Чи потрібно оформлювати автоцивілку під час війни
Чи потрібна автоцивілка українцям на період воєнного стану? Це питання турбує багатьох водіїв. Якщо коротко — так. Автоцивілка є обов’язковим видом страхування, а за її відсутності водій може бути притягнутий до адміністративної відповідальності. До того ж, за декілька кліків водії з будь-якої точки України можуть оформити автоцивілку онлайн.
Та чи є відбулися якісь зміни в оформленні автоцивілки на час війни? Чи з’явилися нові пільги та як їх отримати? Розбираємося разом із фінансовим порталом Finance.ua.
А дізнатися детальніше про інші проблеми страховиків та їх розв’язання читайте у статті про автострахування під час війни на Finance.ua.
Про нинішню ситуацію з автоцивілкою: для страхових компаній та застрахованих
Очевидно, що з початком війни ситуація на ринку обов’язкового страхування автоцивільної відповідальності (ОСЦПВ) значно погіршилася.
Це зумовлено багатьма факторами: по-перше, згідно з оцінками Київської школи економіки, на початок червня внаслідок бойових дій українці втратили понад 100 000 автомобілів — тобто, ринок страхування автомобілів не дорахувався 100 000 клієнтів.
Разом із тим агресія рф призвела до різкого зростання вартості відновлювальних робіт та послуг незалежних експертів. У деяких містах, особливо тих, хто знаходиться ближче до лінії фронту, скоротилася кількість посередників, які можуть надавати послуги застрахованим водіям — і в цьому питанні страховикам знову доводиться викручуватись.
Та чи все дійсно настільки критично, як звучить?
Як не дивно, але страхові компанії за активної підтримки Нацбанку все ж спроможні контролювати ситуацію. Про це говорить статистика: кожен місяць зниження обсягів ринку автоцивілки уповільнюється, від 28% падіння за підсумками півріччя, до 23% за підсумками трьох кварталів поточного року.
За ініціативою Нацбанку страхові компанії спростили процеси врегулювання страхових подій: у СК запровадили спеціальний режим дистанційного врегулювання в автомобільному страхуванні. Навіть під час війни страхові компанії врегулювали понад 82 800 вимог та сплатили постраждалим в ДТП понад 2 млрд грн страхових виплат.
Також, згідно зі статистикою від Forinsurer, з початком війни росії проти України значно зріс попит на оформлення електронних полісів: кількість електронних полісів ОСЦПВ склала 3,2 млн копій, наразі це 61% від кількості всіх оформлених полісів. Сума премій за електронними договорами становить 3,3 млрд грн а це 67,5% від загальної суми премій.
Які спрощення для користувачів відбулися
Страхові компанії значно розширили можливості надання онлайн-послуг: так, понад 60% договорів наразі оформлюється суто в електронному вигляді.
Окрім цього, також залишаються чинними пільги у розмірі 50% знижки для наступних груп громадян: пенсіонерів, інвалідів ІІ групи, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи І та ІІ категорії. Військові звільняються від зобов’язання оформлювати автоцивілку, якщо за кермом саме вони.
Підсумовуючи, оформлювати страхування на авто необхідно і навіть під час війни. Страхові компанії тримають ситуацію під контролем, тому якщо ви потрапите у ДТП — компенсація постраждалій стороні не стане ще однією вашою проблемою.