Ціни тиснуть: як війна вплинула на цінники в магазинах та чого чекати до кінця року

Ціни тиснуть: як війна вплинула на цінники в магазинах та чого чекати до кінця року

14.07.2022 08:15
  1969
Костянтин Симоненко

Національний банк та Держслужба статистики оприлюднили дані про зростання споживчих цін у червні. Найбільший вплив на споживчу інфляцію – продукти харчування та безалкогольні напої.

Цей матеріал доступний російською мовою

Загальні цифри

За останніми даними Держстату, середній показник річної інфляції в Україні за підсумками червня становить 21,5% (у порівнянні з червнем 2021-го). Своєю чергою, НБУ оцінив червневу інфляцію у 20,1% (у річному вимірі). Як пише delo.ua, подальші інфляційні очікування, на жаль, невтішні. За прогнозами експертів, за підсумками 2022 інфляція може запросто перевищити 30%.

Офіційного прогнозу на друге півріччя, щоправда, поки що немає: Нацбанк пообіцяв опублікувати інфляційний звіт із детальним «розбором польотів» 28 липня. Проте вже очевидно, що за підсумками 2022 року зростання споживчих цін вийде за позначку 20%, яка фігурувала в даних НБУ у попередні місяці.

Що подорожчало найбільше

Найсильніше «розігрівають» інфляцію продукти харчування та безалкогольні напої. За даними Держстату, у червні 2022 року (тут і надалі порівняння з червнем 2021 року) вони подорожчали на 27,7%. Керівник аналітичного відділу ForexClub та Libertex Андрій Шевчишин вважає, що офіційну інфляцію можна сміливо міряти за продуктовим кошиком, який максимально близький до реальної інфляції.

Так, найбільше зросли ціни на овочі – на 88,8%. Цьому сприяв той факт, що частина південних областей, які традиційно були постачальниками плодової продукції, окупована. Ціни на хлібобулочні вироби зросли на 34%, на рибу та продукти з неї ціни підскочили на 30,2%, макарони подорожчали майже на 29%. Також в п’ятірку продуктів, що стрімко подорожчали, увійшов цукор з показником у 26%. Чому в певній мірі сприяє попит під час початку сезону консервації.

Вершкове масло додало в ціні за рік майже 25%, а ось соняшникова олія  – лише на 6,6%. Нацбанк уточнює, що зростання цін на олію сповільнилося, зокрема, на тлі порушення його логістики за кордон. Проте якщо глянути ширше, то за перше півріччя ціна на цей продукт виросла на 17,2% порівняно з січнем-червнем 2021 року.

Молоко подорожчало на 21%. Ціни на м’ясо зросли на 17% через скорочення його виробництва. А ось яйця, навпаки, трохи подешевшали, що пов’язано з падінням споживання та зменшенням обсягів експорту яєць. Хоча якщо порівнювати із груднем 2021 року, то ціни на цей вид продукції впали майже на 34%.

На 14,3% зросла вартість послуг. Починаючи з ремонту житла та послуг СТО, та закінчуючи цінами в салонах краси та приватних медичних клініках. Причини – збільшення витрат бізнесу загалом і нестача робочої сили зокрема.

Стабілізувалися ціни на пальне після того, як більш-менш налагодилося його постачання. Хоча якщо порівнювати з довоєнним рівнем цін, то і бензин, і дизпаливо, і зріджений газ подорожчали майже вдвічі.

Сезонний товар

Напередодні літа економічні експерти внаслідок війни прогнозували невідворотне підвищення цін, щонайменше на 10%, на ягоди та фрукти. Однак, по факту, зростання цін суттєво перевершило всі прогнози. Ягоди і фрукти подорожчали на 22,4% в порівнянні з червнем 2021 року.

Суттєве подорожчання спіткало майже весь асортимент ягід. За даними аналітиків Zakaz.ua, найбільше підскочила у ціні малина, майже втричі – на 197%. На поличках супермаркетів у фасованому вигляді вона коштує 198 грн за 250 г. Також значно зросла ціна на популярну в останні роки серед українців ягоду лохину. Її можна придбати за 470 грн/кг, що на 127% більше, ніж у липні 2021 року. Зокрема значно зросли у ціні наступні ягоди: ожина – 129 грн за 250 г (на 120%), червона слива – 129 грн за 1 кг (на 96%), чорна смородина – 160 грн за 1 кг (на 25%), жимолость – 35,99 грн за 125 г (на 23%).

Найменше зростання цін спостерігається на наступні ягоди: червона смородина – 99 грн/кг (+3%), полуниця – 80 грн/кг (+3%) та фасований аґрус – 93,60 грн за 500 г (+7%).

Всупереч загальній статистиці здорожчання, є ягоди, що навпаки, впали у ціні. Ідеться про вагову черешню та фасовану журавлину і суницю, які подешевшали на 33%, 16% та 9% відповідно.

Варто зауважити, що вартість ягід у супермаркетах традиційно вища, ніж на стихійних та оптових ринках.

«Порівнюючи ціни онлайн-вітрин ринку та супермаркетів, можемо зробити висновок, що різниця на деякі товарні позиції коливається до 40%. Наприклад, кілограм лохини на ринку Столичний коштує 330 грн, що дешевше на сто гривень, ніж у супермаркетах. Зокрема значно нижчі ціни на малину, диню та інші ягоди і фрукти», – зазначає комерційний директор Zakaz.ua Євген Нетреба.

Кавуни та дині також вже з’явилися в магазинах, та поки їх купують не дуже охоче. Люди чекають на серпневий урожай, сподіваючись на нижчі ціни. Наразі вартість кавуна у столичних супермаркетах у середньому становить 30,99 грн за кілограм, що на 61% вище, ніж у липні минулого року. Найбільше підскочила ціна на диню – на 144%.

Основні чинники інфляції

Серед головних чинників, які штовхають ціни вгору, Нацбанк називає не лише бойові дії в Україні, а й глобальну кон’юнктуру. Серед внутрішніх чинників – окупація територій, руйнація підприємств та інфраструктури, порушення виробничих та логістичних шляхів, обмеженість продовольчих запасів та можливостей для імпорту. Серед зовнішніх – зростання цін на енергоносії та назрівання кризи продовольства у світі.

При цьому НБУ зберігає песимістичний настрій та заявляє, що інфляційні очікування продовжують погіршуватися. А голова Нацбанку Кирило Шевченко навіть згадав 1992-94 роки, коли зростання споживчих цін обчислювалося тисячами та десятками тисяч відсотків.

За оцінками аналітиків, крім бойових дій основними факторами, які посилюють інфляційний тиск, можна назвати:

  • подорожчання логістики товарів (навіть якщо її вдасться перебудувати за умов заблокованих портів),
  • збереження високих цін на енергоносії для виробників,
  • зростання вартості сировини, матеріалів та робочої сили.

Звісно ж, не варто забувати про ситуацію на глобальному нафтовому ринку та на ринках продовольства. Так, ціни на продовольство у світі тримаються на історичних максимумах. Індекс продовольчих цін ФАО (індикатор, який відображає динаміку вартості ключових видів сільгосппродукції) за підсумками червня становив 154,2 пункти. Нехай це і нижче, ніж у попередні три місяці, за фактом, передумов до обвалу цін на зерно, олії та м’ясо поки що немає.

За оцінками опитаних експертів delo.ua, ціни на продукти харчування до кінця 2022 року зростуть у 1,5-2 рази, на транспортні послуги – на 20-30%, на комуналку – до 50%. Обмежувачами зростання цін залишаться погіршення купівельної спроможності, порушена логістика експорту та зниження попиту на товари тривалого користування. Решта штовхатиме ціни вгору.

Читайте також –

Як змінилися ціни на продукти в супермаркетах Києва під час війни – інфографіка Zakaz.ua


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Раз на тиждень

ми будемо відправляти Вам 

найцікавіші новини тижня


Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку