Спортивний забіг: як українці змінювали свої запити у екіпіровці sport&outdoor під час війни
Втамувавши потреби у спальниках, карематах та палатках навесні, влітку українці запасалися газовими пальниками та обігрівачами, а восени почали оновлення та поповнення свого спортивного гардеробу.
Цей матеріал доступний російською мовою
Пандемія залишила людей на довгий час вдома, а війна з росією змусила багатьох евакуюватися та закуповувати речі для армійців. Відповідно, підвищився попит на спортивний одяг та взуття, каремати, спальники тощо. На додачу спочатку газовий шантаж росії, а тепер ще й атака на українську енергосистему російськими ракетами змусили українців готуватися до важкої холодної зими. RAU опитала рітейлерів про зміни споживчого попиту на ринку товарів для спорту, туризму та інших активностей та як зараз іде торгівля товарами для спорту і відпочинку.
Основні фактори впливу
“Найбільше на настрої покупців продовжують впливати новини з фронту, меседжі вищого керівництва держави, а також суттєве просідання курсу гривні”, – описують нинішню ситуацію у компанії Епіцентр.
Українці ще влітку почали закуповувати товари для обігріву будинків та квартир, кардинально збільшивши попит на таке обладнання. Восени частіше стали купувати теплий одяг і ковдри, а високий попит на спальні мішки, який за словами замдиректора департаменту “Діджитал-Маркетинг” Епіцентр К Анни Криворог підскочив навесні 2022 року на 1510%, залишається помітно великим і досі. Так само користуються попитом надувні матраци й інші подібні речі.
Цікаво, що цей попит сприяє розширенню та відновленню торгівлі спортивними товарами та продовжує нарощувати потреби у персоналі. Так, з квітня й до вересня частка нових вакансій в цьому секторі рітейлу збільшилася на 3,2%. І тепер цей сегмент входить у п’ятірку з найбільшою часткою відкритих вакансій.
Додатковим підтвердженням чому стало друге повернення до роботи під час війни французької мережі спортивних товарів Decathlon. Спочатку відновив роботу інтернет-магазин, а з 7 жовтня почали роботу магазини мережі. Нагадаємо, Decathlon спеціалізується на розробці, виробництві та роздрібній торгівлі спортивними товарами для понад 70 видів спорту. Перший магазин мережі в Україні відкрився у березні 2019 року у Рітейл Парк Петрівка.
За даними керівника відділу маркетингових досліджень Нова пошта Сергія Кравченко, українці почали частіше купувати товари для туризму та спорттовари (а також зоотовари, та товари для саду й городу). Онлайн-продажі в цих категоріях перевищують минулорічні показники на 10-25%.
Головні тренди
За останні дев’ять місяців ринок і попит на ньому суттєво змінилися. Як зазначає керівник напрямку e-commerce компанії Puma в Україні Анна Карпіна, в часи пандемії спостерігалося активне зростання попиту на товари для спорту та активного способу життя. Часткове поліпшення епідеміологічної ситуації внесло свої корективи у поведінку покупців, проте загальний попит залишився на тому ж рівні. Більш наглядно тренд можна прослідкувати за допомогою даних Google про динаміку цікавості до запитів. Для прикладу: найпопулярніший запит «купити кросівки». Можна відзначити пік активності кожної весни, проте саме в часи пандемії він був найвищий.
На початку 2022 року видно стандартний рівень попиту і його різке зростання у весняний період. Пік досягає рівня 2021 року проте має більшу протяжність у часі. Причиною слугує накопичений відкладений попит через закриті магазини з початку війни.
Водночас директор з розвитку мережі магазинів Athletics Олександр Нікішин відмічає, що покупці при виборі товару більше стали наголошувати на таких його якостях як практичність, добротність і технологічність
У більшості рітейлерів співвідношення між продажами офлайн і онлайн можна порівняти з довоєнним періодом. «Хоча онлайн швидше відновлюється і зараз з моменту запуску інтернет продажів приріс в три рази», – кажуть в Athletics.
За даними Puma, 20-25% продажів припадає на онлайн, а 75-80% – на традиційні магазини. «Відсутність суттєвих змін обумовлена тим, що офлайн-рітейл активно підтримує і збільшує свою присутність у відносно безпечних регіонах, що дозволяє й надалі задовольняти попит покупців, що воліють робити покупки саме у фізичних магазинах. В той час, як онлайн залишається зручним способом купівлі для іншої частини аудиторії, а також покриває всі доступні для безпечної доставки регіони», – пояснює Анна Карпіна.
Чого бажають покупці
Незважаючи на численні попередження про важку зиму та можливі перебої з електропостачанням і опаленням, глобального збільшення восени попиту на газові пальники, палатки та спальники в магазинах не спостерігається. Можливо, це пояснюється тим, що в даному сегменті товарів сплеск попиту був задоволений навесні та влітку, коли стався бум продажів обігрівачів.
Наприклад, після початку війни українці на онлайн-платформі OLX збільшили попит на кросівки удвічі, у квітні на спортивні костюми та валізи надійшло 35 та 33 млн запитів відповідно. Також покупці уперше почали шукати на платформі тактичні куртки. Попит на дорослі велосипеди зріс на 45% із початком військових дій. У 100 разів збільшилися пошуки спальних мішків, які у не сезон до війни не мали попиту.
За словами Олександра Нікішина, зараз покупець більше сконцентрований на взутті та верхньому одязі, а подальші зміни залежатимуть від наявності товарного забезпечення та доходів населення. «Безумовно, ринок протягом року дуже зміниться (попит, потреби та можливості)», – кажуть в Athletics.
«За кількістю проданих одиниць, як і раніше, лідирує одяг (в залежності від сезону більш легкі чи теплі моделі), на другій позиції – взуття. Це співвідношення не змінилося», – додають у Puma. Хоча зазначають, що акцент змінився у ціновій категорії до більш дешевого сегменту.
Що заважає
Проте рітейлерам доводиться докладати чимало зусиль, аби забезпечити зростаючий попит. «Наразі більшість рітейлерів переживають труднощі із постачанням товару через заблоковані порти. Доставка товару відбувається через польські кордони, що збільшує строки поставок та здорожчує їх. Ми прийшли до рішення використовувати в подальшому поставки залізницею, з оглядну на співвідношення строків та ціни – це найкращий варіант на сьогодні», – пояснює Анна Карпіна. На жаль, рітейлери змушені піднімати ціни. Як відмічають у Puma, зміна цін на ринку пов’язана зі збільшенням логістичних витрат, зміною умов поставок у зв’язку з тим, що багато хто перейшов на передоплату, а також з курсом валюти тощо.
В компанії Athletics наразі немає проблем з поставками, проте є невелике зміщення термінів поставки. «Але в цілому очікуємо на нову колекцію вже в поточному місяці», – додає Олександр Нікішин. За його словами, з моменту відновлення роботи магазинів в компанії зберігали довоєнні ціни як для партнерів, так і для кінцевого споживача, але були вимушені підняти їх з серпня місяця, враховуючи ситуацію з курсом валют. «Проте наразі наше ціноутворення залишається поміркованим та є нижчим ніж середнє зростання по ринку», – додає топ-менеджер Athletics.
Читайте також –
Столичний ТЦ Promenada Center перепрофілюється в сучасний спортивний аутлет-центр