Передчуття війни: яких змін зазнав український рітейл у 2021 році – дослідження Deloitte в Україні

Передчуття війни: яких змін зазнав український рітейл у 2021 році – дослідження Deloitte в Україні

20.06.2022 08:45
  3032
Костянтин Симоненко

Що характеризувало поведінку українських споживачів в останній рік до відкритого вторгнення росії в Україну, на що вони витрачали кошти та на що звертали увагу, купуючи ті чи інші категорії товарів. Після перемоги знання цих змін можуть стати у нагоді при відновленні роботи рітейлу у мирний час.

Цей матеріал доступний російською мовою

На початку березня цього року консалтингова та аудиторська компанія Deloitte мала оприлюднити результати дослідження про те, як змінилися споживацькі настрої українців у 2021 році. Але 24 лютого росія розпочала повномасштабну війну проти України. Попри те, що ситуація в рітейлі зазнала кардинальних змін, було вирішенно оприлюднити висновки цього дослідження, адже це довоєнні реалії України. Тим паче, що деякі тенденції можуть відновитися досить швидко – достатньо подивитися як почав оживати столичний ресторанний ринок. RAU пропонує ознайомитися із основними висновками аби після перемоги ці результати можна було використовувати для аналізу й моніторингу відбудови рітейл-сектору та країни.

Тренди споживацької поведінки

Один із головних висновків дослідників стосується того факту, що загалом споживацькі настрої українців у довоєнний період не дуже відрізнялися від докарантинного періоду. Тобто навіть серйозні зміни у повсякденному житті, зокрема різноманітні обмеження, на думку 60% українців, не змінили їхні споживацькі звички у 2021 році.

Зокрема, простежувалася тенденція повернення купівельної активності до рівня, який був до карантинних обмежень. Так, у 60% споживачів у традиційних магазинах і 57% в онлайн-магазинах не змінилася частота здійснень покупок. Якщо порівняти з докарантинним періодом, це на 8% та на 3% більше аналогічних показників 2020 року.

Аналогічно у 59% споживачів у традиційних магазинах і 57% в онлайн-магазинах не змінився розмір витрат, що на 4% та на 3% більше аналогічних показників 2020 року.

Важлива тенденція, що спостерігалася вже другий рік поспіль, це двократне переважання темпів зростання онлайн над офлайн. 22% респондентів зазначили, що почали купувати частіше онлайн, і лише 9% купують частіше офлайн. Водночас зростання онлайн становить 4% 2021 року, що говорить про те, що тенденція лише посилювалася.

Цікаво, що до війни ставало більше тих, хто відвідував ресторани та заклади швидкого харчування. Їхня частка виросла на 11% та 12% відповідно до показників 2020 року. Тобто ресторанний бізнес відчував деяке відновлення протягом 2021 року. Причому саме чоловіки частіше стали витрачати більше на купівлю як готової їжі, так і продуктів харчування (як у традиційних магазинах, так і через інтернет) – 33% та 21% відповідно.

Трійка найпопулярніших категорій товарів, на яких економили українці у 2021 році: дозвілля та розваги поза домом (74%), меблі та товари для дому (68%), парфумерія (67%).

Попит на товари різних категорій у 2021 році

Найбільш популярними онлайн-сервісами серед українців у 2021 році були: сервіси відеозв’язку, стримінгові сервіси відео, фільмів і серіалів, а також музичні стримінгові сервіси. Ними користувалося понад половину респондентів.

Абсолютна більшість українців (99%) купували продукти харчування у звичайних магазинах. Однак середній чек в онлайн-магазинах на 25% вищий, ніж в офлайн-магазинах.

Косметичні засоби українці здебільшого бажають купувати офлайн (93%). Проте частка тих, хто купує косметичні засоби онлайн, зросла, порівнюючи з 2020 роком, на 17%. Екологічність і натуральність продукції була досить суттєвою характеристикою для споживачів косметичних засобів та парфумерії – 87% українців віддавали перевагу екологічно чистому продукту.

Також вартий уваги тренд споживання алкоголю. Якщо в 2020 році 66% заявляли про зменшення витрат на алкогольну продукцію, то в 2021-му таких було всього 20%. Зокрема, 27% українців зазначили, що із введенням карантину почали рідше купувати алкоголь в офлайн-магазинах. Наразі також маємо новини про зменшення споживання алкоголю під час війни і тому можна припустити що після перемоги картина буде аналогічною тому, що було після карантинних обмежень.

 

Одяг та взуття українці активно купують як офлайн (99%), так і онлайн (87%). У середньому лише 37% українців мають улюблені бренди – один або декілька.

Переважна більшість респондентів (84%) користується сервісами доставки продуктів та готової їжі. Найпопулярнішими серед них є Glovo (21%), власні служби доставки ресторанів (13%) та магазинів (13%), а на долю зниклого з ринку Rocket припадало 12%.

Онлайн vs офлайн

Вже другий рік поспіль спостерігається переважання темпів зростання онлайн- над офлайн-шопінгом. 22% респондентів зазначили, що почали купувати частіше онлайн, і лише 9% купують частіше офлайн.

При цьому 44% респондентів непокоїлися за збереження своїх даних під час здійснення покупок через інтернет, проте це занепокоєння знизилося на 6%, як порівняти з 2020 роком.

Для більшості респондентів наявність знижки/кешбеку за покупку впливає на рішення придбати товар (73%). Найбільше це характерно для таких категорій, як одяг, електроніка та побутова техніка. Це релевантно як для купівлі в традиційних магазинах, так і через Інтернет.

Варто зазначити, що 96% українців хоча б іноді користувалися в 2021 році безконтактною оплатою, з яких 27% роблять це для оплати всіх товарів та послуг і майже не користуються готівкою. Наразі цей тренд підсилюється проблемами зі зняттям готівки через банкомати.

Більш ніж половину свого бюджету українці витрачають на продукти харчування та обов’язкові платежі. В середньому тільки 8% свого бюджету українцям вдається заощаджувати.

Довідка. Опитування українців, яке лягло в основу дослідження «Споживацькі настрої українців у довоєнний період», було проведено в листопаді 2021 року. Респонденти – понад 1600 споживачів старше 16 років з усіх регіонів України (крім тимчасово непідконтрольних уряду України районів Донецької та Луганської областей, а також тимчасово окупованої АР Крим), які пройшли онлайн-опитування за квотованою вибіркою, що відповідає соціально-демографічному портрету населення України.

Читайте також –

Аптечний рітейл під час війни: як коливався попит, що і коли купували споживачі – аналітика Apteka.ua


До останніх новин До популярних новин Підтримати редакцію

Поділіться цією новиною в соціальних мережах


Читайте також

Усі новини ринку