрема, за повідомленням компанії, має вдалий досвід роботи на керівних посадах в компаніях Metro Cash&Carry у Східній Європі, та Carrefour S.A. – французькій  багатонаціональній корпорації, що спеціалізується на роздрібній торгівлі.


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку