Російські вуха «Ушастого няня». Чому Україна арештувала активи популярного виробника побутової хімії і як це вплине на ринок

Російські вуха «Ушастого няня». Чому Україна арештувала активи популярного виробника побутової хімії і як це вплине на ринок

13.07.2022 02:00
  3405
Дарія Осіїк

В Україні арештували на 2 млрд грн активів компанії «Вінницяпобутхім». Це виробник популярних засобів для прання «Ушастый нянь». Її власники – російські підприємці, які володіють компанією «Невська косметика». Forbes проаналізував як це вплине на ринок.

У березні 2022 року СБУ затримала псевдогуманітарний вантаж. Кілька вантажівок із позначкою Червоного Хреста перевозили в Одеську область миючі засоби та сировину українського виробника «Вінницяпобутхім». У його портфелі – продукти марок «Ушастый нянь», «Лотос-М», RIO та інші.

Одним із варіантів необхідності вивезення сировини міг стати брак компонентів у самої «Невської косметики» безпосередньо в росії. В березні керівництво компанії заявило про можливі проблеми із сировиною через європейські санкції. Річ у тім, що 60% компонентів для виробництва у «Невської косметики» імпортного походження. Компанія оголосила, що шукає нових постачальників.

Український актив більше не бере участі у цьому ланцюжку. На початку червня суд арештував корпоративні права «Вінницяпобутхім» на 1,5 млрд грн, а також вироблену продукцію та сировину вартістю понад 500 млн грн, що перебувають на складах підприємства.

«Невська косметика» придбала «Вінницяпобутхім» у її топ-менеджменту у 2006 році. За даними російського видання КоммерсантЪ, купівля підприємства обійшлася компанії не менш ніж у $5 млн. На той час у «Невської косметики» падали продажі у рф, збільшити збут мав український ринок. На росії компанія випускає 25 видів продукції. Це пральні та миючі засоби для дітей «Ушастый нянь», мило «Дивный сад», «Натуральное», «Невская косметика», зубні пасти, порошки та інше. У 2021 році чистий прибуток компанії в рф впав на 40,3% і становив $39 млн.

Мажоритарні власники компанії – це Володимир Плесовських та Віктор Кононов, що керували підприємством ще за радянських часів. У відкритих джерелах немає згадок про їхню партійну або громадянську роботу. Проте СБУ повідомляє, що Плесовських є членом правлячої партії «єдина росія».

В Україні у дочірнього підприємства російської компанії справи йшли не дуже добре. За даними ProConsulting, якщо 2019 року доля Вінницяпобутхім на українському ринку становила 10%, то у 2021-му – 5%. Падіння сталося через скорочення часток порошків «Лотос-М» та «Сарма», які втрачали позиції внаслідок конкуренції з брендами інших виробників та імпортерів продукції, зазначають у ProConsulting. Виторг ПАТ «Вінницяпобутхім» у 2020 році – 878 млн грн.

На порошки та засоби для прання «Ушастый нянь» в Україні попит був стабільним. Цьому сприяли доступна ціна середнього сегмента та хороша якість засобів. Проте є й українські альтернативи. Зокрема, безфосфатні порошки Alenka українського виробника «Гренландія» з Чернігівської області. Крім цього, потужними гравцями ринку косметично-побутових товарів для дітей є компанії Elfa та «Альянс краси».

Що стосується подальшої долі підприємства, то, згідно з повідомленням СБУ, устаткування для виробництва побутової хімії опломбовано. Так само, як і склади з продукцією та сировиною. Всі активи буде передано Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА).

Це не перший арешт корпоративних прав резидентів рф в Україні. Зокрема, на початку червня суд арештував активи найбільшого виробника мінеральної води в Україні – компанії IDS, кінцевим бенефіціаром якої є Михайло Фрідман, а 30 червня – корпоративні права і кошти на рахунках туркомпанії TUI travel, власником якої є наближений до Путіна бізнесмен – співвласник Северсталі Олексій Мордашов. Крім цього, 5 липня суд арештував майно дистрибутора алкогольних напоїв Руст Україна та банку Форвард, що належать росіянину Рустаму Таріко.

Читайте також – 

Лавина підозр: суд заарештував облігації столичного ТРЦ Lavina Mall майже на 1 млрд грн


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку